Program Rodzina 500 plus we Wrocławiu- podusmowanie

czwartek, 16.6.2016 14:45 475 0

Minęło dwa i pół miesiąca odkąd ruszył program Rodzina 500 plus. Ile wniosków o przyznanie świadczenia złożyli w tym czasie wrocławianie? Ile wniosków urzędnicy rozpatrzyli? Jakie błędy najczęściej popełniają wypełniający wnioski? Urzędnicy podsumowali stan realizacji programu 500 plus. 

Realizacją programu we Wrocławiu zajmuje się od początku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS). Jego dyrektorzy zaprezentowali statystyki dotyczące 500 plus.

Od 1 kwietnia do połowy czerwca b.r. mieszkańcy złożyli ponad 31,5 tys. wniosków na ponad. 42 tys. dzieci. Zdecydowanie najwięcej wniosków złożyli w kwietniu. Z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynikało, że z we Wrocławiu z programu mialo skorzystać 30 tys. dzieci.

Urzędnicy wydali 18 tys. decyzji (tj. ok. 57 proc. wszystkich wniosków zostało rozpatrzonych). To oznacza wypłaty w wysokości ok. 29,5 mln zł. Najwięcej, bo az 15.5 tys. wniosków wpłynęło przez internet. Osobiście, w 16 punktach stałych, mieszkańcy złożyli ok. 13,5 tys. wniosków, a w 119 punktach moblinych (w przedszkolach, żłobkach) – 2,5 tys. wniosków.

Czas do 1 lipca
Szefowie MOPS przypominają, aby osoby, które dotąd nie złożyły wniosku o przyznanie świadczenia na dziecko lub dzieci, zrobiły to do 1 lipca.

– To warunek, aby dostać wyrównanie liczone od 1 kwietnia – mówi Andrzej Mańkowski, zastępca dyrektora MOPS ds. świadczeń.

Według szacunków MOPS prawem do wypłaty świadczenia może być objetych jeszcze kilka tysięcy dzieci we Wrocławiu. Do programu można dołączyć w każdym momencie, również po 1 lipca. Wtedy jednak pieniądze będą naliczane dopiero od daty złożenia wniosku.

A jakie błędy i problemy najczęściej się zdarzały w związku ze składaniem wniosków?

– Np. rodzic ubiega się o świadczenie na drugie dziecko, a wpisuje jako pierwsze starsze dziecko, które z nim nie mieszka, a na które ma często zasądzone alimenty. Albo osoby rozwiedzione lub w separcji nie dołączają wyroków sądu – opowiada Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń w MOPS.

Niektóre osoby zmieniające w ostatnim czasie pracę nie dołączają dokumentów pozwalających na wyliczenie dochodu, tam gdzie jest to konieczne. Są też problemy przy składaniu wniosków przez banki (są one nieczytelne i potem wymagają poprawek).

Obecnie wnioski przyjmowane są w 13 punktach stałych na terenie miasta

Zobacz, gdzie złożyć wniosek

źródło: Wrocław 2016

Dodaj komentarz

Komentarze (0)