komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 20 kwietnia 2019

Czeslawa, Agnieszki

Przedłużyć OC czy porównać z innym towarzystwem?

wtorek, 6.11.2018 11:54 , odsłony: 2061
kategorie artykułu:

Data ważności ubezpieczenia OC powoli wygasa? Masz do wyboru dwie możliwości: albo przedłużysz obecną polisę, albo wykupisz ją w zupełnie innym towarzystwie. Porównaj wady i zalety obu rozwiązań – sprawdź, które lepiej wpisuje się w Twoje oczekiwania.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu jest zobligowany do wykupienia polisy OC. Brak ważnego ubezpieczenia grozi karami finansowymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o przedłużeniu ważności polisy lub wykupienie jej u innego ubezpieczyciela.

Przedłużenie dotychczasowej polisy OC – wady i zalety

Przedłużenie aktualnego ubezpieczenia OC to przede wszystkim wygoda. Formalności ograniczane są do niezbędnego minimum, co oznacza sporą oszczędność czasu. Nie zawsze jednak przynosi oszczędność pieniędzy – może się bowiem okazać, że składka jest wyższa w porównaniu z poprzednią. Z czego to wynika?

Powód jest prosty – przez 12 miesięcy zmienić się mogła Twoja historia szkodowości jako kierowcy. Mogłeś spowodować stłuczkę, co z kolei przełoży się na zmianę wysokości przyznanych zniżek. Mogłeś też przeprowadzić się do innego miasta lub uczynić współwłaścicielem inną osobę itp.

Jeżeli więc chcesz przedłużyć polisę, najpierw oblicz składkę OC. Dzięki temu sprawdzisz, czy taka oferta jest rzeczywiście opłacalna z finansowego punktu widzenia.

Polisa podpisana w innym towarzystwie – czy to się opłaca?

Musisz wiedzieć, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe szacuje ryzyko według własnych procedur. Oznacza to, że ta sama osoba może otrzymać odmienne kalkulacje – takie, które różnią się między sobą kwotą nawet kilkuset złotych. Dlatego zawsze warto porównać ubezpieczenie online na Rankomat.pl. Szybko przekonasz się, że nowa polisa podpisana w innym towarzystwie ubezpieczeniowym może być dużo tańsza.

Przykład. Załóżmy, że jesteś 40-letnim kierowcą mieszkającym w Dębicy. Prawo jazdy uzyskałeś w 2009 roku. Chcesz ubezpieczyć Forda C-MAX z 2012 roku (1,6 Ambiente). Indywidualna kalkulacja przedstawia się następująco:

  •          najtańsze OC proponuje MTU 24 Ergo Hestia– zapłacisz 477 zł
  •          za pakiet OC + NNW w MTU 24 Ergo Hestia – zapłacisz 543 zł
  •          najdroższe OC dostępne jest w Benefii – wraz z NNW zapłacisz aż 977 zł.

Z powyższego przykładu jasno wynika, że wybór przypadkowej oferty może Cię słono kosztować – nawet 500 zł rocznie.

Nie da się jednoznacznie wskazać, czy przedłużenie OC będzie lepsze od wykupienia polisy w innym towarzystwie. Musisz obliczyć składki i wybrać ofertę najtańszą – po prostu.

 

Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki