Prapremiera wrocławskiego kompozytora i organowe improwizacje w niedzielę podczas Non Sola Scripta

czwartek, 22.7.2021 08:00 185 0

W najbliższą niedzielę, 25 lipca, podczas XVIII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta usłyszymy duet organisty Tomasza Orlowa i wiolonczelisty Olgierda Żemojtela. Będzie to koncert nie tylko pełen improwizacji na tematy stworzone przez patrona festiwalu, ale i okazja, żeby po raz pierwszy usłyszeć nową kompozycję jednego z bohaterów koncertu. Bilety  w sprzedaży!

Tomasz Orlow o organach wie właściwie wszystko – jest organistą, organologiem i organmistrzem, a do tego propagatorem muzyki organowej w Polsce i za granicą oraz twórcą programu nauczania improwizacji na „królu instrumentów”. Doktor sztuki muzycznej – jego koncert przewodowy był pierwszym w Polsce w całości improwizowanym recitalem organowym. Pracuje w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz współpracuje z zespołem śpiewaków miasta Katowice „Camerata Silesia”. Młody wiolonczelista Olgierd Żemojtel to student wydziału instrumentalnego oraz kompozycji na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureat licznych nagród, uczestnik festiwali zarówno klasycznych (VII Międzynarodowym Brahms Festiwalu), jak i popularnych (Musica Electronica Nova, Game Music Festiwal). Współtworzy Wrocław Piano Trio.

To właśnie ten drugi z wykonawców jest autorem kompozycji, którą w niedzielny wieczór na Ostrowie Tumskim usłyszeć będzie można prapremierowo: słuchacze zebrani w Kościele Świętego Krzyża będą mieli okazje poznać nowy utwór autorstwa Olgierda Żemojtela zatytułowany „Ingerencje”. Duża część niedzielnego programu zainspirowana zostanie jednak twórczością Johannesa Brahmsa. W repertuarze znalazłaysię m.in. improwizacja na temat Preludium i Fugi g-moll oraz improwizowana sonata organowa bazująca na muzyce tego kompozytora.

Dyrektor artystyczny festiwalu o jego programie: LINK

Piąty koncert XXVIII festiwalu Non Sola Scripta odbędzie się 25 lipca o godzinie 19:00 w Kościele Świętego Krzyża

Bilety (15-20 zł) nabyć można online bądź stacjonarnie: w Barbarze (ul. Świdnicka 8B), Imparcie (ul. Mazowiecka 17) oraz na miejscu koncertu przed jego startem. 

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji festiwalu dostępne jest na stronie: strefakultury.pl/NonSolaScripta oraz na Facebooku.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)