Prof. Piotr Ponikowski w światowym rankingu badaczy w medycynie

piątek, 13.5.2022 14:40 132 0

Platforma akademicka Research.com opublikowała listy rankingowe naukowców w poszczególnych dyscyplinach. W przypadku medycyny zestawienie objęło profile 65 743 osób z całego świata. W rankingu najlepszych badaczy na świecie zajmujących się medycyną i publikujących na jej temat, znalazło się dwadzieścia osób z Polski. Na pierwszym miejscu wśród Polaków z liczbą 197 901 cytowań uplasował się prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Dyrektor Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Informację po raz pierwszy opublikował Rynek Zdrowia.

- Rankingi, jak wszelkie próby ujęcia nauki w ramy liczbowe, pokazują nasze osiągnięcia uwzględniając konkretne wartości. To cenne, choć czasami budzące emocje. Na moją pozycję bez wątpienia wpływ miała wieloletnia współpraca z przyjaciółmi z kilku zagranicznych ośrodków. Ta współpraca zaczęła się przed 30 laty. Od wyjazdu do jednego z najbardziej znanych ośrodków kardiologicznych Royal Brompton Hospital w Londynie. To właśnie z mojego punktu widzenia wartość kluczowa - ta wymiana doświadczeń i możliwości wzajemnej inspiracji jest dla mnie kwintesencją nauki, zwłaszcza w obszarze medycyny.

Research.com to platforma dla publikujących badaczy, która umożliwia przeglądanie szczegółowych profili m.in. ponad 27 000 czołowych naukowców i ponad 950 czasopism naukowych, pogrupowanych według dyscyplin i obszarów badawczych oraz  zweryfikowanych przy użyciu szerokiej gamy metryk. Ranking opiera się na wartości indeksu h publikacji i cytowań od 2014 r. zebranych do 6 grudnia 2021 r. Pozycja w rankingu opiera się na indeksie h każdego naukowca, wykorzystując dane opracowane przez Microsoft Graph, który jest najbardziej znaną i ugruntowaną tego typu bazą bibliometryczną, dostępną dla społeczności naukowej.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)