komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 20 kwietnia 2019

Czeslawa, Agnieszki

Rekordowy Wrocławski Rower Miejski!

czwartek, 8.11.2018 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 333
kategorie artykułu:

Zgodnie z zapowiedziami liczba rowerów miejskich z 810 wzrośnie do 2000, a liczba stacji podwyższy się z 81 do 200!!! Dodatkowo, do dyspozycji udostępnionych zostanie 65 niestandardowych rowerów m.in: tandemy, cargo, rowery elektryczne i handbike.

       Fot. Pixabay

Takie były oczekiwania mieszkańców, którzy bardzo aktywnie wzięli udział w konsultacjach społecznych związanych z rowerem miejskim. Przez kolejne cztery lata usługę WRM będzie świadczyć Nextbike.

System zostanie uruchomiony w dwóch etapach. Pierwszy ruszy 1 marca 2019 r. Wówczas będzie udostępnionych 1000 rowerów zwykłych oraz 65 rowerów niestandardowych. Drugi etap obejmujący kolejne 1000 rowerów rozmieszczonych na następnych 100 stacjach będzie wdrożony od 1 czerwca 2019 r. 

Dodatkowo do marca 2020 r. operator uruchomi 20 stacji z 200 rowerami zwykłymi, tzw. sponsorskimi, które działają na takich samych zasadach jak istniejące stacje, ale są finansowane przez podmioty zewnętrzne: prywatne firmy lub samego operatora. 

Bardzo cieszy mnie tak duża rozbudowa Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Dzięki niej mocno zwiększamy zasięg oddziaływania systemu, a rowery dotrą do większej liczby mieszkańców. Z analizy dostępności wynika, że 60% mieszkańców będzie miało stację wypożyczania bliżej niż 500 metrów od miejsca zamieszkania. W związku z tym liczę na to, że jeszcze więcej wrocławian skorzysta z tego środka transportu. Dodatkową zachętą na pewno będzie fakt, że ponad 600 rowerów pozostanie na ulicach również na zimę - mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy. 

Co nowego? 

Oprócz tego, że rowery będzie można wypożyczać zimą i że pojawią się rowery niestandardowe, nowością jest również wyposażenie rowerów w komputer pokładowy, m.in. z GPS. Dzięki temu, że rowery będą miały wbudowaną blokadę na tylnym kole, nie będą już stosowane stojaki z elektorozamkami do blokowania roweru na stacji rowerowej. Wypożyczyć i zwrócić rowery będzie  można za pomocą aplikacji, komputera pokładowego lub za pomocą terminala (terminale nie będą na wszystkich stacjach). 

Rowery niestandardowe to: 35 szt. rowerów dziecięcych, 10 szt. rowerów składanych, 6 szt. rowerów elektrycznych, 6 szt. rowerów typu tandem, 6 szt. rowerów towarowych (cargo) i 2 szt. rowerów typu handbike. 

Rowery niestandardowe nie będą stale na stacjach. Można je będzie  zamówić i zostaną "podstawione" do jednej z 5 stacji (w centrum oraz we wschodniej, południowej, północnej i zachodniej części Wrocławia). W przypadku "podstawiania" roweru do innej stacji operator będzie miał prawo naliczyć dodatkową opłatę za dostarczenie i odbiór roweru. 

Utrzymane zostaną dotychczasowe opłaty za wypożyczenie roweru zwykłego tj.: bezpłatnie do 20 min, 2 zł od 21 min do 60 min, 4 zł za każdą następną godzinę. Maksymalny czas wypożyczenia roweru wynosi 12 godzin. 

 

Wasze komentarze


Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki