Ruszyły zapisy na warsztaty w ramach BRAVE FESTIVAL!

wtorek, 28.6.2016 11:45 1553 0

1 lipca rozpoczyna się Brave Festival. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie aktywności edukacyjnych. Warsztaty skupione będą wokół budowania poczucia wspólnoty i odkrywania własnej tożsamości poprzez muzykę, taniec i ruch. Uczestnicy warsztatów Brave Festival nauczą się pełniejszego wykorzystywania własnego ciała i lepszego rozumienia siebie samych.

Iván Pérez I Korzo Producties. Fot. Materiały Prasowe Brave Festival

Edith Irwin przedstawi terapię Tara Rokpa, która opiera się na założeniu, że ludzki umysł ma własną godność i zdolność uzdrawiania. Warsztaty skupiają się na wizualizacjach pozwalających uzdrowić emocje ciała i umysłu.

Niezwykłym wydarzeniem będą również zajęcia muzyczne prowadzone przez Musicians without Borders. Uczestnicy będą mogli poznać sposób pracy niezwykłych muzyków z Palestyny, którzy na co dzień zmagają się z wieloma poziomami wykluczenia.

Warsztaty perkusyjne z Muji Lee – instruktorem zespołu DeafBeat – opierają się natomiast na tradycyjnym cyklu 24 świąt chińskiego kalendarza księżycowego, przez tysiąclecia wyznaczającego rytm życia rolników. Do wzięcia udziału w warsztatach nie potrzeba żadnego przygotowania oraz instrumentów.

Nie zabraknie również zajęć przygotowanych dla pasjonatów tańca. Ziya Azazi pokaże w jaki sposób wyjść poza strefę własnego komfortu w wirującym tańcu, zyskując większą świadomość fizyczną, emocjonalną i psychiczną. Nehha Bhatnagar przedstawi tradycyjny, indyjski taniec klasyczny Bharatanatjam oraz typowe dla niego ruchy nóg i rąk oraz mimikę twarzy. Osoby zainteresowane poznaniem techniki koordynacji będą mogły wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez Anu Almagro, na których ćwiczenia ruchowe i muzyczne umożliwią doświadczenie więzi indywidualnej i grupowej.

Wszyscy posiadający większe doświadczenie, pod okiem Ivána Péreza, rozwiną świadomość ciała i zwiększą swój kreatywny potencjał dzięki reżyserowanym improwizacjom. Uczestnicy warsztatów poznają najpierw strukturę ciała, a następnie nauczą się wykorzystywać nieograniczone możliwości jej modyfikacji.

Więcej informacji TUTAJ

Bilety można kupić TUTAJ

Ważne – po zakupie biletu organizatorzy proszą o informację – imię i nazwisko, nazwa warsztatów oraz dzień, w którym uczestnicy wezmą udział na workshops@bravefestival.pl
Na zajęcia należy zabrać ze sobą wydrukowany bilet.

WARSZTATY PERKUSUJNE
Poniedziałek 4 lipca, godz. 11.00 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Muji Lee (Deaf Beat)

RELAKSACJA I KREATYWNOŚĆ Z WYKORZYSTANIE METODY TARA ROKPA
Poniedziałek 4 lipca, godz. 13.30 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Edie Irwin
Wtorek 5 lipca, godz. 10.00 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Edie Irwin
Środa 6 lipca, godz. 10.00 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Edie Irwin
Czwartek 7 lipca, godz. 10.00 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Edie Irwin

DERVISH IN PROGRESS
Wtorek 5 lipca, godz. 10.00 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Ziya Azazi
Środa 6 lipca, godz. 10.00 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Ziya Azazi
Czwartek 7 lipca, godz. 10.00 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Ziya Azazi
Piątek 8 lipca, godz. 10.00 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Ziya Azazi
Sobota 9 lipca, godz. 10.00 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Ziya Azazi

UWOLNIJ SIĘ
Czwartek 7 lipca, godz. 10.00 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Nehha Bhatnagar

Piątek 8 lipca, godz. 10.00 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Nehha Bhatnagar
Sobota 9 lipca, godz. 10.00 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Nehha Bhatnagar
Niedziela 10 lipca, godz. 10.00 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Nehha Bhatnagar

INTENSIVE WORKSHOP – TECHNIKI KOORDYNACJI
Sobota 9 lipca, godz. 13.30 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Anu Almagro
Niedziela 10 lipca, godz. 13.30 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Anu Almagro
Poniedziałek 11 lipca, godz. 13.30 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Anu Almagro
Wtorek 12 lipca, godz. 13.30 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Anu Almagro

ZAJĘCIA RUCHOWE
Niedziela 10 lipca, godz. 13.30 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Ivan Perez

Poniedziałek 11 lipca, godz. 13.30 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Ivan Perez

Wtorek 12 lipca, godz. 13.30 – Szkoła Tańca „No Limits” we Wrocławiu, prowadzący: Ivan Perez

Prowadzący warsztaty to również instruktorzy zespołów artystycznych, które wystąpią w ramach Programu Głównego Brave Festivalu oraz Brave Kids.

Musicians without Borders (Palestyna) – muzykę wykorzystują jako pomost do łączenia ludzi i społeczności wykluczonych, dotkniętych wojennymi traumami, ubóstwem i do uleczenia ich. Realizują projekty muzyczne z udziałem lokalnych muzyków i organizacji. Halimeh, Mohammad, Alber, Ahmad i Shafeeq łączą tradycyjne dźwięki podobnego do cytry kanuna i arabskiej perkusji z rapem, śpiewem i recytacją. Wszyscy działają w Musicians without Borders i wspólnie wpadli na pomysł zrealizowania przedstawienia muzycznego ze społecznym przesłaniem.

Zespół wystąpi w ramach Brave Festivalu 10 lipca o godzinie 21.00 (IMPART) i 12 lipca o godzinie 21.00 (Teatr Polski, Scena Na Świebodzkim).

Więcej informacji TUTAJ

DeafBeat (Malezja) – zespół bębniarzy DeafBeat to siedmioro młodych, niesłyszących artystów. Grupa została założona w 2007 roku w Kuala Lumpur, stolicy Malezji i wykonuje muzykę w tradycyjnym stylu, który opiera się na cyklu 24 świąt chińskiego kalendarza księżycowego, przez tysiąclecia wyznaczającego rytm życia rolników. Istnienie i działalność zespołu perkusistów wspomaga lokalna społeczność, a przede wszystkim miejscowa YMCA, czyli Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej, międzynarodowa ekumeniczna organizacja charytatywna non-profit, która kładzie duży nacisk na rozwój duchowy, umysłowy i fizyczny osób w niej zrzeszonych.

Zespół wystąpi w ramach Brave Festivalu 5 lipca i 6 lipca o godzinie 21.00 (Teatr Polski, Scena Na Świebodzkim).

Więcej informacji TUTAJ

„Exhausting Space” (Hiszpania/Holandia) – Ivan Perez do Wrocławia przywiezie swoją najnowszą pracę „Exhausting Space” . To adaptacja wcześniejszej pracy Péreza „Attention, the doors are closing!”. Spektakl ukazuje relacje międzyludzkie w różnych aspektach od bliskości po agresję i poniżenie, intymnie i w przestrzeni społecznej. Dotyka problemu przekraczania granic między ludźmi zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym sensie.

Zespół wystąpi w ramach Brave Festivalu 14 i 15 lipca o godzinie 21.00 (Teatr Polski, Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego).

Więcej informacji TUTAJ

Fundacja ROKPA (Nepal) - Fundacja ROKPA Nepal jest międzynarodową organizacją pomocy, która działa na rzecz rozwoju dzieci z wykluczonych środowisk. W ramach programu, samopomocowe podejście odgrywa najważniejszą rolę w edukacji, stanowiąc najefektywniejszy sposób na niesienie pomocy ludziom w potrzebie. Obchodząc w tym roku 35. rocznicę, organizacja bada ścieżki dzieci. Poprzez tradycyjne nepalskie pieśni i tańce jak i sławne choreografie z Bollywood, dzieci prezentują ewolucję poczynając od bezwładności, przechodząc w ruch.

Grupa wystąpi podczas Wielkiego Finałowego Spektaklu Brave Kids 12 lipca o godzinie 18.00 w Hali Stulecia.

Więcej informacji TUTAJ

Fundacja Sarvam (Indie) - Pochodzący z północnych Indii, Kathak, jest jednym z sześciu klasycznych form hinduskiego tańca. Jego nazwa oznacza „opowiadać historię”. Łączy on hinduską poezję religijną z rytmicznymi ruchami, muzyką i pieśnią. Fundacja Sarvam promuje niezwykłą, hinduską sztukę jako narzędzie rozwijające dziewczęta z dwóch uboższych dzielnic New Dellhi.

Grupa wystąpi podczas Wielkiego Finałowego Spektaklu Brave Kids 12 lipca o godzinie 18.00 w Hali Stulecia.

Więcej informacji TUTAJ

Brave Festival 2016 odbędzie się w dniach 1-16 lipca we Wrocławiu.
Bilety i karnety już w sprzedaży!
Ceny karnetów i biletów na poszczególne wydarzenia znajdują się TUTAJ
http://www.bravefestival.pl/pl/pages/tickets

Organizatorem i inicjatorem Brave Festival jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Przychody ze sprzedaży biletów, jak co roku zostaną w całości przekazane na działalność międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA, która pomaga przede wszystkim dzieciom w Tybecie.

Do tej pory Brave Festival gościł artystów z 47 państw podczas prawie 750 wydarzeń.
Każdego roku odwiedza go ok. 15 000 widzów. |
Na pomoc organizacji ROKPA z biletów przekazano już blisko 850 000 zł.

O BRAVE FESTIVAL:

Brave Festival to jedyny w Polsce przegląd kultur, tradycji i rytów z całego świata, które są na granicy wyginięcia. Festiwal niezmiennie nosi znaczący podtytuł „Przeciw Wypędzeniom z Kultury”. Narodził się w 2005 roku, a dziś jest jednym z najważniejszych emblematów kultury Wrocławia.

Grzegorz Bral, założyciel i dyrektor artystyczny, stworzył specyficzny festiwal pokazujący autentyczną sztukę różnych nacji, kultywowaną i przechowywaną przez uczestników społeczności, które żyją w niesprzyjających społecznych, religijnych i politycznych warunkach lub są zagrożone utratą własnej kultury na rzecz cywilizacyjnej asymilacji.
– To festiwal ludzi odważnych – podkreśla zawsze Grzegorz Bral – ludzi, którzy mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, jaka jest ich tradycja. To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi.
Tradycje poznajemy nie tylko w aspektach dźwięku, melodii, tańca, kostiumów, obrzędowości, ale właśnie przede wszystkim w kategoriach ginięcia, umierania, zapominania. Coroczna festiwalowa podróż widzów i reprezentantów wciąż żywych tradycyjnych duchowości to zarazem lekcja otwartości i tolerancji, za której sprawą choć trochę możemy przysłużyć się ratowaniu wielokulturowej tożsamości naszego świata. Brave Festival uczy, że nie o atrakcyjną turystycznie egzotykę chodzi, ani o folklor wyjęty z kontekstu kultury, a o etniczny autentyzm.
Każdej kolejnej edycji przewodzi temat, który odwołuje się do fenomenu duchowości ludzi. Zaklinacze, modlitwy, pieśni, magia, maski, wtajemniczenia czy święte ciało to funkcje i narzędzia, za sprawą których budowana jest komunikacja człowieka ze światem nadprzyrodzonym, ale i tożsamość kulturowa społeczności.

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?
U narodzin festiwalu leży podróż Grzegorza Brala do Meksyku, śladami wielkiego Antonina Artauda, francuskiego aktora, reżysera, teoretyka teatru, który w latach trzydziestych ubiegłego wieku odwiedził Indian Tarahumarów, ostatnich z meksykańskich plemion ocalałych po hiszpańskich podbojach. To wtedy Artaud stworzył teorię „teatru okrucieństwa”, która odmieniła kształt europejskiego teatru w XX wieku. Jednak po 70 latach od wizyty Artauda, Bral nie znalazł Tarahumarów na miejscu. Zniszczyła ich cywilizacja, która zepchnęła Indian w odległe, nieprzyjazne miejsca. Bral spotkał jednak człowieka, który próbuje chronić kulturę Indian. Ta współczesna podróż w poszukiwaniu zaginionej tradycji dała impuls do założenia Brave Festival.

– Chciałem, by widzowie zrozumieli, że rdzenne kultury to jednocześnie tożsamość ludzi, którzy do nich przynależą. Odebranie im ich kultury to odarcie z tożsamości, która oparta jest na wspólnym rytmie spotkań, narodzin, śmierci, czemu ci ludzie dają rytualno-artystyczny wyraz przekazywany z pokolenia na pokolenie.– twierdzi Grzegorz Bral.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)