Poznaj 8 wspaniałych z Wrocławia!

piątek, 11.3.2016 11:56 2671 1

W czwartek w Oratorium Marianum poznaliśmy laureatów wrocławskiej edycji Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych".

Konkurs "Ośmiu Wspaniałych" to ogólnopolska inicjatywa fundacji Świat na Tak, która promuje wśród dzieci i młodzieży szkolnej postawy wspierania i pomocy innym. W ramach konkursu prowadzone są etapy lokalne oraz ogólnopolski. Do konkursu co roku zgłaszana jest przez szkoły, koła wolontariatu i organizacje pozarządowe młodzież, która swoja pracą na rzecz potrzebujących daje przykład innym. W kolejnym etapie konkursu młodzież rozmawia z Jury konkursowym, które na podstawie zgłoszeń i rozmów wyłania grupę „ośmiu wspaniałych” oraz przyznaje dodatkowe wyróżnienia i nagrody. W pracach jury udział biorą przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się pomaganiem, kół wolontaryjnych i przedstawiciele Urzędu Miejskiego, który organizuje lokalna odsłonę konkursu. 

Laureaci:

1.        Aleksandra Chwalińska, Gimnazjum nr 1, 
2.        Katarzyna Gulczyńska, Gimnazjum nr 28 im. Kawalerów Orderu Orła Białego, 
3.        Zuzanna Nogalska, Gimnazjum nr 9, 
4.        Patryk Kocik, Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych, 
5.        Gabriela Stępień, Liceum Ogólnokształcące Nr VI im. Bolesława Prusa, 
6.        Krzysztof Przybyłek, Technikum nr 7 w Zespole Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych, 
7.        Natalia Mendelska, uczennicy Gimnazjum nr 37 w Zespole Szkół nr 18, 
8.        Weronika Raszewska, Gimnazjum nr 37 w Zespole Szkół nr 18 

Wyróżnienia: 

1. Oliwia Kropidłowska, Gimnazjum nr 1 
2. Krzysztof Kukła, Liceum Ogólnokształcącego nr XIV w Zespole Szkół nr 14 

Reprezentantem Wrocławia w eliminacjach ogólnopolskich konkursu w kwietniu 2016 r. w Warszawie będzie Aleksandra Chwalińska, uczennica Gimnazjum nr 1 we Wrocławiu.

Skład jury: Maria Zawarto, ks. dr Krzysztof Borecki, Agnieszka Ratajczak-Mucharska, Joanna Hreczak, Anna Bytońska, Karolina Mróz, dr hab. Bohdan Aniszczyk.

SYLWETKI LAUREATÓW:

Weronika Raszewska 
Uczennica Gimnazjum nr 37 w Zespole Szkół nr 18 we Wrocławiu. Wolontariuszka od ponad dwóch lat. Jest życzliwa, pracowita i wrażliwa. Cechuje Ją wysoka kultura osobista. Wybiera trud codziennej, niezbyt „spektakularnej” pracy z podopiecznymi, pracując na ich zaufanie i oddanie.Spędza czas z osobami starszymi i chorymi. Odwiedza mieszkanki Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dorosłych prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek we Wrocławiu. Towarzyszy osobom niepełnosprawnym intelektualnie, podopiecznym Fundacji „Przyjazny Dom” na Zakrzowie. Systematycznie pomaga w lekcjach dziewczynce z problemami edukacyjnymi. W Przedszkolu nr 102 we Wrocławiu współorganizuje zajęcia plastyczne, sportowe, taneczne i logopedyczne. W ramach współpracy z Fundacją „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” zorganizowała festyn charytatywny na rzecz chłopca, u którego wykryto glejaka. Podczas wakacji była wolontariuszką w ramach projektu Topacz Miasto Dzieci. Swoją postawą zachęca rówieśników do działań prospołecznych: na rzecz osób ubogich i bezdomnych. Jej zdaniem „pomaganie innym daje szczęście i uzależnia w bardzo przyjemny i całkowicie nieszkodliwy sposób”. 

Natalia Mendelska 
Uczennica Gimnazjum nr 37 w Zespole Szkół nr 18 we Wrocławiu. Wolontariuszka od ponad dwóch lat. Jest kreatywna, energiczna, zaradna. Charakteryzuje Ją otwartość i szczerość. Współpracowała z Fundacją „Jesus Christ Security”, której celem jest zwalczanie zagrożeń i skutków wykluczenia społecznego. Spędza czas z niepełnosprawnymi intelektualnie podopiecznymi Fundacji „Przyjazny Dom” i Wspólnoty L’Arche. Odwiedza mieszkanki Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dorosłych prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek we Wrocławiu. W ramach współpracy z Fundacją „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” współorganizował festyny charytatywne, z których dochód przeznaczony został na leczenie podopiecznych Fundacji. Dostrzega potrzebę pomocy tam, gdzie inni przebiegają w pośpiechu pogrążeni w swoich sprawach – w najbliższym otoczeniu. Na co dzień pomaga swoim sąsiadom, Robi im zakupy, wychodzi z psami. Ofiarowuje im też coś znacznie cenniejszego: swoje towarzystwo i uwagę, pozwalając zapomnieć o najtrudniejszym wyzwaniu wieku senioralnego: samotności. Jest również opiekunką pani Pauliny, która porusza się na wózku inwalidzkim. Odwozi ją z pracy do domu. Towarzyszyła jej również w czterotygodniowych warsztatach integracyjnych dla osób niepełnosprawnych. W przyszłości chciałaby wyjechać do Tanzanii, aby walczyć z prześladowaniami osób dotkniętych albinizmem. 

Krzysztof Przybyłek 
Uczeń Technikum nr 7 im. Polskich Zwycięzców Enigmy w Zespole Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu. Wolontariusz od dziesięciu lat. Jest skromny, sumienny, odpowiedzialny. W swojej działalności prospołecznej łączy bardzo umiejętnie elementy wolontariatu i samorządności, udowadniając, że zarówno wrażliwość na ludzkie problemy jak i przedsiębiorczość oraz pomysłowość w poszukiwaniu ich rozwiązań, są nierozerwalnie ze sobą związane. Jest Szefem Sztabu akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Organizuje zbiórki funduszy na rzecz organizacji humanitarnej UNICEF. Opiekuje się zwierzętami w Schronisku dla zwierząt we Wrocławiu. Spędza czas z podopiecznymi Wrocławskiego Centrum Wychowania i Opieki. Organizuje dla nich zabawy, inspiruje ich do nauki i aktywnego spędzania czasu wolnego. Opracował program warsztatów z zakresu robotyki i elektroniki, które następnie zostały przeprowadzone przez przeszkolonych przez Niego wolontariuszy we wrocławskich gimnazjach. Jest twórcą innowacyjnego projektu szkolnego „Liga uczniów”, promującego pozytywne postawy uczniowskie, na który samodzielnie wnioskował i pozyskał fundusze z Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego we Wrocławiu. Regularnie oddaje krew dla centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Wplatając w podejmowane działania swoje zawodowe zainteresowania i angażując szkolnych kolegów, zwiększa zasięg i skuteczność wszelkich organizowanych przez siebie przedsięwzięć. Jego dewiza brzmi” „Sami możemy wszystko, razem możemy więcej…” 

Gabriela Stępień 
Uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr VI im. Bolesława Prusa we Wrocławiu. Wolontariuszka od sześciu lat. Jest otwarta, pogodna, pełna niespożytej energii. W ramach współpracy z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Jaszkotlu przeprowadzała akcję „Mikołajkowa Paka dla Dzieciaka” oraz wyreżyserowała przedstawienie „Przyjaciele” połączone z edukacyjną grą dla dzieci. Od dwóch lat pomaga w organizacji Wigilii dla Samotnych w Domu Kultury „Piast”. Dzięki Jej talentowi organizatorskiemu zrealizowany został m.in. Karnawał w Schronisku Św. Brata Alberta, akcje „Dzwonek na Obiad – Grosz do Grosza”, „Wesołe karteczki” i „Paczka dla Futrzaczka”. Jako członkini Związku Harcerstwa Polskiego koordynuje pracę swojej drużyny, prowadzi zabawy ruchowe podczas rajdów harcerskich. Była główną organizatorką konkursów i gier prowadzonych podczas festynów w kościele Św. Jadwigi we Wrocławiu. Z imponującą konsekwencją realizuje misję promowania wśród młodzieży wiedzy na temat pierwszej pomocy - począwszy od roli instruktora, kiedy sama prowadzi szkolenia gimnazjalistów, po organizację Olimpiad Pierwszej Pomocy. Ma pełną świadomość jak ważna i użyteczna jest ta wiedza dla każdego człowieka, a nabyte umiejętności mogą okazać się absolutnie bezcenne w kryzysowej sytuacji. O swoim wolontariacie mówi: „Wkroczyłam na ścieżkę, z której nie chcę schodzić”. 

Patryk Kocik 
Uczeń Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu. Wolontariusz od czterech lat. Jest pracowity, pomysłowy i kreatywny. Jego celem jest wspieranie dzieci w wszechstronnym rozwoju. Realizuje go poprzez osobiste zaangażowanie . Od dłuższego czasu ściśle współpracuje z Fundacją „Kierunek Przygoda”. W „Centrum Zwalczania Nudy” jest animatorem czasu wolnego podopiecznych Fundacji. Podczas biwaków, zimowisk i obozów organizowanych przez Fundację prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jest inscenizatorem turniejów piłki nożnej, spotkań ze znanymi osobami, autorem gier strategiczno-logicznych. Wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomagał w organizacji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Zuchowej i Dziecięcej „Na Jesienną Nudtę”. Jest prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Liderem Parafialnego Punktu Przygotowań do Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016 przy parafii pw. Św. Agnieszki we Wrocławiu. Na co dzień wśród swoich rówieśników promuje postawy prospołeczne, ideę wolontariatu oraz działalność opiekuńczo-charytatywną. Jego motto brzmi: „Dzień bez pomagania innym to dzień stracony”. 

Zuzanna Nogalska 
Uczennica Gimnazjum nr 9 im. Św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu. Wolontariuszka od półtora roku. Odpowiedzialna, kreatywna, życzliwa. Gdy przestała jej wystarczać oferta szkolnego wolontariatu, aktywnie i skutecznie rozpoczęła poszukiwania nowych obszarów swojej działalności. Systematycznie odwiedza świetlicę środowiskową – opiekuje się dziećmi, organizuje dla nich gry i zabawy, przygotowuje posiłki, prowadzi kronikę. Jako członkini scholii w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli we Wrocławiu uczy swoich rówieśników śpiewu i gry na gitarze. Na stronach Wrocławskiego Centrum Wolontariatu sama wyszukuje oferty dla wolontariuszy. Pomagała m.in. przy organizacji Festiwalu młodych naukowców E(x)plory, biegu Wrocław Business Run 2015, 33. PKO Wrocław Maratonu, 8 edycji Avant Art Festivalu 2015, PZU Rodzinnej Gry, Festiwalu Sera i Wina, Biegu Uniwersytetu Medycznego. Jest stałą wolontariuszką podczas meczów siatkówki „Impel Wrocław”, zbiórek żywności organizowanych przez Wrocławski Bank Żywności, akcji prowadzonych przez Fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Była zaangażowana w realizację projektu Topacz Miasto Dzieci, podczas którego opiekowała się uczestnikami projektu, pilnowała porządku, wspierała organizację wycieczek i imprez. 

Katarzyna Gulczyńska 
Uczennica Gimnazjum nr 28 im. Kawalerów Orderu Orła Białego we Wrocławiu. Wolontariuszka od dwóch lat. Jest odważna, pełna zapału i energii. Wolontariuszka Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej we Wrocławiu. Jest tam stałym gościem, tęsknie wyczekiwanym przez pacjentów z którymi dzieli się swoim uśmiechem, uwagą, pomocą. Systematycznie odwiedza chorych, przygotowuje dla nich drobne prezenty z okazji rocznicy urodzin, imienin czy świąt okolicznościowych, przygotowuje apele z okazji świąt patriotycznych. Poznaje marzenia podopiecznych Hospicjum i stara się je spełniać. To dzięki Niej zwiększyła się liczba wolontariuszy odwiedzających chorych. Uczestniczy w zbiórkach publicznych na rzecz Hospicjum – podczas Jarmarku Dominikańskiego, podczas Świąt Wszystkich Świętych oraz w akcji „Żonkile dla Hospicjum”. Jest również wolontariuszką hospicjum domowego – w każdy czwartek odwiedza pana Franciszka. Pomaga mu w drobnych pracach domowych, w wykonywaniu prac plastycznych na wystawę w Muzeum Narodowym, spędza z nim czas. Na co dzień, w swoim środowisku rówieśniczym i szkolnym, buduje ideę troski o chorych u kresu życia oraz wpływa na zmianę wizerunku opieki hospicyjnej i paliatywnej. 
  
Aleksandra Chwalińska 
Uczennica Gimnazjum nr 1 im. H.D. Steinhausa we Wrocławiu. Wolontariuszka od 5 lat. Radosna, serdeczna, energiczna. Z odwagą i entuzjazmem podejmuje nowe wyzwania, tworzy projekty, które z powodzeniem wdraża w życie. We współpracy z Towarzystwem Opieki Paliatywnej im. Dr Jana Szkarłata współorganizowała „Niedzielę Hospicyjną” w swojej parafii. Była wolontariuszką w przedszkolu – animowała gry i zabawy dla dzieci oraz w Schronisku Św. Brata Alberta dla Kobiet i Matek z Dziećmi we Wrocławiu – pomagała w nauce dzieciom narażonym na wykluczenie społeczne. Wspiera działalność Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” i Fundacji „Arka”. Uczestnictwo w projekcie „Sharing Economy v Waste Culture” stało się motywacją do napisania przez Nią własnych projektów: „A sound mind in sound body” oraz „My region, my culture”. Od dwóch lat bierze udział w adopcji na odległość. Jest wolontaryjną korepetytorką języka angielskiego. Na co dzień pełni w swojej szkole funkcję Rzecznika Praw Ucznia. Organizuje dla swoich rówieśników m.in. warsztaty poruszające problem dyskryminacji, rasizmu, stereotypów. Promuje idee równościowe, tolerancję i empatię. O swojej działalności mówi: „Wolontariat daje mi siłę”. 
Kategoria „Ośmiu Wspaniałych Wrocławia” 

Wyróżnienie 
Krzysztof Kukła 
Uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr XIV w Zespole Szkół nr 14 im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Wolontariusz od trzech lat. Rzetelny, wrażliwy, empatyczny. Ma bardzo przemyślaną wizję wolontariatu, spójną z wizją swojej zawodowej przyszłości, w której nie może wg Niego zabraknąć działalności wolontaryjnej.  W ramach współpracy z Fundacją Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania zorganizował akcje „Pomoc dla Afganistanu”, „Opatrunek na Ratunek”, „Kup Pan Szczotkę”, „Ołówek dla Afryki”. Cyklicznie uczestniczy w zbiórkach żywności prowadzonych przez Caritas Parafii Rzymskokatolickiej pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworze oraz pomaga w organizowaniu Rodzinnego Festynu Parafialnego. Prowadzi zbiórki darów na rzecz podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Ś Brata Alberta. Współwykonawca wydarzeń artystycznych na rzecz seniorów w ramach projektu „Młodzież dla Seniora”. Zajmuje się promocją oraz organizacją Maratonów Pisania Listów Amnesty International. Wspierał organizację Szkolnych Turniejów Koszykówki, Wrocławskiego Święta Koszykówki i 3 PKO Nocnego Wrocławskiego Półmaratonu. Aktywny członek Młodzieżowej Rady Internatu ZS nr 14 we Wrocławiu. 
  
Oliwia Kropidłowska 
Uczennica Gimnazjum nr 1 im. H.D. Steinhausa we Wrocławiu. Wolontariuszka od 5 lat. Wytrwała, przedsiębiorcza, dynamiczna. Już w szkole podstawowej pomagała słabszym uczniom w nauce, a w świetlicy szkolnej prowadziła gry i zabawy dla swoich rówieśników. Od trzech lat współpracuje ze Stowarzyszeniem „Żyj kolorowo” realizując program „My dla świata”. Wspiera działalność Banków Żywności, Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, Wspólnoty L’Arche biorąc udział w organizowanych przez nie akcjach. Organizuje zbiórki na rzecz potrzebujących. Rozwija swoje kompetencje społeczne uczestnicząc w warsztatach, targach i festiwalach wolontariatu. Przez dłuższy czas systematycznie odwiedzała dzieci mieszkające w Schronisku Św. Brata Alberta dla Kobiet i Matek z Dziećmi we Wrocławiu. Z najmłodszymi po prostu się bawiła, starszym pomagała w nauce. Była zaangażowana w organizację III Europejskiego Festiwalu Piosenki Esperanckiej. Jest aktywną członkinią samorządu klasowego i szkolnego. Inicjatorka i liderka projektu „My region, my culture” w ramach programu Erasmus+. 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

MaPist piątek, 14.10.2016 15:14
W ramach konkursu prowadzone są etapy lokalne oraz ogólnopolski. Do...