Przywrócone do życia - spacer po rewitalizowanych Browarach Wrocławskich

sobota, 1.8.2020 08:30 655 0

Muzeum Architektury we Wrocławiu i SRDK Archicom Studio Śródka zapraszają na wyjątkowe wydarzenie:
Przywrócone do życia - spacer po rewitalizowanych Browarach Wrocławskich
w sobotę 8 sierpnia 2020, godzina 12.00
Miejsce zbiórki: Browary Wrocławskie, ul. Jedności Narodowej 202

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: malgorzata.kuzia@archicom.pl

W sąsiedztwie Odry, przy jednym z głównych traktów prowadzących do Wrocławia, w XIX wieku powstał kompleks budynków będący jedną z ikon architektonicznych dzielnicy i miasta. Dziś zrewitalizowane Browary Wrocławskie opowiadają ciekawą część historii Wrocławia. Wystarczy się w nią uważnie wsłuchać....

Zapraszamy na wspólny spacer po rewitalizowanych Browarach Wrocławskich, podczas którego odkryjemy najciekawsze i tajemnicze zakątki dawnego browaru. Naszymi przewodnikami będą twórcy koncepcji współczesnej zabudowy osiedla, architekci i założyciele pracowni SRDK Archicom Studio Śródka – Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka.

Browary Wrocławskie – jeden z najbardziej charakterystycznych zespołów budynków na mapie miasta. Kompleks wybudowany w 1894 roku pod szyldem Browar Pfeifferhof dość szybko zmienił właściciela i w 1910 roku stał się częścią berlińskiego browaru Schultheiss – największej spółki browarniczej na świecie. Budynki tylko nieznacznie ucierpiały podczas II wojny światowej, a od 1945 roku wrocławski browar wznowił działalność jako państwowe Browary Piastowskie. Przedsiębiorstwo funkcjonowało do 2004 roku, kiedy to zostało wykupione przez duński koncern Carlsberg, a następnie zamknięte. Przez kolejne lata Browar stał pusty, a ogromna działka i poprzemysłowe, zabytkowe obiekty niszczały i skutecznie odstraszały potencjalnych inwestorów. W 2016 roku Browary Wrocławskie „przywrócono do życia” - teren został kupiony przez Archicom, a projekt nowego założenia powierzono autorskiej pracowni SRDK Archicom Studio Śródka.

Spacer po zrewitalizowanych Browararch Wrocławskich jest częścią Bloku #4 – cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie MNIE TU NIE MA. Ludzki wymiar architektury, prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 6 września br.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz