Rezydencje w Instytucie Grotowskiego

poniedziałek, 29.11.2021 12:27 367 0

Całoroczny program rezydencji artystycznych dla zespołów teatralnych i indywidualnych twórców w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego – pierwsze otwarte prezentacje pracy

Jako instytucja skupiona na wspieraniu samorozwoju, zespołowości oraz pogłębianiu różnych aspektów pracy teatralnej Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu tworzy warunki i przestrzeń do pobytów rezydencjalnych nakierowanych na twórczy dialog z tradycją i doskonalenie rzemiosła. Instytut proponuje szczególny model rezydencji artystycznych – dla zespołów teatralnych i artystów indywidualnych – skupiony przede wszystkim na pracy wewnętrznej oraz pracy w procesie.

Ideą programu jest nie tylko nawiązanie kontaktu, wymiana doświadczeń i metod pracy, wzbogacenie warsztatu aktorskiego i wiedzy, lecz także stworzenie przestrzeni na dialog i zrozumienie, wspólne zadawanie pytań i poszukiwanie odpowiedzi w praktyce. Rezydenci będą rozwijać swoje projekty pod okiem doświadczonych tutorów teatralnych, związanych z Instytutem Grotowskiego. Okres realizacji prezydencji to październik 2021 – październik 2022.

Poniżej krótkie przedstawienie najbliższych rezydencji (jeśli nie zaznaczono inaczej, wydarzenia są w języku angielskim).

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki.

 

Sarmatyja

„Sarmatyja” to monodram muzyczny Paliny Dabravoĺskaja łączący białoruską muzykę ludową z hip-hopem. Opowiada tragiczną historię niemożności zakorzenienia się na obcej ziemi. Jest opowieścią o miłości i śmierci. Mroczną, pulsującą rytmem, zmysłową.

 

  1.  29.11.2021, 19.00
    Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Rezydentka: Paliny Dabravoĺskaja
Opieka: Joanna Kurzyńska

 

Porzuciliśmy siebie
Pokaz pracy Sayeh Parsaei prezentuje etap pracy nad jej spektaklem o drugiej wojnie światowej – głównym pragnieniem autorki jest propagowanie pokoju. Jej performans połączy w sobie sztukę malarską, muzykę i ruch. Widzowie zobaczą bohaterów doświadczonych wojną i uważnie wsłuchają się w ich monologi.

 

śr. 8.12.2021, 18.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Rezydentka: Sayeh Parsaei
Opieka: Roxana Mehrafzoun

 

Ciało jako trauma
W swojej prelekcji Bálint Barabás Szigeti chce powiązać techniki Grotowskiego z chiazmem Merleau-Ponty’ego, dialogiem między światem i podstawą Heideggera (związek między performansem a aletheią), aurą Benjamina, a także stanem Performera (równocześnie wewnętrznym i zewnętrznym).

 

czw. 9.12.2021, 17.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Rezydent: Bálint Barabás Szigeti
Opieka: Jarosław Fret

 

Ćwiczenia z rozpoznania

Pokaz pracy Pawła Bernadowskiego będzie scenicznym efektem miesięcznych poszukiwań twórcy. Widzowie zobaczą, jak poprzez historię Narcyza przekształcił on swoją biografię na działanie teatralne. Badanie mitu stanowić będzie równocześnie badanie samego siebie.

 

  1. 9.12.2021, 18.00
    Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
    Wydarzenie w języku polskim

Rezydent: Paweł Bernadowski

Opieka: Kamila Klamut

 

Koncepcja wcielenia w twórczości Jerzego Grotowskiego
Prelekcja Tommasa Sorianiego przedstawi etapy pracy badawczej na temat koncepcji wcielenia, występującej w twórczości i pismach Jerzego Grotowskiego. Teatr ubogi Jerzego Grotowskiego w centrum uwagi stawia aktorów pojmowanych jako układy cielesne. Oprawa spektaklu jest nietradycyjna, rekwizyty zredukowane do niezbędnego minimum, a granice między aktorami, akcją i widownią ulegają całkowitemu zatarciu.

 

pt. 10.12.2021, 17.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Rezydent: Tommaso Soriani
Opieka: Jakub Gontarski

 

Iron 2.0_Meditations on our common future
Pokaz pracy Kacper Słowikx połączony będzie z prelekcją. Iron jest medytacją na temat lęku ekologicznego, naszej wspólnej przyszłości i tego, czy płacz jest jeszcze w stanie przynieść nam ulgę. Nie mamy wiele czasu. Powietrze nas dusi. Woda zatruwa. Szarańcza i powódź nadchodzą.

 

pt. 10.12.2021, 18.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Rezydencja: Kacper Słowik (oni/e/ich) 

Opieka: Przemysław Błaszczak

 

Corpo-Casa. Przemiana od wewnątrz
Corpo-Casa (Ciało-Dom), prowadzone przez Marię Augustę Coelho Novais, to czterogodzinne warsztaty pracy z ciałem dla kobiet organizowane przez Projeto Mariposa, z którym związana jest rezydentka. Ich założeniem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której możliwe jest wejście w lepszy kontakt z ciałem fizycznym i emocjonalnym, do czego wykorzystany zostanie ruch na bazie muzyki, jogi i technik aktorskich.

 

sob. 11.12.2021, 10.00–15.00

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Rezydentka: Maria Augusta Coelho Novais
Opieka: Jakub Gontarski

 

Akt całkowity – badania
Pokaz pracy w wykonaniu duetu Tuka Wach. Samoofiarowanie, akt całkowity, odsłonięcia, akt transgresji. Każdy z tych terminów duet Tuka/Wach przy współpracy z Opaean podda badaniom poprzez język performansu. Założeniem pokazu jest stworzenie pracy o formule otwartej, reagującej na zmiany w przestrzeni, zmiany energii płynącej z relacji z widzem w danym momencie.

 

śr. 26.01.2022, 19.00

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Rezydentki: Magdalena Tuka, Anita Wach

Dodaj komentarz

Komentarze (0)