Przyszłość motoryzacji? To elektromobilność na PWr!

wtorek, 11.5.2021 15:27 388 0

Elektromobilność to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu motoryzacyjnego. W nowym roku akademickim m.in. o pojazdach elektrycznych i hybrydowych będzie można się uczyć na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej.
 
Czym jest elektromobilność? To wszystkie zagadnienia związane z używaniem samochodów, rowerów, motocykli czy autobusów z napędem elektrycznym. Dotyczy to zarówno kwestii dotyczących projektowania, jak i produkcji tego typu pojazdów. Na całym świecie ich liczba systematycznie rośnie. Oznacza to także wzrost zapotrzebowania na specjalistów w tej dziedzinie i właśnie dlatego PWr zdecydowała się na utworzenie kierunku elektromobilność.
 
– Kluczowe okazały się też aktualne potrzeby rynku pracy, na którym bardzo szybko rozwija się sektor elektromobilności – mówi dr hab. inż. Mateusz Dybkowski, prof. uczelni, przewodniczący komisji programowej kierunku. – Nasi naukowcy i przedstawiciele firm współpracujących z wydziałem wielokrotnie zwracali uwagę na intensywny rozwój na Dolnym Śląsku przemysłu związanego z motoryzacją i szeroko pojętą infrastrukturą dla pojazdów elektrycznych – dodaje.
 
Nauka na tym kierunku przeznaczona jest dla wszystkich osób, które pasjonują się najnowocześniejszymi technologiami wykorzystywanymi w pojazdach elektrycznych i hybrydowych. W szczególności układami elektronicznymi i energoelektronicznymi, napędami, systemami magazynowania i przetwarzania energii stosowanymi w tego typu pojazdach oraz całą infrastrukturą zasilania i przetwarzania energii elektrycznej.
 
– Nie ma znaczenia, czy jest się absolwentem liceum ogólnokształcącego czy technikum. Liczy się pasja i chęć poszerzania wiedzy i umiejętności w zakresie pojazdów elektrycznych – podkreśla prof. Mateusz Dybkowski. – W związku ze specyfiką kierunku, która powiązana jest z dyscypliną naukową Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika, kandydaci powinni mieć jednak podstawową wiedzę z zakresu matematyki i fizyki – dodaje.
 
Studenci będą się uczyć nie tylko zagadnień z zakresu elektrotechniki, automatyki, elektroniki, maszyn i napędów elektrycznych, systemów magazynowania i przetwarzania energii, infrastruktury do zasilania pojazdów elektrycznych, ale także optoelektroniki, aplikacji mikrokontrolerów, fotowoltaiki w elektromobilności, zintegrowanych sieci sensorycznych czy technik mikroprocesorowych w zastosowaniach elektromobilnych.
 
Absolwenci nowego kierunku znajdą zatrudnienie m.in. jako konstruktorzy w biurach projektowych różnych branż związanych z elektromobilnością, projektanci infrastruktury związanej z ładowaniem pojazdów elektrycznych, inżynierzy wsparcia w przemyśle samochodowym czy projektanci innowacyjnych elektrycznych rozwiązań transportowych.
 
Doświadczenie w tym zakresie będzie można zdobyć jeszcze w trakcie nauki, a wszystko dzięki praktykom, na które zaproszą do siebie firmy z całej Polski działające w obszarze elektromobilności, z którymi Wydział Elektryczny ma podpisane umowy o współpracy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)