Przed Dworcem Głównym postawiono "ławkę patriotyczną". Aby na niej usiąść, należy zapoznać się z 15-punktowym regulaminem [Foto]

środa, 7.9.2022 18:00 1517 3

Przed budynkiem Dworca Głównego postawiono konstrukcję zwaną "Ławka z polską flagą". Tego typu obiekty powstały już w innych polskich miastach, np. Poznaniu, Kielcach czy Rzeszowie. Za instalację odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego.

Ławka ustawiona jest na podeście otoczonym biało-czerwonym stelażem o kształcie podobnym do granic naszego kraju. Na konstrukcję prowadzą drewniane schody, waży ok. 1,5 tony.

Sama aranżacja może nie budzi wielkich kontrowersji. Dyskusje i wiele komentarzy wywołał jednak regulamin korzystania z ławki, który zawiera aż 15 punktów i umieszczony został z boku instalacji.

Można przeczytać w nim m.in.:
- "Osoby, które chcą z niej skorzystać muszą zapoznać się uprzednio z regulaminem"
- "Wejście na ławkę i zejście z niej dozwolone jest i powinno się odbywać tylko za pomocą schodów i przy trzymaniu się poręczy. Schody umieszczone są z tyłu instalacji"
- "Z ławki należy korzystać tylko w pozycji siedzącej, trzymając się poręczy stanowiących umocowanie ławki"
- "Wobec osób, które nie będą przestrzegały powyższych zasad albo które spowodowały szkody w instalacji mogą zostać wyciągnięte konsekwencje na gruncie obowiązujących przepisów prawa"

Czy jeżeli nie trzymaliśmy się poręczy podczas wypoczynku na ławce, to powinniśmy zostać wyproszeni z instalacji?

Pytanie brzmi: Czy zawarcie wszystkich tych punktów i sam fakt tworzenia aż tak długiego regulaminu i instrukcji korzystania z ławki były konieczne? Miejsce, w którym ustawiona jest ławka jest miejscem publicznym, więc zakaz spożywania alkoholu obowiązuje nawet, gdyby konstrukcja nie powstała. Maksymalne obciążenie (3 os., 225 kg) czy ograniczenia wiekowe (osoby poniżej 6 lat nie mogą korzystać z ławki, a osoby w wieku 6-12 wyłącznie pod opieką osoby dorosłej) brzmią również dość nietypowo. Zakaz stawania na ławce, skakania po niej, używania głośników z muzyką, otwartego ognia czy materiałów pirotechnicznych również nie stanowią wyjątku dla tego typu miejsc. Osoby, które robiłyby to na zwykłej ławce również mogłyby zwrócić uwagę służb porządkowych. Na konstrukcję nie można również wprowadzać pojazdów (rowery, hulajnogi, wózki dziecięce) oraz zwierząt.

Dokładny opis konstrukcji (z czego się składa) i instrukcja jej użytkowania brzmią dość kuriozalnie. Jaki jest powód informowania o detalach i tworzeniu restrykcyjnych zasad korzystania z tak powszechnego w przestrzeni miejskiej obiektu, jakim jest ławka?

Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją i dyskusji.

foto: doba.pl

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

autor środa, 07.09.2022 18:39
Ta instalacja nikomu niepotrzebna kosztowała 100 tysięcy złotych! Zaplanowanych 6...
czwartek, 08.09.2022 08:27
Dokładnie są inne potrzeby
Jjb środa, 07.09.2022 19:28
Krzywa akcją trochę jak z respiratorami...ktoś dobrze zarobił na tym...