Powojenne banknoty Czechosłowacji i Polski były niemal takie same? Tego i wiele innych ciekawostek dowiecie się na nowej wystawie w NBP [Foto]

poniedziałek, 22.5.2023 19:57 969 1

W obecnych czasach dyskusje na temat pieniędzy opierają się głównie na inflacji i jej następstwach. Niewielu z nas zastanawia się, jakie historie kryją się za emisją poszczególnych banknotów czy monet. Zapewne większość mieszkańców Dolnego Śląska choć raz w życiu odwiedziła Republikę Czeską i płaciło czeskimi koronami. Skąd w ogóle wzięła się nazwa korona? Jak wyglądały czechosłowackie banknoty w czasach przedwojennych? Jak kształtował się kurs korony czeskiej przez ostatnie lata?

Odpowiedzi na te pytania możemy uzyskać, odwiedzając wystawę "Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza (czes. Sousede. Bankovky polsko-ceskeho pohranici)" w siedzibie Narodowego Banku Polskiego przy ulicy Ofiar Oświęcimskich we Wrocławiu. Jej uroczyste otwarcie zainicjowano w poniedziałek 22 maja. Wcześniej, w okresie od października zeszłego roku do stycznia 2023 dostępna była w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Przeniesienie wystawy do stolicy Dolnego Śląska to kontynuacja współpracy dusznickiego muzeum z wrocławskim oddziałem NBP. W projekcie partycypowała również Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Zrealizowano go w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Na wernisażu wystawy obecni byli m.in. zastępca dyrektora Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju Joanna Seredyńska, główny specjalista ds. komunikacji społecznej we wrocławskim oddziale Narodowego Banku Polskiego Piotr Toczyński, przedstawicielka Wydziału Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Agnieszka Goranin, konsul honorowy Republiki Czeskiej Arkadiusz Ignasiak i kustosz wystawy Marcin Wyszyński.

- Przedstawiona kolekcja należy do Muzeum Papiernictwa, gdzie znajduje się jej większa część. Chcielibyśmy również pokazać ją naszym sąsiadom z Czech. Wiemy, że wielu z nich przyjeżdża do nas na zakupy. Naszą wystawę widział nawet prezes Narodowego Banku Republiki Czeskiej - mówiła zastępca dyrektora Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju Joanna Seredyńska.

- Bardzo często mieliśmy z sąsiadami z Czech wspólną historię. Na przedstawionych banknotach można zobaczyć wiele ciekawostek zawierających cechy wspólne. Przykładowo, kiedy porównamy powojenne banknoty z Polski, Czechosłowacji, Rumunii i Węgier można zauważyć, że to tak naprawdę te same banknoty, ale z różnymi napisami - opowiadał kustosz wystawy Marcin Wyszyński.

 FOTO, TEKST: DOBA.PL

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

J 23 poniedziałek, 22.05.2023 20:22
Obowiązkiem każdego Polaka z krwi i kości jest głosować na...