Solidarni z Białorusią w Instytucie Grotowskiego

środa, 21.10.2020 13:01 211 0

Minęły już dwa miesiące od rozpoczęcia protestów przeciwko fałszerstwom wyborów na Białorusi. W geście solidarności z walczącymi o wolność Białorusinami 25 października 2020 o godz. 17:00 w Piekarni Instytutu Grotowskiego odbędą się projekcja filmu dokumentalnego „Wydali broń i amunicję…” Igora Diemienkowa, czytanie performatywne dramatu „Skrzywdzeni. Białoruś” Andrieja Kuriejczyka i dyskusja. Wydarzenie „Solidarni z Białorusią” poświęcone będzie aktualnej sytuacji politycznej za wschodnią granicą Polski. Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.
Protesty przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki, rozgrywające się od sierpnia na Białorusi, są tematem dwóch dzieł – filmowego i teatralnego – stworzonych przez opozycjonistę Igora Diemienkowa i dramaturga Andrieja Kuriejczyka. Film „Wydali broń i amunicję…” w reżyserii Igora Diemienkowa dokumentuje pierwsze dni protestów na Białorusi widziane oczami przedstawicieli struktur siłowych, którzy uznali za słuszne zrezygnować ze służby. Dramat „Skrzywdzeni. Białoruś” to niemal dokumentalny zapis „białoruskiego Sierpnia”. Bohaterami tekstu Andrieja Kuriejczyka są opozycjoniści: mińska elegantka i kibic klubu BATE Borysów, oraz Swietłana Cichanouska i Aleksander Łukaszenko. Dramat czytany jest obecnie w 50 teatrach w 13 krajach na całym świecie. W Instytucie Grotowskiego czytanie performatywne tekstu w przekładzie Jakuba Adamowicza wyreżyseruje Krzysztof Kopka. Na scenie usłyszymy aktorów Teatru ZAR, Jacka Zawadzkiego oraz artystów realizujących projekt „Teatr na faktach”, w ramach którego odbędzie się wydarzenie.

Wieczór zakończy dyskusja „Zburzyć mury. Sztuka i reżim” z udziałem prof. Nikołaja Iwanowa, historyka z Uniwersytetu Opolskiego i autora nagradzanej książki „Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. «Operacja polska» 1937–1938”, a także twórców czytania i publiczności. Spotkanie moderuje Henryk Mazurkiewicz – krytyk teatralny urodzony na Białorusi, na stałe mieszkający we Wrocławiu.

Więcej na: https://grotowski-institute.art.pl/wydarzenia/solidarni-z-bialorusia/
Wydarzenie na Facebooku: https://bit.ly/2ILvqdF

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz