komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 18 kwietnia 2019

Boguslawy, Apoloniusza

Repertuar Teatru AST w kwietniu

niedziela, 31.3.2019 16:54 , komentarze: 0 , odsłony: 355
kategorie artykułu:

Kwiecień na deskach Teatru AST upłynie pod znakiem dwóch spektakli i jednej prapremiery. Pierwszy z nich to „Siksy” w reżyserii Cezarego Ibera, drugi to  „Zabójca czasu” w reżyserii Maćko Prusaka.

„Siksy”

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego

Występują: Weronika Dzierżyńska, Żaneta Homa, Adrianna Izydorczyk, Wioletta Kopańska, Olga Madejska, Kamila Urzędowska, Kinga Zygmunt

Dzika kobieta nie jest niczyją własnością. Tak, jak jej uczucia, myśli i ciało. Tańczy, kiedy się cieszy i krzyczy, kiedy jest smutna. Mówi „nie”, kiedy  myśli „nie”  i mówi „tak”, kiedy myśli „tak”.

W  świecie, gdzie kobiecość jest definiowana i zdominowana przez męskość - która mówi kobietom „jak należy”, i „jak wypada”, gdzie delikatność jest tłumaczona od razu słabością, wrażliwość dziwactwem, a uczuciowość histerią –  takie kobiety nazywa się SIKSAMI.

Zamyka się je w różowych paternalistycznych pudełkach i patrzy na nie z góry – w przekonaniu, że przecież nie mogą samostanowić o sobie, mieć własnych punktów widzenia, chcieć być równoprawnymi podmiotami historii. 

Mężczyzna chwali się, że jest lepszy, bo Bóg stworzył go przed kobietą. Idąc tym tropem pierwszeństwa dzieła stworzenia - pies okazuje się być lepszy od mężczyzny.

Jest to spektakl wychwalający kobiecość, a nie ganiący męskość, czy będący przeciwko mężczyznom.  Chcemy nim powiedzieć kobietom, że są niezależne od kogokolwiek i czegokolwiek, i nie ma powodu, by poddawały się światu otaczającego patriarchatu. Dokładnie to samo chcemy powiedzieć też mężczyznom!

W każdym z nas jest SIKSA, której dzikie serce chce widzieć i czuć świat po swojemu.

„Zabójca czasu”

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego
Na podstawie zbioru opowiadań Stefana Grabińskiego.

Występują: Katarzyna Faszczewska, Marta Franciszkiewicz, Kaja Janiszewska, Zuzanna Kotara, Martyna Matoliniec, Matylda Matuszak, Joanna Sobocińska, Samanta Zwolennik, Mateusz Bernacik, Maciej Kaczor, Michał Kucharski, Michał Kurek, Łukasz Zubrzycki

Grupa wiekowa: 16+
Premiera 1 grudnia 2018, godz.19.00, Duża Sala Teatru AST
Czas trwania: ok. 1 godzina 40 minut

„Na tym szarym, chorobliwie nastrajającym tle rozsnuwa się jakiś dziwaczny senny haft…”

Nużąca, nie dająca satysfakcji praca nauczyciela języka polskiego w lwowskich gimnazjach, a także nieudane małżeństwo, zapewne mogły potęgować u Stefana Grabińskiego poczucie odosobnienia i niechęci do wchodzenia w bliższe związki z rzeczywistością, która zdawała się być banalna i rozczarowująca. Cóż można zrobić ze światem, który zdaje się być tak odpychający i nieciekawy? Można go jedynie nasycić swoją jaźnią... a wtedy wyłoni się inna rzeczywistość, wielowymiarowa, irracjonalna, w niepokojący sposób pozbawiona granic, które oddzielałyby ją od otchłani lęków i urojeń, nie znajdujących logicznego wyjaśnienia.

„W ostatnich czasach istotnie zagęszczają się zagadkowe wydarzenia i wszystko to zdaje się mieć swój cel, zmierza ku czemuś z nieubłaganą konsekwencją…

Ulubione zajęcie skromnego i małomównego nauczyciela, czyli przesiadywanie na lwowskim dworcu i obserwowanie przejeżdżających pociągów, być może uczyniło z niego jednego z pierwszych wnikliwych obserwatorów Wielkiego Przyspieszenia, które właśnie zaczynało w sposób nieodwracalny zmieniać oblicze świata. Lęk przed niedającym się przewidzieć skutkiem niekontrolowanego rozwoju cywilizacyjnego, który dziś wydaje się być jeszcze bardziej uzasadniony niż sto lat temu, przebija w zdaniach nakreślonych ręką Stefana Grabińskiego. Czytane dzisiaj niepokoją trafnością diagnozy, która nie uległa przedawnieniu. „Więc mamy przed sobą jeszcze trochę czasu?”

Czas wyjęty z opowieści sprzed stu lat, pocięty na kawałki, zszywany na nowo podług nieistniejącego wzoru, czas zamęczony własnym pędem, czas, który mimo wszystko nie chce przeminąć i narodzić się ponownie w doskonalszej postaci, to główny, chociaż nieobecny bohater spektaklu. Czas, którego biegowi ktoś wreszcie kiedyś położy kres. Tylko kto?

„Słaby rok”

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego

Występują: Mateusz Bernacik, Katarzyna Faszczewska, Marta Franciszkiewicz, Kaja Janiszewska, Maciej Kaczor, Zuzanna Kotara, Karolina Marcisz, Martyna Matoliniec, Matylda Matuszak, Joanna Sobocińska, Łukasz Zubrzycki, Samanta Zwolennik


Producent: Radosław Frąk
Grupa wiekowa: 16+

Prapremiera 12 kwietnia 2019, godz.19.00, Sala Czarna Teatru AST
Czas trwania: ok. 1 godzina 40 minut

"Słaby rok" to opowieść o początkujących aktorach. Bardzo osobiste przedstawienie złożone z doświadczeń debiutujących artystów. Niezwykle szczery manifest, w którym negocjują sami ze sobą, oraz z publicznością, kim tak naprawdę jest artysta. Co powinien umieć, mieć, rozumieć?

Będzie o przekraczaniu granic performance'u i performera, o absurdach sztuki współczesnej i o rozczarowaniu edukacją artystyczną jaką znamy. 

Młodzi artyści zastanawiają się nad kondycją zawodu aktora - lalkarza w Polsce oraz nad zjawiskiem jakim jest szeroko pojmowany talent - "to coś". Odmawiają powielania schematów oraz pielęgnowania kompleksów. Otwarcie mówią o traumatyzującej funkcji systemu edukacji artystycznej i bezlitosnym kategoryzowaniu - jak to jest być słabym rokiem? Jak to się dzieje, że kilkunastu indywidualistów z najróżniejszymi potencjałami nagle kolektywnie staje pod takim  szyldem? Młodzi aktorzy zagrani przez młodych aktorów opowiedzą również o swoich największych artystycznych marzeniach, o idolach, odkryciach i nadziejach.  A wszystko to z wielkim dystansem, dużą dozą autoironii i czasami trochę słabo... jak na "słaby rok" przystało. 

 

Wasze komentarze


wtorek, 16.4.2019 10:57
piątek, 12.4.2019 09:05
czwartek, 11.4.2019 15:37
wtorek, 9.4.2019 14:53
piątek, 5.4.2019 14:18
czwartek, 4.4.2019 12:53
czwartek, 4.4.2019 08:55
poniedziałek, 1.4.2019 09:14
niedziela, 31.3.2019 16:54
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki