Sesja Senatu RP w USK we Wrocławiu: priorytetem zdrowie dzieci

piątek, 24.6.2022 08:19 506 0

– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Tak, jak w Przylądku Nadziei, powinno wyglądać leczenie chorych onkologicznie dzieci w całej Polsce. Na razie jest to jednak tylko „przylądek”, a właściwie „wyspa”. To np. jedyne miejsce w kraju, gdzie stosuje się nowoczesną terapię CAR-T u dzieci, a chcemy, żeby takich miejsc było więcej – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas konferencji prasowej pod Kliniką Transplantologii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Spotkanie z mediami poprzedziło posiedzenie studyjne senackiej Komisji Zdrowia, Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, poświęcone wpływowi zmian klimatu na zdrowie dziecka, które odbyło się na terenie wrocławskiej kliniki. Wcześniej grupa senatorów zwiedziła siedzibę ośrodka.
 
Marszałek zapewniał, że Senat RP włącza się w wysiłki na rzecz poprawy jakości środowiska, które ma większy wpływ na zdrowie i długość życia człowieka, niż mogłoby się to wydawać jeszcze kilkanaście lat temu. Podkreślił też, że zdrowie dzieci jest najważniejsze, a jego ochronę gwarantuje Konstytucja RP.
 
Nawiązując do tych słów rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski ujawnił plany uczelni dotyczące rozwoju pediatrii:
 
– Znajdujemy się przed wejściem do kliniki, która  powstała dzięki pasji i determinacji wielu osób – powiedział prof. Piotr Ponikowski. – Mam nadzieję, że niedługo tuż obok powstanie druga część, w której będą leczone także inne choroby dzieci: Uniwersyteckie Centrum Pediatrii. Jest to dla nas fundamentalna inwestycja.
 
UMW wraz z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu ubiega się o dotację na budowę Centrum z Ministerstwa Zdrowia.
 
– Przygotowaliśmy wniosek na 230 mln zł – poinformował dr Jakub Berezowski, dyrektor USK. – Poza budową centrum pediatrii, planujemy inną ważną inwestycję – związaną z hematologią i onkologią dorosłych. Przygotowujemy w tej sprawie kolejny wniosek o dotację. USK powoli staje się liderem opieki medycznej nie tylko dla województwa dolnośląskiego, ale i znacznej części Polski.
 
Ideę budowy Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii gorąco poparła senator prof. Alicja Chybicka, była szefowa Kliniki Transplantologii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej:
 
– Na pediatrii leczy się przyszłość narodu – powiedziała prof. Chybicka. – To jest niemożliwe, żeby we Wrocławiu nie powstało centrum, w którym stworzone będą odpowiednie do tego warunki. Wystarczy się przejechać po klinikach pediatrycznych, obecnie rozproszonych w różnych miejscach. Pomimo tego, że są one remontowane, nie da się w starych budynkach zrobić nowoczesnej kliniki.
 
24 czerwca, w dniu Święta Wrocławia, w Ratuszu odbędzie się uroczystość nadania prof. Alicji Chybickiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wrocławia.
 
– Honorowe obywatelstwo jest naszym najważniejszym wyróżnieniem. Zarezerwowane jest dla tych, którzy naprawdę w wyjątkowy sposób są zasłużeni dla naszego miasta. Takich właśnie, jak prof. Alicja Chybicka – powiedział Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, obecny na konferencji.

fot. Tomasz Walow

Dodaj komentarz

Komentarze (0)