Siłownia zakładowa MPK – bezpłatnie dla wrocławskich seniorów

piątek, 21.1.2022 14:04 407 0

Niezwykły prezent dla starszych mieszkańców miasta przygotowuje wrocławskie MPK. Przewoźnik udostępni im wkrótce swoją zakładową siłownię, mieszczącą się w Zajezdni Autobusowej przy ul. Obornickiej.  W weekendy będą mogły z niej bezpłatnie korzystać osoby, które posiadają Wrocławską Kartę Seniora.

MPK Wrocław już od kilku miesięcy dysponuje profesjonalnie urządzoną siłownią. W jednym z nieużywanych wcześniej pomieszczeń przy ul. Obornickiej urządzili je sami pracownicy – z własnych pieniędzy, które zgromadzili w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Teraz tym miejscem chcą się podzielić z wrocławskimi seniorami. Data przedstawienia tej inicjatywy jest nieprzypadkowa, bo dziś (21.01) obchodzimy Dzień Babci, a jutro (22.01) – Dzień Dziadka.

– Jesteśmy wdzięczni tym, którzy w wielkiej sztafecie pokoleń byli przed nami. Bardzo zależy nam na tym, by myślenie o seniorach w MPK było coraz lepsze i byśmy byli jeszcze bardziej otwarci na seniorów. Stąd właśnie otwarcie dla nich naszej siłowni  – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder.

–  Dbanie o sprawność i gibkość wśród seniorów jest bardzo ważne, zwłaszcza w miesiącach zimowych. W zdrowym ciele zdrowy duch, a ruch jest istotny zwłaszcza w dobie koronawirusa, gdy tej aktywności bardzo wszystkim brakuje – mówi, zaangażowana w sprawy seniorów od lat, Agata Gwadera-Urlep, przewodnicząca nowo powstałej Komisji ds. Polityki Senioralnej, Zdrowia i Bezpieczeństwa Rady Miejskiej Wrocławia.

Decyzja o otwarciu siłowni była konsultowana ze środowiskiem wrocławskich seniorów oraz z pracownikami spółki.

– W Polsce nie ma wielu miast, które tak dużo robią dla seniorów jak ma to miejsce we Wrocławiu. Udostępnienie nam siłowni to rewelacyjny pomysł, za który bardzo dziękujemy – mówią zgodnie Pani Maria i Pan Andrzej, królowa i król wrocławskich seniorów.

Prezes MPK powołał także społecznego pełnomocnika zarządu ds. seniorów. Został nim Waldemar Baranowski – emeryt, ale wciąż realizujący się zawodowo w spółce.

– Sam osobiście jestem przykładem tego, że warto ćwiczyć – mówi pan Waldemar. – Liczę, że będę spotykał się na naszej siłowni z koleżankami i kolegami, którzy nie zdecydowali się kontynuować pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora będą mogli korzystać z siłowni w soboty i w niedziele, bez opłat.

Do zajezdni przy ul. Obornickiej, choć mieści się ona w zasadzie na obrzeżach miasta, można łatwo dojechać – regularnie kursują tamtędy linie 105, 108 i 111. Należy wysiąść na przystanku „Paprotna” – autobusy zatrzymują się tam na życzenie. Ponadto można się tam udać każdym autobusem MPK, który akurat zjeżdża z linii oznakowany tablicą „Zajezdnia ul. Obornicka”.

Przewoźnik cały czas prowadzi działania, które mają pomagać seniorom – stanowiącym zresztą dużą grupę jego podróżnych. Zakupuje wyłącznie tabor, który jest w całości niskopodłogowy – co jest ważne nie tylko dla starszych mieszkańców, ale wszystkich mających trudności z przemieszczaniem się. Nowo zamówione pojazdy mają dodatkowe, duże wyświetlacze prezentujące numery linii i wyraźne zapowiedzi głosowe – by informacja pasażerska była jak najprzystępniejsza dla osób niedowidzących. Warto również przypomnieć, że już od tego roku seniorzy, którzy ukończyli 65. życia, podróżują wrocławską komunikacją miejską bezpłatnie.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)