Seniorze – idź do kina i sprawdź swoją pamięć! Bezpłatne badania przesiewowe w DCF

środa, 1.12.2021 11:14 242 0

Dolnośląskie Centrum Filmowe partnerem kampanii społecznej Razem przed siebie” organizowanej przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Przez najbliższe dwa tygodnie przed seansami w DCF widzowie zobaczą spot, z którego dowiedzą się, gdzie znaleźć pomoc, gdy ktoś z naszych bliskich (albo my sami) zachoruje na otępienie. W Chill Roomie stanęła także wystawa malarki, u której zdiagnozowano tę chorobę.  

To nie wszystko. W ramach współpracy seniorzy uczęszczający na seanse w ramach Filmowego Klubu Seniora zostali przebadani pod kątem problemów z pamięcią. Kolejne badanie odbędzie się za tydzień, 7 grudnia. Będzie mógł wziąć w nim udział każdy, kto chciałby sprawdzić, czy konieczna jest dalsza diagnostyka pod kątem zaburzeń poznawczych. 

– Dzięki współpracy z Dolnośląskim Centrum Filmowym miłośnicy kina mogą teraz połączyć przyjemne z pożytecznym – mówi prof. Joanna Rymaszewska, kierująca Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Nasza kampania społeczna „Razem przed siebie” ma na celu informować wrocławian, czym jest otępienie, zwalczać szkodliwe stereotypy na temat tej choroby i promować profilaktykę. Pierwsi seniorzy uczęszczający na wtorkowe seanse w ramach Filmowego Klubu Seniora zostali już przebadani. Kolejne badanie przesiewowe odbędzie się w DCF 7 grudnia, w godzinach od 13:30 do 15:30. Choć zaproszenie kierujemy szczególnie do seniorów, zbadamy każdego chętnego – zaznacza prof. Rymaszewska. 

Aby wziąć udział w badaniu, nie trzeba się w żaden sposób rejestrować. Wystarczy w wyżej wymienionych godzinach przyjść do Chill Roomu kina, tuż obok sali Warszawa. Dodatkową atrakcją jest wystawa wrocławskiej malarki Katarzyny Klich. U artystki zdiagnozowano otępienie o wczesnym początku, jednak nie powstrzymało to jej pracy artystycznej. Jej dzieła, głównie abstrakcyjne i nawiązujące do motywów muzycznych, zobaczymy w DCF do 12 grudnia. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. 

–  Seniorzy stanowią ważną część naszej publiczności i zawsze są u nas mile widziani. Specjalnie dla nich od lat prowadzimy Filmowy Klub Seniora, który jest okazją nie tylko do obejrzenia dobrych filmów i wysłuchania ciekawych prelekcji, ale także do spotkań i rozmów przy kawie. Cieszymy się, że przy okazji wizyty w kinie będą mogli wziąć udział w badaniach profilaktycznych. To bardzo cenna akcja, zarówno dla samych seniorów, jak i ich bliskich. Zawsze z chęcią wspieramy takie działania – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego

***

Kampania „Razem przed siebie” powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE realizowanego w Polsce przez zespół Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tożsame działania realizowane są także w Australii, Kanadzie, Holandii i Wielkiej Brytanii. Kampanii patronują m.in.: Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miasta, a partnerami są MPK Wrocław, Koleje Dolnośląskie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz DCF. 

Szczegółowe informacje na temat kampanii można uzyskać na stronie www.razemprzedsiebie.pl lub na profilach „Razem przed siebie” w mediach społecznościowych Facebook i Instagram.

 Kampania informacyjna finansowana jest przez NCBiR w ramach programu JPND

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)