komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 19 stycznia 2019

Henryka, Mariusza

Prawie połowa zwolnień lekarskich we Wrocławiu już w sieci

sobota, 2.6.2018 10:29 , komentarze: 0 , odsłony: 499
kategorie artykułu:

Od stycznia 2018 r wciąż rośnie ilość zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy wystawianych w formie elektronicznej. Obecnie we Wrocławiu 42 proc. wszystkich zwolnień jest wystawiana elektronicznie.

Już za sześć miesięcy lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. W tej formie może je także dostawać pracodawca pod warunkiem, że założy sobie indywidualne konto na PUE ZUS.

- Każdy właściciel firmy, który zatrudnia pracowników powinien się do tego przygotować i takie konto założyć. Dzięki temu od razu szef będzie wiedział, że jego pracownika nie będzie w pracy, bo choruje – mówi Iwona Kowalska regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – To bardzo proste wystarczy jedna wizyta w naszej sali obsługi klientów – zapewnia Kowalska

Co to daje pracodawcy?

Jeżeli lekarz wystawi pracownikowi e-ZLA, a przedsiębiorca ma swój profil na PUE ZUS, będzie natychmiast wiedział o wystawieniu zwolnienia. Nie będzie musiał sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w ciągu siedmiu dni od dnia wystawienia. Dzięki temu właściwie rozliczy składki i świadczenia oraz uniknie korekty dokumentów rozliczeniowych. Jeśli pracodawca ma swój profil na PUE ZUS i otrzymuje elektroniczne zwolnienia lekarskie, pracownik nie musi przynosić zwolnienia w wersji papierowej.

E-ZLA, które wystawia lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Pracodawca nie musi, więc dostarczać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS.

Jeśli pracownikom zasiłki wypłaca ZUS, pracodawca musi przekazać do ZUS zaświadczenie wystawione na druku Z-3 i niezbędną dokumentację (nie później niż w ciągu 7 dni od dnia, w którym zwolnienie wpłynęło na profil na PUE ZUS). Zaświadczenie to można przekazać także korzystając ze swojego indywidualnego konta internetowego na platformie PUE ZUS. System automatycznie uzupełni je danymi pracodawcy oraz danymi z e-zwolnienia. Zaświadczenie będzie traktowane także, jako wniosek pracownika o zasiłek – pracownik nie będzie musiał, więc składać wniosku w ZUS.

- Przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 5 osób już od stycznia 2016 r. mają obowiązek założyć profil na PUE. Nadal około 2800 płatników z Wrocławia tego nie zrobiło – informuje rzeczniczka.

ZUS we Wrocławiu pomaga wszystkim pracodawcom i zakłada konta na miejscu w firmach, które zatrudniają powyżej 5 osób.

- W czasie takich wyjazdów u szkolimy z zakresu obsługi e-ZLA, czyli pokazujemy jak odebrać zwolnienie jak wystawić wniosek o zasiłek a na początek nasi konsultanci zakładają konta na PUE wszystkim chętnym pracownikom firmy – zapewnia Iwona Kowalska.

Katalog możliwych do wysłania elektronicznie przez swoje konto, wniosków i zapytań do ZUS jest bardzo szeroki. Najczęściej wysyłanym wnioskiem jest wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu. Przedsiębiorca wskazuje gdzie i w jakiej formie chce odebrać zaświadczenie – czy w placówce ZUS czy elektronicznie. Informację o wystawionych e-ZLA czy gotowych do odbioru zaświadczeniach przedsiębiorca dostaje mailem lub SMS. Sposób powiadamiania sam ustawia na swoim profilu PUE.

Jak się umówić?

Wystarczy skontaktować się z naszymi pracownikami i uzgodnić termin wizyty.
Zgłoszenia można zarejestrować pod nr telefonu 71 36 06 377 w godzinach od 13.00 do 15.00. Warto przygotować wcześniej NIP firmy, dane kontaktowe i informację o ilości pracowników chętnych do założenia profilu. 

 

Wasze komentarze


niedziela, 13.1.2019 10:13
1
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Teagle
Kserokopiarki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Sklep AZE
monitoring GPS
New-House
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki