Siódmy koncert XXIX Festiwalu Non Sola Scripta

środa, 10.8.2022 13:33 115 0

Siódmy koncert XXIX Festiwalu muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta” odbędzie 14 sierpnia o godz. 19:00 w Kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. W programie usłyszymy utwory m.in. Astora Piazzoli, Arvo Parta, Béli Bartóka i Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu duetu  skrzypcowo-akordeonowego (Justyna i Klaudiusz Baran) oraz organisty Mateusza Rzewuskiego.

Justyna Baran – skrzypce

Skrzypaczka, kameralistka. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Mirosława Ławrynowicza. Jest laureatką V Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2002). Była koncertmistrzynią Chopin Academia Orchestra, Międzynarodowej Orkiestry Festiwalowej im. Leoša Janačka czy Międzynarodowej Orkiestry Krajów Bałtyckich. Występowała w takich salach jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Konzerthaus w Berlinie, Konzerthaus w Odense (Dania). Jako prymariusz kwartetu skrzypcowego Bell’Arte uczestniczyła w nagraniu utworów Claude’a Bollinga z Wadimem Brodskim. Występowała jako solistka z orkiestrami Filharmonii Kieleckiej i Filharmonii Lubelskiej. Koncertowała w Polsce i za granicą, we Francji, Czechach, Ukrainie, Niemczech, Danii. 

Klaudiusz Baran – akordeon

Artysta wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego, z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą, naturalnością ekspresji. Wartość jego muzycznych kreacji była wielokrotnie doceniana w entuzjastycznych recenzjach, nagrodach na konkursach instrumentalnych, nominacjach i nagrodach artystycznych. W roku 2003 jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę FRYDERYKA w kategorii  Album Roku Muzyka Kameralna, za album „Astor Piazzolla –Tango” nagrany dla wytwórni SonyClassical, a w 2020 roku kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej za album „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności”.

Mateusz Rzewuski - organy

Polski organista, doktor sztuk muzycznych Mateusz Rzewuski jest jednym z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia. Ukończył wyższe uczelnie muzyczne w czterech krajach. Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka – uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz pierwszej w Polsce płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orleanie we Francji. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach: w 22 krajach Europy, USA, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Hongkongu i w Rosji. Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011 r., w Legnicy w 2013 r., w Bardzie w 2013 r (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa  w 2015 r. (II nagroda) oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda).

 

Program koncertu 14 sierpnia o godz. 19:00

Feliks Nowowiejski (1877-1946) – II Symfonia organowa g-moll op. 45 nr 2:
I. Preludio festivo

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Liebster Jesu, wir sind hier, BWV 731

Mateusz Rzewuski (*1991) – Improwizacja: Scherzo

Johannes Brahms (1833-1897) – Preludium i fuga g-moll

Mateusz Rzewuski – Sortie – Improwizacja

Astor Piazzolla (1921-1992) – Ave Maria

Arvo Part (*1935) – Fratres

Graciane Finzi (*1945) – Impression Tango

Béla Bartók (1881-1945) – Tańce rumuńskie

 

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami.

Koncerty XXIX festiwalu "Non Sola Scripta" odbywają się we wszystkie niedziele lipca i sierpnia o godz. 19:00 w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

 

XXIX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”
W każdą niedzielę 3 lipca – 28 sierpnia | godz. 19:00
Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny 1
Bilety: strefakultury.pl |eventim.pl | w kasie Impartu oraz na miejscu przed koncertami

Dodaj komentarz

Komentarze (0)