Postulaty dla kobiet Koalicji Obywatelskiej

poniedziałek, 1.10.2018 16:30 3789 1

W piątek odbył się briefing prasowy z udziałem kandydatek do Rady Miasta Wrocławia i Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z Wrocławia, na którym zostały zaprezentowane zobowiązania, które poprawią sytuację kobiet we Wrocławiu. 

- Rok 2018 i nadchodzące wybory samorządowe są szczególne z tego powodu, że 100 lat temu Polki uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze. – zaczął poseł Michał Jaros. 

W spotkaniu wzięły udział kandydatki do Rady Miasta Wrocławia i Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z Wrocławia: Magdalena Razik-Trziszka, Renata Granowska, Dorota Galant, Agnieszka Rybczak, Marta Kozłowska, Jolanta Niezgodzka, Ewa Wolak, Agata Gwadera-Urlep, Magdalena Piasecka, Barbara Balicka, Monika Włodarczyk, Maria Stawicka, Aleksandra Padiasek, Katarzyna Staniów oraz Daria Gilar.

Kandydatki poruszyły problemy, z jakimi każdego dnia zmagają się kobiety. Wśród omówionych postulatów znalazły się m.in. kwestie związane z dofinansowaniem procedury InVitro.

Obecnie kobiety z problemem niepłodności zostały bez żadnej pomocy. Tak naprawdę w Polsce z tym problemem zmaga się 15% par. To w skali kraju 25 tys. par, natomiast w skali Wrocławia to około 420 par. Jako Koalicja Obywatelska obiecujemy, że zajmiemy się tym problemem i będzie to jedna z pierwszych uchwał jakie trafią pod obrady Rady Miejskiej Wrocławia. Wrocław będzie mógł się pochwalić, że również dofinansowuje metodę InVitro. – zapowiedziała kandydatka do Rady Miasta Magdalena Razik – Trziszka

Wśród postulatów znajdują się między innymi problemy dotyczące edukacji seksualnej w szkołach, kwestie związane ze wspieraniem kobiet, które były lub są ofiarami przemocy; wyprawki dla noworodków czy wydłużenie czasu pracy żłobków i przedszkoli. Ważnym problemem zdaniem uczestniczek była też sprawa równości szans czyli zrównoważenie systemu wynagrodzenia oraz wspieranie powrotu rodziców na rynek pracy po okresie urlopów rodzicielskich poprzez reformę systemu żłobków. Kolejnym postulatem do którego odniosły się kandydatki jest zapewnienie całodobowego dostępu do dyżurujących ginekologów i środków antykoncepcyjnych.

Dorota Galant zwróciła uwagę na to, że - "obecnie jest coraz większy problem z dostępem do antykoncepcji i wiadomo, że rząd chciałby to kompletnie ukrócić. Powinien powstać przynajmniej jeden całodobowy gabinet dla kobiet, które mają problemy zdrowotne, zagrożoną ciążę oraz dla kobiet, które znalazły się w tragicznej sytuacji na przykład gwałtu."

Wymienione podczas konferencji prasowej postulaty, wchodzą w skład programu Koalicji Obywatelskiej a uczestniczki konferencji chcą konsekwentnie wprowadzać je w życie.

Pełna lista postulatów dla kobiet Koalicji Obywatelskiej:

 

Sprawy kobiet 

1. Dofinansowanie procedury InVitro z budżetu miasta. 

2. Edukacja seksualna w szkołach, prowadzona w sposób rzetelny i wolny od wszelkiej ideologii. 

3. Zapewnienie całodobowego dostępu do dyżurujących ginekologów i środków antykoncepcyjnych. 

  

Równość szans 

4. Ukierunkowanie jednostek podległych prezydentowi na wprowadzenie zrównoważonego systemu wynagrodzenia. 

5. Wspieranie powrotu rodziców na rynek pracy po okresie urlopów rodzicielskich poprzez reformę systemu żłobków. 

  

Wsparcie ofiar przemocy 

6. Stałe wsparcie dla instytucji pomocowych, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczonych organizacji pozarządowych. 

7. Jasna i precyzyjna procedura kierowania kobiet potrzebujących do domu samotnej matki, zwłaszcza w sytuacjach wymagających pilnej interwencji. 

8. Zwiększenie liczby dostępnych lokali socjalnych, poprzez budownictwo socjalne i adaptację pustostanów. 

9. Wdrażanie konwencji antyprzemocowej przy aktywnym udziale samorządu. 

10. Edukacja antyprzemocowa w ścisłej współpracy z organami ścigania i innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. 

 

Polska dla wszystkich 

11. Powołania pełnomocnika lub pełnomocniczki ds. równego traktowania, odpowiedzialnego za kierowanie polityką równościową i antydyskryminacyjną we Wrocławiu. 

12. Promowanie postaw obywatelskich w edukacji – dalsze zaangażowanie uczennic i uczniów wrocławskich szkół w procesy demokracji lokalnych społeczności, takich jak rady osiedla, grupy dialogu społecznego oraz organizacje pozarządowe

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

KamilE wtorek, 16.10.2018 05:08
popieram Koalicję Obywatelską bo mam podobne poglądy na wiele spraw,...