komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 28 września 2020

Waclawa, Tymona

Sławy światowej kardiologii zjeżdżają do Wrocławia!

środa, 15.5.2019 12:00 , komentarze: 1 , odsłony: 663
kategorie artykułu:

W dniach 14-15 maja br. odbywa się we Wrocławiu 2. edycja Cardiology Innovations Days 2019. To wyjątkowe wydarzenie podczas którego medycyna spotyka nowoczesne technologie organizowane przez Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu wspólnie z Grupą casusBTL pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tegoroczna edycja Cardiology Innovations Days 2019 poświęcona jest pacjentom z chorobą niewydolności serca. Pod tym kątem, w międzynarodowym, interdyscyplinarnym gronie będziemy analizować możliwości terapii  i zastosowania innowacji, sposoby monitoringu oraz analizy pozyskiwanych danych służących do samokontroli pacjentów, które przyczynią się do lepszej jakości w zarządzaniu procesem leczenia chorych z niewydolnością serca.

Warto podkreślić, że tegoroczna edycja ściągnęła do Wrocławia - na zaproszenie prof. Piotra Ponikowskiego, światowe sławy kardiologii. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Mandeep R. Mehra reprezentujący Harvard Medical School z Bostonu. Profesor Mehra jest dyrektorem medycznym Centrum Serca i Naczyń w Brigham w Bostonie, Massachusetts i specjalizuje się w zaawansowanej chorobie niewydolności serca, mechanicznym wspomaganiu krążenia i transplantacji serca. Przed spotkaniem z kardiologami, spotkał się z młodymi naukowcami i studentami Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, by wymienić doświadczeniami i opowiedzieć o kierunkach realizowanych w jego jednostce badań.

Kolejnym ważnym gościem wydarzenia będzie prof. Massimo Piepoli - kierownik Oddziału Kardiologii szpitala Guglielmo da Saliceto w Piacenzie. Wśród zaproszonych gości jest także Roberto Ferrari, były prezes Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Na czele konferencji stoi zaś jeden z najczęściej cytowanych naukowców świata, wrocławianin prof. Piotr Ponikowski, kierownik nowo utworzonego Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej.

Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji będzie międzynarodowa konferencja Heart Failure opTIMISM – TherapIes, MonItoring, Self-Management. W jej programie znalazły się sesje poświęcone nowościom farmakologicznym w profilaktyce i leczeniu chorych z niewydolnością serca z uwzględnieniem polskich doświadczeń związanych z programem skoordynowanej opieki nad pacjentem po zawale serca, sesje dotyczące nowoczesnych urządzeń i mechanicznego wsparcia chorych z niewydolnością serca, a także sesje na temat telemedycyny, hybrydowej kompleksowej tele-rehabilitacji oraz innowacyjnych rozwiązań w zakresie e-zdrowia. 

W ramach projektu CID 2019 odbędą  się również warsztaty i międzynarodowa konferencja „Cardio-pulmonary reflex control – an intriguing territory where physiology meets cardiology”, jako efekt dynamicznego rozwoju badań w zakresie fizjologii i patofizjologii układu krążenia, która otwiera fascynujące perspektywy ścisłej współpracy kardiologów i fizjologów oraz integracji tych dwóch obszarów współczesnej biomedycyny. Konferencja otrzymała patronat Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego oraz Polskiego towarzystwa Kardiologicznego. 

Trzecim wydarzeniem, które stanowi stały element Cardiology Innovations Days jest Cardiology Innovations Hackathon 2019. Finał tego wyjątkowego konkursu, którego ideą jest kreowanie innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących technologię IT w służbie współczesnej kardiologii odbędzie się 14 maja. Tegoroczna odsłona konkursu poświęcona jest aplikacjom i systemom eksperckim do przewidywania stanu zdrowia chorego z niewydolnością serca, wspierających w codziennym życiu pacjentów i ich bliskich, a także pomagających lekarzom w podejmowaniu właściwych decyzji terapeutycznych. Do zeszłorocznego grona organizatorów, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Grupy casusBTL dołączył w tej edycji Hackathonu Technische Universitat Dresden, co pozwala nam wierzyć w sukces tego wydarzenia i jego rosnący potencjał nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Sukces wynikający w dużej mierze z szerokiego grona osób, które udało się zaprosić do współpracy, inspiruje organizatorów do dalszych poszukiwań w środowisku klinicystów, naukowców, biotechnologów, inżynierów i kreatorów polityki zdrowotnej, które będą zainteresowane wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych, technologicznych i logistycznych w zakresie kardiologii.

W ramach pracy zespołowej odbyły się w dniach 7 i 8 maja w Nokia Garage (partnera wydarzenia) warsztaty Design Thinking, podczas których zarejestrowane zespoły miały unikalną możliwość pracy nad swoimi projektami zgodnie z założeniami Design Thinking oraz skorzystania z pomocy i rad mentorów oraz specjalistów z różnych  dziedzin medycyny, technologii informatycznych, prawa i marketingu. Uczestnicy mieli także możliwość bezpośredniego spotkania z pacjentami i bezpośredniego skonfrontowania się z ich codziennymi problemami w walce z chorobą.

 

Wasze komentarze

czwartek, 24.9.2020 13:40
wtorek, 22.9.2020 10:14
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki