Słowiańskie wierzenia i nowe technologie. Mobilna literacka gra miejska na Noc Kupały

piątek, 18.6.2021 12:38 371 0

Wrocławskie Good Games (goodgames.pl) wspólnie z instytucjami kultury z całego kraju już od soboty 19 czerwca zaprasza do udziału w mobilnej literackiej grze miejskiej z okazji Nocy Kupały. Dzięki wykorzystaniu fińskiej technologii ActionTrack do gry wystarczy smartfon i połączenie z internetem. W wielu miejscach Polski grze towarzyszyć będą atrakcje i wydarzenia związane ze słowiańską kulturą.

“Noc Kupały, zwana też Nocą Świętojańską lub Sobótką, to najkrótsza noc w roku. Z tego powodu koniec czerwca to okres, z którym wiąże się wiele ludowych zwyczajów” - mówi Natalia Kościńska, założycielka podcastu i bloga “SłowiańsKości”, który popularyzuje słowiańskie tradycje i kulturę. Coraz częściej z okazji Nocy Kupały organizuje się także okolicznościowe imprezy, pikniki i inne ciekawe wydarzenia.
Mobilna literacka gra miejska “Gdzie Licho nie może, tam Ciebie pośle”

W tym roku doskonałą okazją do spotkania i obcowania z dawną kulturą będzie okolicznościowa mobilna gra terenowa pt. “Gdzie Licho nie może, tam Ciebie pośle”. Fabuła gry rozpoczyna się, kiedy Licho prosi graczy o pomoc w związku z zagrażającą światu kłótnią słowiańskich bogów: Peruna i Welesa. Licho jest zbyt małe, aby rozwiązać ich konflikt. A gdzie Licho nie może, tam pośle odważnych graczy! Po drodze spotkają wiele postaci z rodzimego folkloru, poznają słowiańskie mity i zdobędą Kwiat Paproci, który pomoże im ocalić świat.

Do ogólnopolskiej akcji włączyły się instytucje z całego kraju, od województwa świętokrzyskiego aż po Pomorze. W premierze gry udział biorą m.in. Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu, Gminnym Ośrodku Kultury w Samborcu, Bibliotece Publicznej Gminy Drawsko, Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Suchy Las, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie i Filharmonii Kaszubskiej - Wejherowskim Centrum Kultury.

Uczestnicy mogą liczyć na atrakcje towarzyszące, w tym m.in. warsztaty z wyplatania wianków, wystawy plenerowe, spotkanie z bajarzem czy opowieści o słowiańskich mitach. Dodatkowo niektóre z instytucji przewidziały nagrody dla graczy, którzy podczas terenowej zabawy zdobędą najwięcej punktów.

Nie możesz wziąć udziału w zabawie terenowej? Zagrasz też z domu!

Jeśli chodzi o mechanikę, gra przypomina popularne “Pokemon GO”. Zmusza graczy do wyjścia w teren i przejścia określonej przez twórców ścieżki. Po drodze czekają na nich różne zadania.

Co zrobić, aby zagrać?

“Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację ActionTrack ze sklepu Google Play, odwiedzić jedną z instytucji biorących udział w akcji i zeskanować specjalny kod QR. Potem już tylko od graczy zależy, jak poradzą sobie z zadaniami, które postawi przed nimi jednookie Licho!” - opowiada Marcin Skrabka, założyciel Good Games.


Terenowa wersja gry jest zdecydowanie najbardziej atrakcyjna. Jednak w ostatni weekend czerwca (26-27) gra zostanie udostępniona dla wszystkich chętnych w trybie domowym - bez komponentu GPS. Dzięki temu historię Licha będą mogli poznać wszyscy zainteresowani gracze. Kod dostępu zostanie opublikowany w wydarzeniu na Facebooku.
 
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/231473141739582

Dodaj komentarz

Komentarze (0)