komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 19 stycznia 2021

Henryka, Mariusza

Projekt "Jak poprzez teatr poznawać świat" zakończony

wtorek, 5.1.2021 14:46 , komentarze: 0 , odsłony: 287
kategorie artykułu:

Z końcem roku 2020 Wrocławski Teatr Współczesny zakończył III edycję projektu JAK POPRZEZ TEATR POZNAWAĆ ŚWIAT. Tym razem nieco okrojone, dostosowane do niezwykłych okoliczności, wydanie bazowało na przedstawieniu Pogłosy Wita Szostaka w inscenizacji Marka Fiedora i Tomasza Hynka. 

Uczestnicy projektu, uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach i Liceum Ogólnokształcącego im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy, wraz ze swoimi nauczycielami, instruktorami i aktorami podjęli temat straty w kontekście pokoleniowym. 

Pierwszym etapem projektu były warsztaty komunikacyjne, podczas których uczestnicy poznawali tajniki uważnej rozmowy i przygotowywali się do poważnych rozmów o stracie. 

Następnie przyszedł czas na spotkanie z teatrem. Wszystkie trzy grupy uczestniczące w projekcie pojawiły się na Rzeźniczej 12, by zobaczyć spektakl Pogłosy Wita Szostaka w inscenizacji Marka Fiedora i Tomasza Hynka. Przedstawienie, w którym słowa-osoby tworzą obraz świadomości bohatera cierpiącego po utracie ukochanej osoby, było teatralną inspiracją dla dalszej pracy uczniów nad ich własną wypowiedzią. Po przedstawieniu wszelkie pytania i wątpliwości – zarówno dotyczące przedstawienia, jak i tajników zawodu – uczestnicy spotkania mogli omówić z aktorami grającymi w przedstawieniu.

Kolejną częścią projektu były spotkania online i tworzenie, przez uczniów i uczennice biorące udział w projekcie, autorskich scenariuszy przedstawień, pod okiem pedagożki teatralnej Katarzyny Migdałowskiej oraz aktorek WTW: Ziny Kerste, Anny Kiecy oraz Beaty Rakowskiej. W ramach projektu powstały trzy prezentacje online pt.:  Sploty, Życie toczy się dalej i Daj Spokój! oraz identyfikacja wizualna, której efekty można podziwiać na wystawie artystycznej we foyer Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

O projekcie:

"Byłam zaskoczona tym, jak młodzież szybko dostosowała się do nowych warunków, które wymagały od nich dyscypliny, stosowania zasad pracy przed kamerą, zapamiętywania gestów, a dodam, że pracowaliśmy przez parę godzin non-stop" - mówi Beata Rakowska, aktorka WTW.

"Projekt jest ogromną szansą dla uczniów z mniejszych miejscowości. Już teraz zauważam, że po wielu godzinach pracy z aktorami i osobami, które prowadzą projekt, uczniowie stali się bardziej otwarci i bardziej pewni siebie" - mówi Agnieszka Żak, dyrektorka Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach.

"Uczniowie poprzez uczestnictwo w projekcie stali się bardziej twórczy, kreatywni, zauważa się to na lekcjach polskiego" - mówi Maria Kaśków - Parys, wicedyrektorka Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach.

JAK POPRZEZ TEATR POZNAWAĆ ŚWIAT jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 15 godz temu
czwartek, 14.1.2021 12:49
środa, 13.1.2021 11:55
wtorek, 12.1.2021 14:38
poniedziałek, 11.1.2021 10:09
poniedziałek, 4.1.2021 13:37
poniedziałek, 4.1.2021 11:21
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele