komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 23 października 2020

Marleny, Seweryna

Sąsiedzkie relacje na Przedmieściu Oławskim

środa, 30.9.2020 14:56 , komentarze: 0 , odsłony: 828
kategorie artykułu:

Za nami już czwarta edycja Dnia Trójkąta. Mieszkańcy i fani tej części miasta mieli okazję wziąć udział w spływie po Oławie, zjeść leniwe śniadanie i wsłuchać się w dźwięki natury, która na Przedmieściu Oławskim jest na wyciągnięcie ręki. I dzięki tym obchodom przypomnieliśmy sobie, że warto o nią dbać. W organizację zaangażowali się koordynatorzy programu “Sąsiadujemy”, Rada Osiedla, inicjatywy osiedlowe. Patronat nad wydarzeniem objęła grupa deweloperska Angel Poland.

Ten dzień zaczął się powolnym śniadaniem na Niskich Łąkach, a później było tylko lepiej. Relaks przy dźwiękach śpiewu ptaków, rejs po Odrze z Fundacją Onwater, koncert Oxford Drama - to tylko niektóre z atrakcji.

Przedmieście Oławskie i jego nieznane zakątki

- Od początku naszej działalności we Wrocławiu jesteśmy na Przedmieściu Oławskim. Nasze inwestycje położone są obok rzeki Oława, która za każdym razem przy tego typu okazjach potrafi nas zaskoczyć - mówi Natalia Sawicka, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Poland Group we Wrocławiu - Podczas tegorocznego Dnia Trójkąta wzięliśmy udział w spływie kajakowym wraz z fundacją On Water, która opowiadała o faunie i florze tej okolicy. To było bardzo wartościowe doświadczenie. Na co dzień mieszkańcy naszych apartamentów żyją z pędem miasta, jako że znajdujemy się kilkanaście minut spacerem od wrocławskiego rynku. Ale Przedmieście Oławskie oferuje im też unikalne walory przyrodnicze i dzięki takim okazjom mogą docenić to jeszcze bardziej.

Podczas spływu, który startował z pomostów zlokalizowanych przy inwestycji Angel River, uczestnicy nie tylko zaangażowali się w słuchanie przewodnika, ale także chętni łączyli przyjemne z pożytecznym i zbierali pływające po rzece śmieci.

- Jako instytucja i program Sąsiadujemy będący jej częścią staramy się aby nasze wydarzenia było coraz bardziej zgodne ze standardami ekologicznymi, naszemu programowi od zawsze przyświeca też idea odpowiedzialności za przestrzenie wspólne dla wszystkich mieszkańców osiedla, czy szerzej - miasta, a dbanie o naturę: od kwietników pod blokiem, przez skwery i parki, a na rzece Oławie kończąc, jest właśnie przejawem takiej odpowiedzialności - tłumaczy Bartosz Zubik, Specjalista ds. projektów społeczno-animacyjnych w Strefie Kultury Wrocław, współorganizator wydarzenia.

Organizatorzy postawili w tym roku przybliżyć uczestnikom Dnia Trójkąta przyrodnicze aspekty Przedmieścia Oławskiego, a powodów jest co najmniej kilka.

- Przedmieście kojarzy się raczej ze zwartą zabudową z małą ilością zieleni, a na tym osiedlu jest sporo terenów zielonych, głównie położonych wzdłuż rzeki Oławy, choć nie tylko. Duża część nabrzeża Oławy zyskała nowy wygląd dzięki przeprowadzonej tu rewitalizacji i dostęp do tych terenów został ułatwiony. Ponadto w Parku na Niskich Łąkach od 2016 roku istnieje instalacja artystyczna autorstwa Joanny Rajkowskiej „Trafostacja”, która powstała jeszcze w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. To budynek, który został oddany w używanie siłom przyrody: wody, która ścieka po jego ścianach, oplatających go roślin oraz zwierząt, które pojawiły się wraz z dwoma pierwszymi elementami - dodaje Bartosz Zubik.

Dla tych, którzy nie załapali się na wodne atrakcje, czekały 4 trasy spacerowe po Przedmieściu Oławskim: botaniczna, ornitologiczna i miejska, podczas którego zaplanowano m.in. odwiedziny u tropikalnych mieszkańców „wrocławskiego Galapagos”, czyli małej wysepki w wyznaczającej granicę osiedla fosie miejskiej.

Lokalne inicjatywy

Wydarzenie, które cieszy się coraz większą popularnością, to oddolna inicjatywa osób skupionych wokół programu “Sąsiadujemy”

- Pomysł na Dzień Trójkąta powstał w 2017 r. podczas rozmowy z Jackiem Sterczewskim, radnym osiedlowym, który zaproponował nam wspólne całodniowe działanie na terenie osiedla. Z Jackiem znaliśmy się już z czasów jego pracy w Pracowni Komuny Paryskiej 45, dlatego stworzenie programu pierwszego święta Przedmieścia Oławskiego, które pokazywało jego unikatowy charakter, a jednocześnie odczarowywało kilka mitów na jego temat i wskazywało na osoby, które robią coś dobrego dla Przedmieścia przyszło nam naprawdę szybko i sprawnie - mówi Bartosz Zubik.

Strefa Kultury Wrocław działa na wielu polach, organizuje duże festiwale, takie jak Jazz nad Odrą, Wrosound, ale też Europejska Noc Literatury czy Non Sola Scripta.  Zajmuje się też działalnością kulturalną dla mieszkańców w przestrzeniach organizacji, m.in. w Barbarze, Recepcji, Imparcie czy Pracowni Komuny Paryskiej 45. Dwa ostatnie miejsca znajdują się na Przedmieściu Oławskim. Dobrze znany Impart to scena teatralna i koncertowa, a także lokalizacja Wrosoundu, natomiast w Pracowni odbywają się bardziej kameralne wydarzenia, które do początku 2021 r. orbitują wokół tematu mody.

- Menadżerka Pracowni, Natalia Gołubowska, prowadzi spotkania i warsztaty, których celem jest zrealizowanie pokazu mody. Dlatego w Pracowni odbywają się warsztaty i spotkania z ekspertami związane z modą w sensie ubioru, ale także materiałów, tworzenia nowych wzorów czy tworzenia ścieżki dźwiękowej, która będzie tłem dla finałowego pokazu mody, który odbędzie się już w styczniu. Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach oraz samym pokazie mody! - mówi Bartosz Zubik

Strefa Kultury Wrocław to również programy, jednym z nich jest Sąsiadujemy z Dniem Trójkąta i Dniem Sąsiada, który odbywa się w każdy ostatni piątek maja i w wydaniu SK Wrocław jest muzycznym wydarzeniem dla mieszkańców czterech wrocławskich osiedli. Innym programem bliskim mieszkańcom są Mikrogranty, dzięki którym można zdobyć środki finansowe i wsparcie merytoryczne dla zorganizowania lokalnego wydarzenia.

To przykład na to, że osiedla żyją i nie brakuje tu pomysłów na wzbogacenie życia społeczno-kulturalnego mieszkańcom. Jedyne, co ogranicza aktywistów lokalnych jest budżet.

- Jeszcze do niedawna poddawano wątpliwości sens istnienia rad osiedlowych. Jednak dzięki naszej skuteczności i licznym inicjatywom, obecnie prowadzona polityka miejska obrała inny kierunek i wspiera nasze działania. Mamy pewne sumy pieniędzy do dyspozycji przyznawane w zależności od wielkości osiedla, jednakże potrzeby mieszkańców są znacznie większe. Wiele koncepcji dotyczących wydarzeń kulturalnych i aktywizacji mieszkańców nie przechodzi do realizacji, mimo naszych chęci. Staramy się temu zaradzić, dlatego kluczowe jest dla nas posiadanie stałych partnerów - mówi Marita Weber, przewodnicząca zarządu Rady Przedmieścia Oławskiego.

Przede wszystkim relacje

- Jednym z filarów naszej działalności jako grupy deweloperskiej jest projektowanie i następnie realizacja naszych inwestycji z uwzględnieniem głosu mieszkańców. Słuchamy i analizujemy potrzeby, a idąc krok dalej, chcemy także wpływać na lokalne otoczenie, w którym się znajdujemy. Uczestniczymy w lokalnych inicjatywach, które spajają sąsiadów i wpływają na odkrywanie nieoczywistych miejsc w ramach osiedli. W ramach Angel Committee spotykamy się cyklicznie w gronie pracowników Angel Poland Group i wspólnie identyfikujemy obszary do poprawy w ramach szeroko pojętej odpowiedzialności społecznej- tłumaczy Natalia Sawicka.

Grupa Angel Poland była współorganizatorem wystawy i konkursu fotograficznego “Trójkąt Detali Licznych”, a także jednym z fundatorów nagród dla jego laureatów. W planach wspólnie z Radą Osiedla i działającym przy nim stowarzyszeniu “Przedmieście z kulturą” są kolejne obiecujące inicjatywy:

- Dzięki tej współpracy zrealizowaliśmy wyjątkowy konkurs fotograficznym, który wkrótce doczeka się swojej kontynuacji. Ponadto jesteśmy w trakcie przygotowań do wystartowania z pierwszą we Wrocławiu internetową stacją radiową osiedla. Zakupiliśmy już niezbędny sprzęt dzięki wsparciu Angel Poland Group i ustalamy program ramowy, nagrywamy pierwsze materiały. Nie możemy doczekać się oficjalnego startu - mówi Robert Lenard z Rady Osiedla Przedmieście Oławskie, przedstawiciel Stowarzyszenia Przedmieście z Kulturą. 

 

Wasze komentarze

środa, 21.10.2020 09:11
poniedziałek, 12.10.2020 08:57
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele