Regeneracja zamiast wymiany. Murawa na Stadionie Wrocław posłuży dłużej

czwartek, 16.4.2020 16:16 1223 0

Obecna nawierzchnia na Stadionie Wrocław ma już cztery lata. To duże osiągnięcie pracującego na co dzień zespołu greenkeeperów, bo teoretycznie powinna być ona wymieniana maksymalnie co dwa sezony.

W tym roku, oprócz ułożenia nowej nawierzchni, w planach było także zastąpienie części poza polem gry murawą sztuczną. Celem było zmniejszenie powierzchni wymagającej nawadniania i nawożenia. Prace miały zostać przeprowadzone po czerwcowych koncertach. Na 20.06 zaplanowany był występ Dawida Podsiadły, cztery dni później zagrać miała amerykańska grupa Kings of Leon. 

Zamiast tego trawa przejdzie kilkuetapowy proces regeneracji. Rozpoczęły się już roboty związane z koszeniem i usuwaniem tzw. filcu z darni. W kolejnych dniach przeprowadzona zostanie aeracja wykorkowa. Specjalne urządzenie będzie wycinać niewielkiej średnicy walce na całej powierzchni boiska. Średnica powstałych w ten sposób otworów to ok. 2 cm. Otwory, sięgające w głąb na  około 5 cm zostaną następnie zasypane piaskiem. Dzięki temu zabiegowi poprawi się ukorzenienie trawy, bo docierać będzie tam więcej powietrza. Ostatnimi zaplanowanymi pracami będzie aeracja sztyletowa, polegająca na wielopunktowym nacięciu darni walcem gwiazdkowym i zasiew trawy.

Murawa Stadionu Wrocław, podobnie jak wszystkie inne znajdujące się na dużych, nowoczesnych obiektach, wymaga szczególnych zabiegów. Choć wrocławski obiekt posiada półprzeźroczysty dach, rekompensujący w pewnym stopniu niedobór światła, to brak cyrkulacji powietrza wewnątrz areny i podwyższona wilgotność powodują, że trawa w tym miejscu jest mniej odporna na różnego rodzaje infekcje grzybowe a  boisko musi być stale zabezpieczane opryskami. Źródłem chorób murawy mogą być choćby zarodniki przynoszone na butach z innych obiektów przez piłkarzy, czy osoby odwiedzające Stadion Wrocław. 

W utrzymaniu murawy od grudnia ubiegłego roku pomagają trzy zestawy lamp asymilacyjnych, które minimalizują wpływ niedoświetlenia w niektórych częściach boiska. Do jego podlewania wykorzystywana jest woda deszczowa, która jest zbierana z dachu i magazynowana w umieszczonych pod trybunami zbiornikach. 

W corocznym głosowaniu piłkarzy nawierzchnia na Stadionie Wrocław uznawana jest za jedną z najlepszych w Ekstraklasie. 

Przed czterema laty koszt wymiany murawy wyniósł ok. 700 tysięcy złotych. Zaplanowane w najbliższym czasie zabiegi regeneracyjne zamkną się w kwocie ok. 20 tysięcy złotych. Prace regeneracyjne potrwają około tygodnia, w zależności od pogody.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)