Premiera spektaklu "Nie karmić potwora" | Teatr Układ Formalny

poniedziałek, 15.11.2021 15:42 211 0

Spektakl “Nie karmić potwora” podejmuje niezmiernie trudną tematykę depresji rodzica widzianej z perspektywy dziecka.

O spektaklu Maciej Rabski – reżyser:
Nie istnieją metafory, które są w stanie odzwierciedlić surowość depresji. Chęć podjęcia tematu depresji w naszych spektaklach towarzyszyła nam już od dłuższego czasu. Przełomowym momentem było natknięcie się na artykuł w magazynie „Charaktery” popularyzującym wiedzę psychologiczną. Autorka zwróciła uwagę na fakt zwiększenia się liczby chorych na depresję ze względu na zamknięcie, strach i niepewność związaną z pandemią. O ile dużo mówi się o chorobie depresyjnej u dorosłych czy młodzieży, tak temat występowania tej choroby u dzieci do niedawna był traktowany powierzchownie. Dzieci mogą doświadczyć choroby depresyjnej na wiele sposobów, ale w każdym przypadku brutalnie zakłóca to ich funkcjonowanie i rozwój. W naszym odczuciu jedną z najcięższych konfiguracji jest mierzenie się dziecka z chorobą depresyjną u rodzica. Taka sytuacja, prędzej czy później, odbija się na zdrowiu psychicznym dziecka. Depresja rodzica zbiera podwójne żniwo. Najważniejszym celem jest dla nas uświadomienie jak największej ilości osób o temacie choroby depresyjnej. Dodatkowo chcemy umożliwić wszystkim potrzebującym widzom znalezienie pomocy poprzez kontakt ze specjalistami oraz dostarczenie materiałów informacyjnych.

“Nie karmić potwora”:
Rozlewisko. Dom. Chłopiec. Tata. Od pewnej chwili tata nie jest sobą, często zamyka się w swojej szafie i przesiaduje w niej godzinami. Wszystkie próby odkrycia problemu są nieskuteczne, a czas goni, bo do taty coraz trudniej dotrzeć. Ciężko jest złapać oddech, uczucie niczym niemoc wynurzenia się z wody… i na dodatek odwiedza Cię pewien tajemniczy gość... „Nie karmić Potwora” porusza trudną tematykę depresji, z którą mierzą się młodzi ludzie – zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni.
Realizatorzy:
scenariusz/ reżyseria/ scenografia: Maciej Rabski
formy: Maciej Rabski i Tomasz Frąszczak
kostiumy: Maria Mordarska
muzyka: Tymoteusz Witczak
projekcje: Kacper Scheffler
choreografia form: Paweł Kuźma
konsultacja pedagogiczna: Kamila Kamińska-Sztark
produkcja: Przemysław Furdak

obsada: Alicja Czerniewicz (gościnnie), Wiktoria Czubaszek, Jerzy Górski, Paulina Mikuśkiewicz, Adam Michał Pietrzak, Rafał Pietrzak

premiera: 26 listopada 2021, Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39A

26 listopada | 18:00 – premiera
27 listopada | 11:00; 17:00
28 listopada | 11:00; 17:00

Spektakl „Nie karmić potwora” powstaje w ramach Programu OFF Polska, realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Projekt realizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Wrocławia.

Układ Formalny – teatr offowy, powołany w ramach fundacji. Stanowi inicjatywę absolwentów wrocławskich uczelni artystycznych. Układ Formalny od 2016 roku realizuje swoje działania statutowe poprzez działalność edukacyjno-artystyczną, wykorzystującą teatr jako realne narzędzie zmiany i przestrzeń do dialogu społecznego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)