Rozpoczął się miesiąc dialogu i edukacji międzykulturowej Dialogopolis'21

środa, 6.10.2021 12:59 292 0

Dialogopolis '21  Miesiąc dialogu i edukacji międzykulturowej | I edycja 
“Jak to powiedzieć?” -  Spotkania, warsztaty, rozmowy o języku

5.10.2021 -28.10.2021

Jak się komunikować, aby tworzyć pomosty, a nie mury - to wyzwanie aktualnych czasów i temat pierwszej edycji Dialogopolis. Organizatorzy zapraszają wrocławian i wrocławianki do wspólnych rozmów o tym, jak komunikować się uważnie, z szacunkiem i bez wykluczania.

Podczas  miesiąca spotkań, debat, warsztatów i akcji artystycznych podjęty zostanie temat edukacji językowej, czyli tego jak uczyć od najmłodszych lat i jaki to może mieć wpływ na komunikację społeczną w dorosłym życiu. Jak język ewoluuje i co te zmiany powoduje? Jak w języku rozpoznawać przemoc i jak na nią reagować? Jak z pomocą języka udzielać pomocy i odpowiadać na potrzeby?

Jak mówią kuratorki wydarzenia Agnieszka Pajączkowska i Daria Sudoł: “Chcemy porozmawiać o ‘języku, który stwarza i kształtuje rzeczywistość’ oraz poszukać takich sposobów jego używania, aby rzeczywistość, w której żyjemy, stawała się lepsza. Postaramy się znaleźć i wypracować rozwiązania, aby język, którym się posługujemy, wyrażał szacunek do różnych poglądów, nie krzywdził, pozbawiony był wykluczania i zawierał różne perspektywy.”

Dyskusje i warsztaty kierowane są do wrocławian i wrocławianek, edukatorów i edukatorek, i młodzieży.

Organizatorem wydarzenia jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Program Dialogopolis powstał we współpracy z wrocławskimi organizacjami pozarządowymi, aktywistkami i aktywistami społecznymi oraz osobami działających w przestrzeni artystycznej. 

Szczegółowy kalendarz wydarzeń oraz informacje o zapisach dostępne na stronie Przejścia Dialogu:www.przejsciedialogu.wcrs.wroclaw.pl, a także na profilu FB:www.facebook.com/przejsciedialogu.

 

 

Wybrane wydarzenia w przestrzeni miasta:

7 października, 11:00 - 17:00

"W UKRAINIE" – AKCJA ARTYSTYCZNA YULII KRIVICH


Prowadząca: Yulia Krivich
Filmowa dokumentacja akcji będzie dostępna w Przejściu Dialogu.

Miejsce: przestrzeń miejska

Dlaczego tak wiele osób mówi "na Ukrainie" zamiast "w Ukrainie" i dlaczego to ma znaczenie? Czy tak subtelne różnice językowe mają znaczenie w odbiorze i naszej komunikacji? Jak zmienia się język i kto decyduje, co jest błędem? Artystka wizualna Yulia Krivich przeprowadzi działanie w wybranych lokalizacjach Wrocławia, szczególnie związanych z życiem codziennym Ukraińców i Ukrainek. Akcja stanie się okazją do rozmów z przechodniami, a jej dokumentacja – punktem wyjścia do debaty o elementach języka polskiego i możliwościach ich zmiany (patrz: 14 października).

 

Yulia Krivich – fotografka i artystka wizualna urodzona w Ukrainie, mieszka i pracuje w Warszawie. W swojej twórczości podejmuje pytanie o tożsamość, łącząc elementy aktywizmu z historią osobistą.

 

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/229258312511260

 

 

14 października, 13.00 - 17.00

NOWACY – AKCJA ARTYSTYCZNA JANY SHOSTAK


Prowadząca: Jana Shostak
Typ spotkania: spacer otwarty dla wszystkich, start spod Przejścia Dialogu (centrum wydarzeń na ulicy Świdnickiej)

Filmowa dokumentacja akcji będzie dostępna w Przejściu Dialogu.

Artystka Jana Shostak zaprasza na spacer z „nowakami”. To słowo, które dotychczas nie istniało w języku polskim, utworzone od przymiotnika „nowy/nowa”. Artystka proponuje wprowadzenie „nowaków” jako zamiennika słowa „uchodźca'', które postrzega jako stygmatyzujące. Sama artystka tak opisuje swoje działanie: „Za pomocą mediów społecznościowych i masowego przekazu próbuję rozpowszechnić nieistniejący dotąd w oficjalnym obiegu rzeczownik pospolity nowak, który jest homonimem do najpopularniejszego nazwiska w Polsce. Za pomocą fali medialnej, w tym uczestnictwa w programie Słownik polsko-polski i licznych audycjach radiowych oraz wywiadów zamieszczanych w prasie i internecie, zaszczepiam to słowo do przestrzeni języka”. Spacer jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych osób. Start przy Przejściu Dialogu o godzinie 13:00. 

Jana Shostak – artystka urodzona w Białorusi, mieszka i pracuje w Warszawie. Doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swojej praktyce skupia się na działaniach aktywizujących/hakujących społeczności poza obrębem świata sztuki.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)