komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 22 września 2020

Tomasza, Maurycego

Ruchome murale na Nadodrzu już dziś i jutro! Po raz pierwszy w Polsce

piątek, 20.9.2019 15:18 , komentarze: 0 , odsłony: 469
kategorie artykułu:

Już 20 i 21 września 2019 r., za sprawą projektu Kinomural, wrocławskie Nadodrze zamieni się w wielkoformatową galerię sztuki. To pierwszy w Polsce projekt prezentujący sztukę w takiej formule. Na 12 ścianach 8 kamienic pojawią się ruchome murale autorstwa artystów z Polski, Kolumbii, Chin, Japonii, USA czy Szwajcarii. Wśród 22 twórców, których prace będziemy podziwiać, są m.in. Tomek Tryzna, Filip Zawada, Thorsten Fleisch i Sean Pecknold.  

Tymczasowe dzieła wyświetlane będą na Nadodrzu, wyjątkowym wrocławskim osiedlu, porównywanym do berlińskiego Kreuzberga czy rzymskiego Zatybrza. Swój film kręcił tu sam Steven Spielberg. Na 12 ścianach 8 kamienic powstaną ruchome obrazy. Nie będą to jednak typowe murale a efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideoartu, przez animację, po kino eksperymentalne. 

Ruchome obrazy w wielkim formacie zobaczymy dzięki zaawansowanej technice. – Użyjemy jednych z najmocniejszych projektorów na rynku eventowym. Wykorzystamy projektory laserowe, a także te z lampami ksenonowymi. W niektórych przypadkach połączymy projektory zaawansowanym oprogramowaniem w celu uzyskania większego obrazu przy zachowaniu odpowiedniej jasności projekcji. Technicznie przy całym projekcie będzie pracowało aż 16 specjalistów, aby wszystko odbyło się prawidłowo. – opowiada Michał Głodek z B&G Technology, odpowiedziany za obsługę techniczną wydarzenia. 

Jak doświadczać Kinomuralu? 

Wszystkie prace oglądać będzie można w dniach 20-21 września od 19:30 do 22:00. W piątek, 20 września, Kinomural odbywać się będzie w następujących lokalizacjach: Paulińska 3, Rostafińskiego 5 (2 ściany), Rydygiera 29a (2 ściany), Rydygiera 43b, zaś w sobotę, 21 września, na Kurkowej 40, Kurkowej 51 (2 ściany), Ptasiej 22 (2 ściany) i Ptasiej 38. Projekcje rozpoczną się o godz. 19:30 na wszystkich ścianach danego dnia, zatem spacer po Nadodrzu zacząć można od dowolnej lokalizacji. Prace artystów wyświetlane będą rotacyjnie, aby każdy miał szansę zobaczyć wszystkie dzieła. – Zapraszamy na wieczorne spacery po Nadodrzu, jakiego nie znacie. – zachęcają organizatorzy. Na oficjalnej stronie Kinomuralu – www.kinomural.com – znajduje się mapka wydarzenia. W formie drukowanej będzie także dostępna w HART Hostel & Art na Rydygiera 25. 

Galeria pod gołym niebem 

Na nadodrzańskich kamienicach zobaczymy kilkadziesiąt historii opowiedzianych przez 22 wyśmienitych twórców z kraju i ze świata.  Obejrzymy m.in. wspólne dzieło pisarza, fotografa i muzyka Filipa Zawady, reżysera filmowego, operatora i artysty eksperymentującego z ruchomym obrazem Piotra Bartosa oraz Agaty Bartos, wykształconej w Holandii artystki mixed-media. Swoje prace zaprezentują również autor legendarnej „Panny Nikt” Tomek Tryzna, twórca animacji i muzyk (Małe Instrumenty, Kariera) Marcin Ożóg oraz artystka mediów temporalnych Maja Wolińska, a także Dagmara Pochyła, twórczyni teledysków i animacji spod szyldu Rabbit Hole Wytwórnia oraz Bartek Bartos, reżyser i producent filmowy, autor nagrodzonego na festiwalu Nowe Horyzonty filmu “Chłopiec z żabą”. 

Obejrzymy ponadto prace międzynarodowego kolektywu audiowizualnego AOAC (Nika Otto, Alp Şahin, Neo Chung) i manufaktury kinoMANUAL Aga Jarząb i Maciek Bączyk eksplorują analogowe techniki filmu, takie jak animacja rysunkowa, wycinanka i non camera. 

Od wirtualnej rzeczywistości do filozofii

Kinomural będzie okazją do podziwiania prac uznanych na całym świecie artystów z różnych kontynentów i kultur, wykorzystujących rozmaite media, podejmujących istotne kwestie społeczne i egzystencjalne. Nagradzany na wielu festiwalach Thorsten Fleisch znany jest z projektu pt. „Energie!”, w którym ujawnia się jego fascynacja odkryciami Nikoli Tesli. Tworzył prace m.in. na zamówienie Gaspara Noé. Pochodzący z byłej Jugosławii Zlatko Ćosić w swoich dziełach porusza tematykę tożsamości, imigracji i życia w kulturowo obcych środowiskach. Japończyk Shusaku Kaji tworzy abstrakcyjne prace wizualne i dźwiękowe, wykorzystując sygnał elektryczny i gadżety manipulatora syntezatorowego. Mieszkający w Los Angeles Sean Pecknold, autor filmów dla Fleet Foxes czy Dirty Projectors, konfrontuje się z problematyką czasu, śmierci, Boga, natury i samotności. Jorge Bandera z kolumbijskiej Bogoty eksperymentuje z formatami fulldome i tworzeniem narracji na potrzeby virtual reality. Kanadyjczyk Mike Pelletier wykorzystuje animację 3D oraz instalację kinetyczną do badania sposobów reprezentacji ludzkiego ciała w sztuce i kręgach społecznych. Rezydujący w Berlinie Damien Tran z pomocą kserokopiarki tworzy m.in. plakaty, ryciny i ziny, a szwajcarski artysta Dirk Koy skupia się na filmie eksperymentalnym i ruchomej grafice.

Pomysłodawcy Kinomuralu, Bartek, Agata i Piotr Bartos, od wielu lat zajmują się sztuką filmową. W 2013 roku we Wrocławiu bracia Bartos stworzyli Studio Manifiesta produkujące kino autorskie. Chwilę później do tandemu dołączyła siostra, Agata Bartos, ceniona artystka multimedialna. W 2014 roku ich pełnometrażowy debiut pt. „Chłopiec z żabą” otrzymał nagrodę główną na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie Powiększenie.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia. Partnerami projektu są Gmina Wrocław, TBS Wrocław i Dolnośląskie Centrum Filmowe.

 

Wasze komentarze

sobota, 19.9.2020 19:29
piątek, 18.9.2020 11:11
czwartek, 17.9.2020 13:33
wtorek, 15.9.2020 14:32
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele