Prof. Krzysztof Jajuga z UE Wrocław Prezydentem IFCS

wtorek, 17.1.2023 16:44 132 0

prof. dr hab. Krzysztof Jajuga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, został jednogłośnie wybrany na Prezydenta International Federation Classification Societies (IFCS) przez Radę IFCS.

Prof. Krzysztof Jajuga pełni funkcję Prezydenta-Elekta w latach 2023 i 2024, po czym (zgodnie ze statutem) obejmie funkcję Prezydenta IFCS w latach 2025 i 2026.

 

International Federation of Classification Societies jest to światowe towarzystwo naukowe, którego członkowie specjalizują się w analizie różnego rodzaju danych. Towarzystwo to powstało w 1985 roku. Obecnie zrzesza 18 towarzystw krajowych z całego świata (m.in. Stanów Zjednoczonych, Japonii, Korei Płd., Zjednoczonego Królestwa, Niemiec, Francji, Niderlandów, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki). Gromadzi kilka tysięcy osób zajmujących się  problematyką analizy danych (w tym klasyfikacji). Polskie towarzystwo naukowe: Sekcja Klasyfikacji i Analizy Danych Polskiego Towarzystwa Statystycznego należy do IFCS od 1993 roku.

Są trzy kluczowe cechy charakteryzujące problematykę realizowaną w ramach IFCS. Po pierwsze, stosowane metody to zarówno klasyczne metody statystyczne i ekonometryczne, jak również metody uczenia maszynowego (zaliczane do metod sztucznej inteligencji), wymagające stosowania szybkich komputerów i dużych zbiorów danych. Po drugie, zagadnienia teoretyczne i praktyczne analizowane w ramach działalności IFCS dotyczą bardzo wielu dziedzin: ekonomii, finansów, zarządzania, medycyny, psychologii, socjologii, geografii, nieruchomości, architektury, rolnictwa, mediów (w tym społecznościowych), inżynierii, literatury, muzyki, itd. Po trzecie analizowane dane są bardzo różnorodne, obejmują standardowe dane liczbowe i tekstowe, pliki wideo, pliki audio, dane sensoryczne, dane satelitarne, itd.

Jest to problematyka obszaru Data Science, kluczowa dla świata, gdyż profesjonalnie analizowane dane stają się wiodącym czynnikiem wzrostu i rozwoju gospodarczego oraz rozwoju społecznego.

 

Krzysztof Jajuga – profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz uczelni za granicą (m.in. Jiao Tong University w Szanghaju). Doktor honorowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej i profesor honorowy Politechniki Warszawskiej. W swojej pracy naukowo-badawczej koncentruje się wokół finansów, zarządzania ryzykiem, nieruchomości, nowych technologii oraz statystyki i ekonometrii. Autor ponad 470 publikacji w języku polskim i angielskim, w tym kilkunastu monografii i podręczników. Kierownik Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Wypromował 49 doktorów. Prezydent-Elekt International Federation of Classification Societies. Jest przewodniczącym Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk oraz Zespołu Nauk Społecznych Rady Doskonałości Naukowej. Ponadto jest twórcą i prezesem CFA Society Poland. Jest też członkiem Rady Doradczej Association of Business Service Leaders. Współpracuje z licznymi instytucjami finansowymi i przedsiębiorstwami.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)