Razem przeciw HIV - czerwona kokardka 
zaświeci we Wrocławiu

wtorek, 20.11.2018 08:00 512 0

Europejski Tydzień Testowania na HIV rozpoczyna się 23 listopada. Dwa dni wcześniej, czyli 21 listopada wieczorem, po ulicach Wrocławia jeździć będzie samochód wyświetlający na fasadach budynków czerwoną kokardkę z napisem „Razem przeciw HIV”.

Happening ten organizuje Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”. Czerwona kokardka jest symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami oraz przyjaciółmi. Kokardka ma także przypominać o wciąż aktualnym zagrożeniu i znaczeniu profilaktyki HIV. Będzie też zachętą dla mieszkańców do testowania się w kierunku zakażenia wirusem.

- Europejski Tydzień Testowania na HIV jest szczególnie ważny dla instytucji rządowych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz profilaktyki HIV/AIDS. Jest on również bardzo istotny dla całego społeczeństwa, ponieważ problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego. Nie ma już tzw. grup ryzyka. Czerwona kokardka to symbol solidarności i świadomości, to zachęta do testowania się. HIV nie zabija, bo dzięki staraniom Ministerstwa Zdrowia mamy w Polsce nowoczesne, bardzo skuteczne i bezpieczne w długim terminie leki, ale leczyć się można tylko wiedząc o  chorobie – powiedział Mateusz Liwski, przedstawiciel Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, organizatora happeningu.

Województwo Dolnośląskie od lat pozostaje w czołówce polskich regionów jeśli chodzi o liczbę nowo wykrytych zakażeń HIV, zachorowań na AIDS, a także śmierci spowodowanych tą chorobą. W pierwszych 6 miesiącach tego roku na Dolnym Śląsku odnotowano 59 nowych zakażeń, czyli 10% wszystkich w Polsce. W tym samym czasie na AIDS zachorowało w województwie 6 osób, co również stanowi 10% sumy zachorowań w kraju. W ubiegłym roku nowo wykrytych zakażeń HIV było na Dolnym Śląsku 147, a przypadków AIDS - 14. Tak wysokie liczby pokazują, że niesłusznie lekceważony problem HIV i AIDS nie zniknął. Dlatego warto korzystać z każdej okazji, żeby przypomnieć jak ważne jest testowanie się. Niewykryte lub źle leczone zakażenie HIV nadal powoduje śmierć lub groźne powikłania.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)