komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 20 stycznia 2021

Fabiana, Sebastiana

Spalony tramwaj jak nowy. Na tory wyjeżdża niebieski Feniks

czwartek, 12.11.2020 09:45 , komentarze: 0 , odsłony: 733
kategorie artykułu:

– Symbolicznie powstał z popiołów – powiedział prezes MPK Krzysztof Balawejder o tramwaju „Feniks”, który uległ częściowemu spaleniu po wypadku w 2019 r. Teraz tramwaj wrócił do Wrocławia i wyjechał już na tory.

W październiku 2019 r. na ul. Olszewskiego doszło do zderzenia tramwaju z ciężarówką wyjeżdżającą z drogi podporządkowanej. W wyniku uderzenia tramwaj zaczął się palić, a motorniczy musiał ewakuować pasażerów. Dzięki szybkiej reakcji nikomu nic się nie stało. Po roku udało się uratować także tramwaj.

– Symbolicznie powstał z popiołów. Tramwaj prowadził pan Kamil, który rok temu sprawił, że udało sie bezpiecznie ewakuować pasażerów. Udało się uratować kilkadziesiąt osób przed trudnym losem – przyznał w piątek Balawejder. 

Tramwaj jest niebieski i od tego momentu wszystkie remontowane oraz nowe składy będą w identycznym kolorze. Nie granatowym, nie srebrnym, nie biało-niebieskim. Mowa m.in. o przechodzących modernizację tramwajach Skoda 16T oraz Protram 205WrAs. Jednakże trudno będzie pomylić „Feniksa” z innymi wagonami - z przodu oraz z boku kabiny naklejono napis „Feniks”, a na lusterkach są płomienie.

– Wracamy do tradycyjnej, niebieskiej barwy. Nasze miasto jest kojarzone z niebieskimi tramwajami i słowa „Wrocławskiej piosenki” Marii Koterbskiej powinny pozostać aktualne – dodał Krzysztof Balawejder. Zaznaczył, że każdy tramwaj trafiający do Wrocławia będzie klimatyzowany. 

Koszt remontu wyniósł 2,4 mln zł, z czego większość kwoty pokryło ubezpieczenie. – To zdecydowanie niższy koszt niż przy kupnie nowego. Zostały stare wózki, ale wymieniono całą kabinę – zaznaczył Balawejder. W 2017 r. miasto rozstrzygnęło przetarg na dostarczenie przez firmę Modetrans Poznań 40 tramwajów o za łączną kwotę 176 mln zł brutto. Koszt jednego składu wyniósł 4,3 mln zł.

Teraz wyremontowany Protram przypomina kursujące po mieście granatowe Moderusy Beta.

źródło: wroclaw.pl

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 14.12.2020 16:07
czwartek, 10.12.2020 15:09
czwartek, 3.12.2020 09:23
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki