Ruina zamieniła się w centrum innowacji

poniedziałek, 16.3.2015 10:50 3119 0

12 miesięcy trwały prace remontowe zabytkowego budynku z 1905 roku przy al. Kasztanowej we Wrocławiu, w którym Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej uruchomiła Dolnośląski Inkubator Technologiczny wraz z Centrum Innowacji. Znalazły się tu biura 30 firm prowadzących proinnowacyjną działalność gospodarczą. To drugi inkubator w stolicy Dolnego Śląska zrealizowany przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej.

- To miejsce wspierania zarówno osób, które podejmują innowacyjną działalność gospodarczą, jak i firm, które chcą rozwijać dotychczasową. Poza atrakcyjną powierzchnią, lokatorom Inkubatora oferujemy pomoc z rozwijaniu działalności czy pozyskiwaniu środków na inwestycje – mówi Elżbieta Misiak, dyrektor zarządzający DAWG.

W Inkubatorze Technologicznym, DAWG zapewnia wsparcie ekspertów z różnych dziedzin. Największą zaletą centrum jest wyspecjalizowane doradztwo proinnowacyjne związane głównie z transferem innowacji i technologii.

- Przystąpiliśmy do realizacji Inkubatora ze względu na olbrzymie zainteresowanie tego typu ośrodkami. Ich zadaniem jest pobudzanie tkwiącej w udziach kreatywności, przedsiębiorczości i innowacyjności. To także dostarczanie specyficznych usług oraz kształtowanie środowiska ekonomiczno-społecznego przychylnego przedsiębiorcy i sprzyjającego podejmowaniu samodzielnej działalności gospodarczej, a tym samym aktywizacji wewnętrznych zasobów i wykorzystanie lokalnych czynników wzrostu – dodaje Elżbieta Misiak.

W DITCI swoją siedzibę znalazły firmy zajmujące się m.in. produkcją materiałów wybuchowych dla górnictwa w zakresie inżynierii, w najnowocześniejszej technologii stosowanej w górnictwie na świecie. Sa też firmy specjalizujące się w projektowaniu maszyn, urządzeń, konstrukcji spawanych oraz oprzyrządowania produkcyjnego, przedsiębiorstwa z branży elektrycznej, nowoczesnych technologii budowlanych, odnawialnych i alternatywnych źródeł energii, innowacyjnego IT czy z dziedziny technologii informatycznych do przetwarzania i zarządzania danymi.

- Firmę założyliśmy we czwórkę w 2010 roku bo naszą pasją było tworzenie nowoczesnych gier społecznościowych. W pierwszą grę - LandLorda - zagrało dotychczas ponad 2.5 mln graczy z 50 krajów z całego świata. Aktualnie tworzymy gry na platformy mobilne, a produkcję swojego kolejnego produktu flagowego prowadzimy w Inkubatorze Technologicznym DAWG, gdzie dzięki komfortowym warunkom pracy, konkurencyjnym cenom wynajmu i dodatkowym możliwościom obiektu, realizacja projektu zmierza w dobrym kierunku o wiele szybciej, niż w zwykłym lokalu – mówi Andrzej Malczewski BAAD Games Studio.

- Oferujemy swoim klientom w Polsce i za granicą specjalistyczne usługi projektowe i outsourcing osobowy oraz produkcję konstrukcji spawanych łącznie z ich obróbką mechaniczną. Główną korzyścią wynikającą ze współpracy z Inkubatorem jest obecność wśród innych firm z branży zajmujących się wysokimi technologiami, możliwość wymiany doświadczeń, wspólnej realizaji zleceń. Kilkukrotnie składalismy oferty wspólnie z firmą Nobo Solutions, która jest naszym sąsiadem. Dodatkowym atutem są warunki obiektu, dzięki którym możemy organizować spotkania biznesowe z kontrahentami na odpowiednim poziomie – podkreśla Paweł Nowojciak ze spółki Nobo Solutions.

Wiele firm z Dolnośląskiego Inkubatora Technologicznego i Centrum Innowacji to młode, często studenckie przedsiębiorstwa, które prowadzaą absolwenci Politechniki Wrocławskiej.

- W myśl porozumienia, jakie przed dwoma laty zawarliśmy z Politechniką , staramy się zapewnić warunki do aktywizacji zawodowej studentom i absolwentom tej uczelni. Chcemy pomóc im głównie w komercjalizacji osiągnięć naukowych i badawczych. Dotyczy to nie tylko absolwentów Politechniki, ale wszystkich dolnośląskich uczelni - podkreśla Elżbieta Misiak.

Od grudnia 2012 roku przy alei Kasztanowej we Wrocławiu działa pierwszy z inkubatorów DAWG. Tego rodzaju usługi są coraz bardziej pożądane przez przedsiębiorstwa, a coraz więcej podmiotów sektora MŚP zdaje sobie sprawę, iż innowacje są szansą na uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

Pierwsze inkubatory technologiczne pojawiły się w Stanach Zjednoczonych już w połowie lat 60. Europa doczekała się powstania tego typu instytucji 10 lat później. Inkubatory były miejscem wspierania lokalnej przedsiębiorczości, tworzenia miejsc pracy oraz formą zagospodarowania obiektów poprzemysłowych w regionach, które przeszły przemiany strukturalne. W Polsce pierwsze inkubatory przedsiębiorczości powstały w latach 90. Najdłużej istniejącym jest Wielkopolskie Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Poznaniu.

Przed laty w miejscu Dolnośląskiego Inkubatora Technologicznego i Centrum Innowacji DAWG, siedzibę miał Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Dzieci Niewidomych i Niedowidzących. Remont opuszczonego i popadającego w ruinę budynku i zaadaptowanie go na nowoczesne biura, kosztował ponad 9 mln zł.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)