Rozpoczyna się Biennale WRO 2017

środa, 17.5.2017 08:10 1983 0

17 maja Wrocław znów zamieni się w polską stolicę sztuki mediów. Rozpoczyna się Biennale WRO 2017, największy w naszym kraju przegląd światowej sztuki współczesnej i największy z projektów Centrum Sztuki WRO. 
Oficjalną inaugurację w Muzeum Narodowym poprzedzi premierowa prezentacja instalacji „Cyjanometr” - pomnika niebieskości nieba autorstwa Martina Bricelj Baragi. Jak podkreślają organizatorzy, Biennale jest wydarzeniem kierowanym do wszystkich, niezależnie od wieku, a jego celem jest zaprzyjaźnianie ze sztuką współczesną, która zagości w aż 17 wrocławskich lokalizacjach. 
Wszystkie wystawy i prezentacje tegorocznego Biennale WRO, odbywającego się pod hasłem Draft Systems, dotykają zagadnień rozpadu dotychczasowego systemu operacyjnego: od polityki po estetykę, ukazując napięcie między uległością a procesem i formami oporu stawianego lub odczuwanego w systemie. - tłumaczy Piotr Krajewski, dyrektor artystyczny Biennale. 
Na oryginalne ekspozycje Muzeum Narodowym, Centrum Sztuki WRO, Domu Handlowym Renoma, Synagodze pod Białym Bocianem, dawnym Pałacu Ballestremów, Narodowym Forum Muzyki, Galerii Entropia, ale też np. po raz pierwszy w PSS Społem Feniks oraz w przestrzeni miasta, składają się dzieła ponad 100 artystów zaproszonych przez zespół kuratorski Centrum Sztuki WRO oraz prace wybrane z otwartego naboru, na który napłynęło z całego świata ponad 1300 zgłoszeń. W ramach Biennale odbywa się też Małe WRO – to specjalnie przygotowany program dla najmłodszych widzów i ich najbliższych. Można już rezerwować terminy spotkań i spacerów. 

„Cyjanometr”, którego autorem jest Martin Bricelj Baraga (SI), to najnowsza instalacja z cyklu „nonumentów”, serii futurystycznych, fantastyczno-naukowych, utopijnych instalacji i obiektów w przestrzeni publicznej. Artysta działa na niwie międzynarodowej, jego wystawa w ICA w Londynie znalazła się wśród pięciu najważniejszych w Wielkiej Brytanii wg UK Times. Baraga jest dyrektorem MoTA – Museum of Transitory Art i założycielem SONICA Festival w Lublanie. 


„Cyjanometr” jest pomnikiem niebieskiego nieba, zainspirowanym oryginalnym urządzeniem, opracowanym przez Horace-Bénédicta de Saussure’a ponad 250 lat temu. „Cyjanometr” de Saussure’a miał kształt niebieskiego koła i był podzielony na 53 numerowane odcienie. „Cyjanometr” Baragi to monument i oprogramowanie, okresowo zbierające obrazy nieba. Monolit gromadzi i wizualizuje dane o kolorze nieboskłonu, jakości powietrza i pochodzeniu jego zanieczyszczeń. Tym samym jest narzędziem, urządzeniem pomiarowym, które zwraca naszą uwagę na wartość kluczowych elementów życia. Dane są zbierane na stronie internetowej projektu, tworzącej archiwum, mierzące i dokumentujące zmiany w naszym środowisku. 

Pierwszy „Cyjanometr” stoi przy jednej z głównych ulic Lublany, Zielonej Stolicy Europy 2016. Wrocławski „Cyjanometr”, realizowany w Lublanie przez artystę specjalnie dla Wrocławia, to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miejskiego Wrocławia i Centrum Sztuki WRO. Umieszczony przy ul. Fryderyka Joliot-Curie, zostanie zaprezentowany premierowo 17 maja o godzinie 16:30, podczas uroczystości otwarcia 17. Biennale Sztuki Mediów WRO 2017 Draft Systems, i przez rok będzie wskazywał dane o jakości powietrza we Wrocławiu. 


Miejsca wydarzeń: 
Centrum Sztuki WRO / Dom Handlowy Renoma / Muzeum Narodowe / dawny Pałac Ballestremów / Synagoga pod Białym Bocianem / Infopunkt Barbara / Narodowe Forum Muzyki / Galeria Entropia / Dom Handlowy Feniks / Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu / Atelier WRO / Mediateka / UFF Klub / przestrzeń publiczna miasta 

Organizator: 
Fundacja WRO Centrum Sztuki Mediów / Centrum Sztuki WRO 
Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
Mecenat: Griffin Art Space 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)