komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 20 września 2020

Filipiny, Eustachego

Prognoza pogody na najbliższy tydzień

czwartek, 1.1.1970 01:00 , komentarze: 0 , odsłony: 727
kategorie artykułu:

Początek grudnia po zimowym epizodzie z opadami śniegu, występującymi miejscami w różnych miejscach Polski, przyniesie lekkie ocieplenie w środkowej części tygodnia. Wtedy też możemy liczyć na większą ilość słońca, zwłaszcza w południowej połowie kraju. Przez cały tydzień będą towarzyszyć nam jednak nocami przymrozki, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Kolejny weekend przyniesie kolejną zmianę pogody. Będzie wietrznie, z opadami deszczu, a w niedzielę również deszczu ze śniegiem i śniegu oraz nieco chłodniej niż w poprzednich dniach.

        Fot. Pixabay

W poniedziałek pogodę w Polsce będzie kształtować zatoka niżu z ośrodkiem nad północną Norwegią. Przeważać będzie zachmurzenie duże z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Okresami intensywniejsze opady śniegu spodziewane są w pasie od Pomorza Wschodniego po Podlasie, co może skutkować chwilowym ograniczeniem widzialności i pogorszeniem warunków na drogach. Temperatura maksymalna nie będzie zbyt wysoka i wynosić będzie od -1°C na krańcach północno-wschodnich do 4°C na północnym zachodzie i 5°C nad morzem. Odczuwalnie będzie jednak chłodniej, za sprawą wiatru, który w całym kraju będzie porywisty. W rejonach występowania opadów śniegu, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, wiatr może lokalnie powodować zawieje śnieżne. Wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek, przewidywany spadek temperatury poniżej 0°C może skutkować na przeważającym obszarze kraju zamarzaniem mokrej po opadach nawierzchni dróg i chodników. Lokalnie może być ślisko.

Wtorek przyniesie poprawę pogody na znacznym obszarze, za sprawą rozbudowującego się od zachodu klina wyżowego. Pochmurno będzie na północy, zachodzie i krańcach południowych, a na pozostałym obszarze może spodziewać się rozpogodzeń. Przed południem słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem występować będą na południu kraju, a po południu, kolejna strefa opadów, głównie deszczu ze śniegiem i deszczu, nasuwać się będzie stopniowo od północnego zachodu. W nocy z wtorku na środę na wschodzie kraju lokalnie mogą występować opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź.

Temperatura maksymalna wynosić będzie od -1°C na południowym wschodzie do 4°C na północnym zachodzie. W stosunku do poniedziałku nieco osłabnie wiatr.

Środa będzie pogodna głównie na południu kraju. Na pozostałym obszarze będzie pochmurno i miejscami występować będą opady deszczu ze śniegiem, przechodzące w deszcz. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 2°C na wschodzie do 6°C na północnym zachodzie, jedynie w obszarach podgórskich Karpat przez cały dzień może utrzymywać się temperatura nieznacznie poniżej 0°C.

W czwartek prognozowana jest kontynuacja słoneczniej pogody wyżowej, jedynie na północy kraju może pojawić się nieco więcej chmur, a na krańcach północno-wschodnich mogą wystąpić słabe opady deszczu. W całym kraju temperatura maksymalna będzie powyżej 0°C i wynosić będzie od 2°C na krańcach południowych do 5°C na północy kraju.

Od piątku stopniowe nasuwanie się od północnego zachodu układu niżowego spowoduje pogorszenie pogody. Słonecznie będzie jeszcze na południowym wschodzie Polski, a nad pozostałym obszarem kraju zaczną pojawiać się chmury, z których na północy i zachodzie będzie padał deszcz. Temperatura maksymalna prognozowana jest w przedziale od 2°C ma krańcach południowych do 6°C na północnym zachodzie. Wzmagający się jednak stopniowo wiatr będzie zmniejszał odczucia termiczne.

Sobota i niedziela przebiegać będą pod znakiem niżowej pogody, z dużym zachmurzeniem, opadami deszczu, przechodzącymi w niedzielę w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 3°C do 8°C w sobotę i od 1°C do 5°C w niedzielę, ale biorąc pod uwagę, że w całym kraju będzie wiać umiarkowany i dość silny wiatr, z porywami dochodzącymi do 60-65 km/h, to odczuwalnie będzie znacznie chłodniej.

Opracował: Jakub Gawron, IMGW-PIB

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 13:53
środa, 16.9.2020 13:45
środa, 9.9.2020 08:23
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki