Próbował wręczyć policjantom łapówkę, aby uniknąć kary

wtorek, 23.11.2021 10:08 226 0

Zamiast 3 lat pozbawienia wolności grozi mu aż 8. To wynik lekkomyślnego zachowania młodego mieszkańca Wrocławia, który chciał uniknąć odpowiedzialności, w związku z ujawnieniem przy nim narkotyków. 21-latek próbował wręczyć policjantom łapówkę, mimo ostrzeżeń z ich strony, że tego typu zachowanie jest przestępstwem. Mimo to mężczyzna nadal podejmował kolejne próby, co skończyło się dla niego zatrzymaniem i usłyszeniem zarzutów popełnienia dwóch przestępstw.

O sporym pechu może mówić młody mieszkaniec dolnośląskiej stolicy, który sam doprowadził do nieprzyjemnej sytuacji, której konsekwencje na pewno odczuje w najbliższej przyszłości. Mężczyznę zauważyli funkcjonariusze z referatu wywiadowczego, którzy kilka dni temu patrolowali wrocławskie Popowice. Zwrócił uwagę policjantów, kiedy w środku dnia stał przy zaparkowanym samochodzie i co chwilę oglądając się za siebie, nerwowo przekładał coś z miejsca na miejsce we wnętrzu pojazdu.

Policjanci podchodząc do mężczyzny od razu wyczuli silny zapach marihuany, którego źródłem był właśnie 21-latek. Po chwili zauważyli, że mężczyzna przelicza pieniądze, obok których znajdują się… dwa foliowe opakowania z zielonym suszem. Funkcjonariusze, zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymali mężczyznę, mając przed oczami dowody na to, że prawdopodobnie popełnił on przestępstwo posiadania substancji odurzających.

To nie był jednak koniec interwencji. Wrocławianin miał bowiem nadzieję, że uniknie odpowiedzialności poprzez wręczenie policjantom korzyści majątkowej. sugerując, że „mogą się jakoś dogadać”. Wywiadowcy kilkukrotnie przestrzegali go przed takim zachowaniem informując, że jest to przestępstwo. Mężczyzna był jednak nieugięty i cały czas chciał wręczyć funkcjonariuszom łapówkę. Ci nie mieli wyjścia i zatrzymanie za popełnienie jednego przestępstwa, stało się zatrzymaniem za dwa i to bardzo poważne.

Artykuł 229 Kodeksu karnego mówi bowiem, że Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Wart podkreślenia jest fakt, ze posiadanie przez mężczyznę środków odurzających  w ilości kilkudziesięciu porcji handlowych zagrożone jest karą maksymalnie… 3 lat pozbawienia wolności. Proponowanie łapówki nie było więc najrozsądniejszym z pomysłów zatrzymanego 21-latka.

O tym, jaka przyszłość czeka młodego wrocławianina, decydować będzie sąd, który już zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego.

źródło: KMP we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)