Przedstawiono najbardziej mobilnie aktywne szkoły we Wrocławiu [SZCZEGÓŁY, FOTO]

niedziela, 3.9.2023 23:06 263 0

Wrocławscy uczniowie śmigają do szkoły hulajnogami i rowerami. W szkołach organizowane są egzaminy na kartę rowerową - w niektórych metodą holenderską, czyli w ruchu ulicznym. Uczniowie i nauczyciele biorą udział w dodatkowych zajęciach edukacyjnych poświęconych aktywnej mobilności, a Wrocław najbardziej aktywnych nagradza!

Poznaliśmy wyniki pilotażu konkursu na Najbardziej mobilnie aktywną szkołę we Wrocławiu, który ruszył na początku roku szkolnego 2022/2023. Zgłosiło się do niego 30 wrocławskich szkół podstawowych. W piątek 1 września, podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego we Wrocławiu trzy najlepsze placówki otrzymały czeki na odpowiednio 12 000, 8 000 i 6 000 złotych oraz przechodnią statuetkę.

Konkurs ma na celu zachęcenie szkół do realizowania zajęć i aktywności z zakresu zrównoważonej mobilności. Placówki otrzymują punkty za działania realizowane przez cały rok szkolny. Najwyżej punktowane są te związane z przeprowadzaniem kursów i egzaminów na kartę rowerową. Kolejne punkty przyznawane są m.in. za udział szkoły w kampanii Rowerowy Maj, czy Rowerowy Maj DOGRYWKA oraz działaniach i zajęciach edukacyjnych dot. aktywnej mobilności proponowanych przez Urząd.

- To ważne, by edukować najmłodszych wrocławian i promować przemieszczanie się rowerem, na hulajnodze czy pieszo. Chodzi o to, by zmieniać przyzwyczajenia transportowe uczniów, by korzystali z ekologicznych i zdrowych form transportu. Kluczowa w programie jest również edukacja z zakresu bezpieczeństwa w drodze do szkoły - mówi prezydent Jacek Sutryk

W sumie w konkursie można zdobyć 100 punktów. Najlepsze szkoły w roku szkolnym 2022/2023 to:

  1. Szkoła Podstawowa nr 32 (ZSP nr 21)  – 80 punktów – 12 000 złotych,
  2. Szkoła Podstawowa nr 64 – 55 punktów – 8 000 złotych,
  3. Szkoła Podstawowa nr 95 – 51 punktów – 6 000 złotych.

Dodatkowo wyróżnienie oraz nagrodę w postaci miasteczka ruchu drogowego otrzymał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 10. Placówkę nagrodzono za szczególne zaangażowanie w edukację w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez organizację Wojewódzkiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w którym biorą udział uczniowie szkół specjalnych.

- Promocja i edukacja aktywnej mobilności w naszej szkole jest odpowiedzią przede wszystkim na potrzebę przekonania dzieci a przede wszystkim rodziców, że lepiej przyjechać na rowerze, rolkach czy deskorolce niż samochodem. Chodzi o to, aby odsunąć auta od szkoły, przez co zwiększyć bezpieczeństwo w jej okolicy. Druga rzecz to aktywizacja dzieci i rodziców do ruchu. Często się słyszy, że nie mamy czasu na ćwiczenia, aktywne docieranie do szkoły czy pracy to tak naprawdę codzienna dawka ruchu, której wszyscy potrzebujemy. Trzecia rzecz to edukacja ekologiczna. Pokazujemy dzieciom, że to, jaki sposób przemieszczania się po mieście wybiorą, wpływa również na ich otoczenie. Kiedy w 2017 roku otwieraliśmy naszą szkołę na rowerach docierała zaledwie garstka dzieci. Przyłączenie się m.in. do kampanii Rowerowy Maj sprawiło, że coraz więcej uczniów dociera jednośladami do szkoły i to przez cały rok - mówi Edyta Krajewska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 21 przy ul. Kłodzkiej.

W ubiegłym roku szkolnym w konkursie wystartowało 30 placówek.

- Liczymy na to, że w rozpoczynającym się właśnie roku szkolnym do udziału zgłosi się jeszcze więcej szkół. Jednym z działań, które są punktowane w ramach konkursu jest Rowerowy Maj DOGRYWKA, czyli nasza wrocławska odpowiedź na to, aby rok szkolny nie tylko kończyć na rowerach, jak w przypadku majowej kampanii, ale również na rowerach zaczynać. Ruszamy 7 września, a aktywne dojazdy do szkoły będą punktowane do 22 września, czyli Europejskiego Dnia Bez Samochodu - mówi Monika Kozłowska-Święconek dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności UMW.

Szczegóły dotyczące zgłoszeń i zasad konkursu na “Najbardziej mobilnie aktywną szkołę we Wrocławiu” w roku szkolnym 2023/2024 trafią do szkół drogą mailową.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)