komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 23 lutego 2019

Romany, Damiana

Postulaty Rowerowe Koalicji Obywatelskiej

poniedziałek, 8.10.2018 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 333
kategorie artykułu:

W niedzielę odbył się briefing prasowy, w którym udział wzięli kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Rady Miejskiej Wrocławia:Ewa Wolak, Marta Kozłowska, Agnieszka Rybczak, Dorota Galant, Marek Zalewski oraz Henryk Koczan. Briefing prowadził Poseł na Sejm RP Michał Jaros.

Na konferencji zostały zaprezentowane postulaty rowerowe Koalicji Obywatelskiej:

  • Utrzymanie dotychczasowego finansowania inwestycji rowerowych.
  • Uczynienie systemu ścieżek rowerowych spójnym i bezpiecznym.
  • Skomunikowanie ścieżkami rowerowymi wszystkich wrocławskich osiedli.
  • Współpraca przy realizacji postulatów ze środowiskiem rowerzystów, pieszych i kierowców.
  • Zwiększenie nacisku na edukację wszystkich uczestników ruchu drogowego.
  • Poprawa bezpieczeństwa rowerzystów.
  • Stały i konsekwentny rozwój systemu roweru miejskiego.

- We Wrocławiu widzimy coraz więcej rowerzystów. Można powiedzieć, że jest to rewolucja rowerowa, z której ja jestem bardzo dumny. Drodzy Państwo, pamiętajmy, że przestrzeń publiczna jest dla wszystkich – dla kierowców, dla osób, które tak jak ja korzystają z komunikacji publicznej, a także dla rowerzystów. Jazda na rowerze jest już nie tylko rekreacją, ale i codziennością – drogą do pracy, czy szkoły. Są to powody, dla których chcemy przedstawić postulaty Koalicji Obywatelskiej dotyczące polityki rowerowej. – zaczął Michał Jaros Poseł na Sejm RP i szef sztabu Koalicji Obywatelskiej we Wrocławiu.

- Najlepsze efekty dają wspólne działania. Tak właśnie, dzięki mojej inicjatywie, powstała Parlamentarna Grupa Rowerowa. Wspólnie zbudowaliśmy rowerową Polskę, również we współpracy z Wrocławską Inicjatywą Rowerową. Zmieniliśmy ustawy i rozporządzenia. Przechodząc do Wrocławia – aby zrównoważyć transport i mobilność należy pamiętać o bezpiecznym poruszaniu się na rowerze. Bez wątpienia potrzebne są do tego inwestycje, o czym mówiliśmy na Konwencji Wyborczej Koalicji Obywatelskiej we Wrocławiu. Pan Jacek Sutryk, kandydat na Prezydenta Wrocławia, potwierdził, że dalej będzie rozwijał infrastrukturę rowerową, m.in. przez przeznaczanie rocznie 30 mln zł na rozwijanie właściwej infrastruktury rowerowej. Będzie to między innymi budowa Promenady Krzyckiej. My jako radni, chcemy wspierać też działania, które dotyczą budowy zielonych tras rowerowych. Warto jest budować trasy rowerowe przy torach kolejowych. Bardzo istotne jest bezpieczeństwo. Właściwa jest też likwidacja barier w postaci krawężników. Nie zapominajmy również o drogach rowerowych na wałach Odry i Widawy. Zmieniliśmy prawo w ten sposób, aby było to możliwe. Część takich dróg istnieje, potrzebne są jednak dodatkowe inwestycje. – powiedziała Ewa Wolak, kandydatka do Rady Miejskiej Wrocławia z okręgu 7, od lat zaangażowana w sprawy rowerzystów.

- Proszę Państwa, rower, jak żaden inny sposób poruszania się po mieście jest okazją do obserwowania zachowań społecznych, bowiem doświadczamy wówczas zarówno sympatii ze strony innych uczestników ruchu drogowego, jak i agresji. Przed paroma laty miałem okazję realizować kampanię społeczną przeciw agresji na drogach publicznych i myślę, że absolutnie konieczne jest kształtowanie postaw społecznych wzajemnego zrozumienia i współpracy, szczególnie kiedy nasze społeczeństwo doświadcza różnych podziałów. Wrocław na to zasługuje. – dodał Henryk Koczan, kandydat do Rady Miejskiej Wrocławia z okręgu nr 2.

- Od kilku lat obserwujemy wzrost ruchu rowerowego we Wrocławiu. Dzieje się tak m.in. dzięki nowej infrastrukturze oraz rozbudowie sieci roweru miejskiego. Nowa sytuacja niesie jednak za sobą nowe wyzwania, np. w kwestii edukacji. W tym zakresie jest bardzo dużo do zrobienia zarówno ze strony kierowców samochodów, jak i samych rowerzystów, czy pieszych. Pamiętajmy, że w przestrzeni drogowo – chodnikowej jest miejsce dla wszystkich. Wymaga to jednak pewnego współdziałania. Przepisy ruchu drogowego zmieniają się. Często sami kierowcy nie mają wystarczającej wiedzy o tym, że następują pewne zmiany, do których trzeba się dostosować. Jako osoba będąca zarówno rowerzystą, jak i kierowcą samochodu oraz pieszym wiem, że sami rowerzyści bardzo często zachowują się nieodpowiedzialnie.

- Jestem zdania, że ci, który są najbardziej zagrożony utratą zdrowia czy życia, czyli piesi i rowerzyści, pow inni najbardziej na siebie uważać. Warto już na poziomie szkół podstawowych, a może nawet przedszkoli, rozpocząć edukację związaną z zasadami ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bez znajomości przepisów trudno mówić o bezpieczeństwie. – wskazała Agnieszka Rybczak, kandydatka do Rady Miejskiej Wrocławia z okręgu nr 3.

- Tak jak tu dzisiaj stoimy, wszyscy lubimy jeździć na rowerze. Sama uwielbiam przejażdżki rowerowe, dlatego szczególnie cieszy mnie fakt, że we Wrocławiu pojawia się coraz więcej inwestycji związanych z rozwojem Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Stopniowy jego rozwój spowoduje, że każdy mieszkaniec będzie mieć od 300 do 500 metrów do najbliższej stacji rowerowej. Z 81 powstanie ich 200, co daje ponad 2000 rowerów. Proszę Państwa, korzystajmy z nich, ponieważ jest to nie tylko przyjemne, ale i zdrowe. Wszystkich serdecznie zachęca m do odbywania przejażdżek rowerowych na codzień. – Dorota Galant, kandydatka do Rady Miejskiej Wrocławia z okręgu nr 4.

- Wrocław to też miasto studentów. Wracając do kwestii edukacji i bezpieczeństwa uważam, że studenci przyjeżdżający do Wrocławia powinni być informowani, że są we Wrocławiu ścieżki rowerowe. Warto zaznaczyć, że we Wrocławiu jest dużo rowerzystów, na których trzeba uważać. Często spotykam się niestety z sytuacją, kiedy kierowcy na obcych numerach rejestracyjnych nie zauważają rowerzystów, dlatego apeluję o większą uwagę. – Marta Kozłowska, kandydatka do Rady Miejskiej Wrocławia z okręgu nr 2.

- Ważną kwestią jest również powstawanie systemu parkingów Bike&Ride obok parkingów Park&Ride, o czym częściowo wspomniał już Marek Zalewki. Jest to ważne, ponieważ warto jest dać możliwość pozostawienia samochodu i korzystania niekoniecznie z komunikacji publicznej, ale rowerów. – podsumował Michał Jaros.

 

Wasze komentarze


wtorek, 19.2.2019 16:32
poniedziałek, 18.2.2019 10:39
czwartek, 7.2.2019 19:31
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki