PWr bada soki do zadań specjalnych

wtorek, 8.11.2022 10:55 227 0

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej prowadzą badania nad metodą traktowania zimną plazmą atmosferyczną m.in. soków owocowych i napojów roślinnych. Udowodnili już, że takie napoje mają nie tylko większą wartość odżywczą i dłuższy okres przydatności do spożycia, ale także właściwości przeciwnowotworowe.

Badacze z Wydziału Chemicznego sprawdzili już wpływ zimnej plazmy na soki kilku polskich producentów, a obecnie prowadzą badania z wykorzystaniem soków świeżych, czyli jednodniowych. Pierwsze wyniki opublikowali w prestiżowym czasopiśmie naukowym poświęconym chemii żywności „Food Chemistry” wydawnictwa Elsevier.

– Zajmowaliśmy się do tej pory sokami buraczanymi, jabłkowymi i pomarańczowymi, które w określonych warunkach potraktowaliśmy zimną plazmą atmosferyczną, czyli zjonizowanym gazem – opowiada dr hab. inż. Piotr Jamróz, prof. uczelni.

Wyniki różnią się w zależności od rodzaju soku, ale niezmienne jest to, że zaobserwowano zwiększoną bioprzyswajalność takich metali jak magnez, mangan czy cynk, a tym samym soki mają lepsze wartości odżywcze. A to nie wszystko – bo plazma wpływa także na wydłużenie okresu przydatności soków do spożycia po otwarciu. W przypadku soków pomarańczowych to co najmniej 26 dni. Co najbardziej jednak zaskakujące – zimna plazma atmosferyczna sprawia, że sok staje się cytotoksyczny dla komórek nowotworowych, jednocześnie nie wpływając na komórki prawidłowe.

– Zaczęliśmy od analizy właściwości fizyko-chemicznych soków, m.in. barwy, zawartości całkowitej cukrów i polifenoli, ale równie ważne było dla nas to, czy takie „poplazmowe” soki są bezpieczne do spożycia – opowiada dr hab. inż. Anna Dzimitrowicz. – Badania pod tym kątem prowadzimy wspólnie z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Od razu sprawdzono, czy aby taki sok nie powoduje procesów nowotworzenia. Wyniki badań pokazały, że nie tylko nie wpływa on na komórki prawidłowe, ale dodatkowo ma właściwości antynowotworowe – podkreśla.

Naukowcy zastrzegają jednak, że zanim możliwe będzie stwierdzenie, czy poddane obróbce plazmowej soki mogą wspierać profilaktykę nowotworową albo stanowić wspomaganie leczenia, koniecznych będzie jeszcze wiele badań.

– To, czym się obecnie zajmujemy, to badania wstępne – podkreśla dr hab. Anna Dzimitrowicz. – Szukamy teraz finansowania m.in. na projekt, w ramach którego przeprowadzimy złożone testy biologiczne, które dadzą nam pewność, że spożywanie soków poddanych działaniu zimnej plazmy atmosferycznej jest na pewno bezpieczne.

Chociaż to dopiero badania wstępne, to już dziś ich wynikami są zainteresowane firmy z branży spożywczej.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)