Prezydenci miast UMP: popieramy apel specjalistów epidemiologów i lekarzy chorób zakaźnych w spr. COVID-19

wtorek, 30.11.2021 13:09 578 0

Skala ofiar SARS-COV-2 rośnie, liczba zachorowań na Covid-19 osiąga kolejne rekordy. Proponowane przez rząd obostrzenia, przy aktualnym stanie prawnym nie mogą przynieść realnej poprawy. Dlatego prezydenci miast UMP popierają apel i list otwarty Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w sprawie podjęcia przez Rząd RP pilnych działań w związku z COVID-19 z dnia 28 listopada 2021 r.
 
Głos specjalistów epidemiologów i lekarzy chorób zakaźnych, z którym wystąpili do władz Rzeczpospolitej Polskiej jest dzisiaj konicznością wobec olbrzymiej liczby zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19. Konieczne jest podjęcie prac w trybie natychmiastowym nad aktami prawnymi umożliwiającym pracodawcom weryfikację posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy. Pilne jest również podjęcie prac nad ograniczeniami dostępu osób nie posiadających UCC lub aktualnego testu na COVID-19 do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu.
 
Ważne jest również podjęcie działań eliminujących i penalizujących wysokimi karami proceder oszustw związanych ze szczepieniami a także zmobilizowanie służb porządkowych do egzekwowania już obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych.
 
Przypomnijmy, już 3 listopada br. Unia Metropolii Polskich wystosowała do Premiera Mateusza Morawieckiego Apel o pilne wprowadzenie prawnej możliwości weryfikacji osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Dotychczas nie zostały podjęte przez rząd działania w tym zakresie.
 
Niniejsze poparcie jest spowodowane brakiem wystarczających działań rządu, ograniczających rozprzestrzenianie się SARS-COV-2 oraz jest wynikiem coraz gorszej sytuacji związanej z pandemią, narastającej liczby zakażeń COVID-19, ale przede wszystkim obaw przed utratą zdrowia i życia mieszkańców miast, w tym pracowników samorządowych.
 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)