Skąd wziąć pieniądze na działalność firmy?

wtorek, 7.9.2021 11:02 386

Założyłeś firmę, masz dobry pomysł, ale nie wszystko idzie tak, jak się spodziewałeś? Czasem po kilku miesiącach czy nawet latach okazuje się, że dalszy rozwój firmy w ustalonym na początku kierunku wymaga zdecydowanie więcej środków, niż można było przypuszczać. W takiej sytuacji rozwiązania są trzy: zmienić ustalony kierunek (na przykład zrezygnować z części planów lub zweryfikować ich rozmach), pozyskać finansowanie lub… zamknąć działalność, zanim zacznie przynosić straty. Trudno powiedzieć, która z tych opcji jest najlepsza – wiele zależy od konkretnej sytuacji. Dziś jednak przyjrzymy się drugiej drodze, czyli pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój firmy.

Przed założeniem firmy

O pozyskaniu pieniędzy możemy pomyśleć już przed założeniem firmy, na przykład starając się o dotację dla otwierających się jednoosobowych działalności gospodarczych. Wiąże się to z pewnymi ograniczeniami (osoba zakładająca firmę musi posiadać status osoby bezrobotnej oraz nie mogła prowadzić żadnej firmy od co najmniej 60 miesięcy) oraz obowiązkami. Przyszły przedsiębiorca, który ubiega się o dotację, musi sporządzić biznesplan, analizę rynku i wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której wyjaśni, dlaczego potrzebuje dotacji na otwarcie działalności.

Warto jednak przemyśleć tę sprawę, ponieważ przy otwieraniu pozarolniczej działalności gospodarczej do wzięcia są kwoty rzędu 20 000 do nawet 27 000 zł – mowa o dofinansowaniach z funduszy Unii Europejskiej. 

Gdy firma już funkcjonuje

Wśród wielu dostępnych źródeł finansowania przedsiębiorstw, przedsiębiorcy mogą znaleźć nie tylko dotacje na otwarcie firmy, ale także takie, które wspomagają już funkcjonujące przedsiębiorstwa. Poza dotacjami, osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zaciągnąć na przykład kredyt bankowy – to popularne rozwiązanie, które uratowało już niejedną firmę.

Kredyty bankowe mają jednak zasadniczą wadę – są ryzykowne. Otrzymanie pieniędzy z banku wymaga sporej odpowiedzialności i wiary w sukces firmy. Jeżeli bowiem w niedługim czasie firma nie zacznie przynosić zysków pozwalających na spłatę zadłużenia, środki mogą się skończyć, a odsetki zostaną. W skrajnych przypadkach może się to skończyć zajęciem majątku firmy. Pamiętaj, że jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, odpowiadasz majątkiem prywatnym za firmę, więc jeżeli środki na koncie firmowym się skończą, będziesz musiał oddawać ze swoich pieniędzy.

Jeżeli chcesz uniknąć ryzyka, nie zwiększać zadłużenia swojej firmy, a jednocześnie zadbać o jej płynność finansową i nie mieć poczucia, że pożyczasz nie swoje pieniądze, zainteresuj się faktoringiem. To usługa, w ramach której sprzedajesz faktorowi (w tej roli występuje firma faktoringowa lub bank) dokumenty sprzedaży wystawione Twoim klientom. Jak to działa?

Wykonujesz zlecenie, przekazujesz przedmiot zlecenia klientowi i wystawiasz fakturę, którą ten zobowiązuje się zapłacić na przykład w ciągu 30 dni. Jeżeli masz kilku lub kilkunastu takich klientów, może się okazać, że potrzebujesz środków szybciej niż dopiero za miesiąc. W takiej sytuacji wyszukujesz w internecie stronę https://pragmago.pl/, wybierasz usługę finansowania faktur, wpisujesz odpowiednie dane i… faktor wypłaca należne Ci środki na konto Twojej firmy. 

Od tej pory możesz zapomnieć o klientach, którzy jeszcze Ci nie zapłacili – przelewu dokonają na konto faktora, a jeżeli spóźnią się z zapłatą, to właśnie firma faktoringowa zajmie się windykacją długu.

Jeżeli współpracujesz z powtarzającymi się firmami, wybierz faktoring online w PragmaGO. Opcja ta wymaga podpisania umowy, jednak jest korzystniejsza i późniejszy proces finansowania faktur również jest szybszy. 


To oczywiście nie wszystkie dostępne źródła finansowania dla firm – jeżeli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz artykuł - https://pragmago.pl/porada/zrodla-finansowania-przedsiebiorstw/