Projekt „Cyfrowa przestrzeń bez barier”. Ponad 120 seniorów poznaje cyfrowy świat pod okiem ekspertów we Wrocławiu!

wtorek, 7.12.2021 14:36 558 0

Pandemia unaoczniła nam wszystkim poważny problem, jakim jest  funkcjonowanie seniorów w cyfrowym świecie. Dlatego wspólnie z  ekspertami od nowych technologii – ValueLogic,  Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprosiło osoby starsze do podniesienia swoich kompetencji cyfrowych. Szkolenia odbywają się raz w miesiącu, prowadzone są przez wolontariuszy, pracowników ValueLogic, którzy  przyjeżdżają do Wrocławskiego Centrum Seniora  w swoim wolnym czasie i  wyczerpująco tłumaczą seniorom zawiłości cyfrowego świata.

- Seniorzy uczą się w miarę możliwości na własnym sprzęcie. To są indywidualne konsultacje, z reguły z młodymi ludźmi, informatykami, którzy świetnie dogadują się z naszymi kursantami.  Takie spotkanie zwykle trwa godzinę i  to już wiele daje, a po kilku tygodniach nagle się okazuje, że świat cyfrowy świat nie ma już dla seniora tajemnic – mówiła Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Projekt „Cyfrowa przestrzeń bez barier” umożliwia seniorom indywidualne konsultacje w zakresie obsługi urządzeń cyfrowych, korzystania z aplikacji i Internetu.

- Innowacyjność tego projektu polega przede wszystkim na włączeniu w jego realizację  pracowników odpowiedzialnych za wytwarzanie nowych technologii, w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu – podkreślała Katarzyna Delikowska z Wrocławskiego Centrum Seniora -
Dużą wartością tego projektu jest zbudowanie relacji międzypokoleniowej opartej z jednej strony na wymianie wiedzy, umiejętności i doświadczenia życiowego a z drugiej na docenieniu wagi bycia z drugim człowiekiem w rzeczywistości - dodała.  

Projekt pozwolił także na połączenie dwóch światów – analogowego i cyfrowego. Konsultacje indywidualne wzmocniły seniorów, którzy jak sami mówią, nie sądzili, że w wieku np. 85 lat będą musieli korzystać z laptopa. Dzięki uzyskanemu wsparciu, przełamali swój  strach i zdobyli umiejętności poruszania się w cyfrowym świecie.

- Liczba i rodzaj zgłaszanych pytań i problemów ze strony seniorów jest bardzo szeroki, zaczynając od podstawowej obsługi urządzeń, aż do załatwiania spraw urzędowych, czy instalacji urządzeń peryferyjnych. Bardzo wielu seniorów posiada nowy dla nich sprzęt (kupiony bądź otrzymany od bliskich), którego obsługa i funkcjonalność (możliwości techniczne urządzenia) w pierwszym etapie ich użytkowania sprawia im wiele trudności- podkreślała Anna Żebrowska,  koordynator projektu

Informacja o firmie  ValueLogic
ValueLogic to firma technologiczna tworząca oprogramowanie dla biznesu. Wspiera firmy w przejściu do świata cyfrowego oraz realizuje  projekty z wykorzystaniem najnowszych technologii.
Firma to ponad 100 ekspertów IT, z dużym doświadczeniem i nastawieniem na partnerską współpracę.
Lokalizacje we Wrocławiu i Berlinie pozwalają firmie działać blisko europejskich innowacji i na bieżąco śledzić trendy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)