Postępuje renowacja słynnego "Szermierza". Jest już nowa płyta denna [Foto]

poniedziałek, 24.4.2023 13:59 317 0

W grudniu zeszłego roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu zawarł umowę na wykonanie prac remontowych przy fontannie Szermierz na pl. Uniwersyteckim.

Roboty renowacyjno-konserwatorskie obejmą wyłącznie marmurowy basen fontanny wraz ze schodami. Dwumetrowa figura młodzieńca, wykonana z brązu, nie wymaga żadnych zabiegów remontowych ani konserwacyjnych. Nie przewiduje się demontażu figury na czas toczących się prac, chyba że przy planowych odwiertach geologicznych zapadnie taka decyzja nadzoru konserwatorskiego z ramienia wykonawcy. W marcu rozpoczęły się prace rozbiórkowe w basenie fontanny, zdemontowano również elementy schodowe.

W magazynie jest już oczekiwana dostawa z kamieniołomu z prowincji Salzburg w Austrii – fragmenty nowej płyty dennej. Po próbach szczelności wykonawca przystąpi do wykonania izolacji oraz montażu płyty dennej. Do końca maja spodziewana jest dostawa wszystkich elementów różowego marmuru, z którego powstanie misa fontanny.

Jest to dokładnie taki sam materiał, z którego została ona pierwotnie wybudowana w 1904 r. Po wykonaniu koniecznych napraw instalacji wodnej przeprowadzono próby szczelności, które się powiodły. Kolejnym etapem było ułożenie pierwszej warstwy izolacji oraz wylanie płyty dennej. Beton przechodzi obecnie proces wiązania i pielęgnacji. Następnym krokiem będzie druga warstwa izolacji oraz roboty elektryczne, które zapewnią po zmroku piękną iluminację fontannie.

Celem inwestycji jest odzyskanie szczelności oraz remont marmurowej misy. Podczas próbnego napełnienia wodą obiektu (próby są standardem przed rozruchem po zimowej przerwie) wystąpiły liczne wycieki. Szczegółowe oględziny wykazały konieczność remontu basenu. Podczas inspekcji i odkrywek stwierdzono bowiem brak izolacji pod misą fontanny, jest ona posadowiona bezpośrednio na gruncie.

Zakres zamówienia obejmuje wykonanie prac remontowych, renowacyjnych i konserwatorskich. Wszystkie zabiegi, w tym także odwierty geologiczne mające na celu określenie rodzaju podłoża, wykonawca będzie musiał prowadzić pod nadzorem doświadczonego konserwatora dzieł sztuki o specjalności konserwacja i restauracja rzeźby kamiennej i elementów architektonicznych, oraz w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.

W trakcie prac konserwatorskich i restauratorskich wykonawca będzie musiał zastosować materiały najwyższej jakości, przeznaczonych do prac konserwatorskich, tak aby zapewnić jak największą trwałość zabiegów.

  • demontaż płyt dennych fontanny
  • wykonanie dwóch próbek laboratoryjnych płyty dennej fontanny
  • ustalenie sposobu wzmocnienia dna fontanny
  • wykonanie izolacji dna z materiału dopuszczonego do stosowania pod marmur/kamień UNTERSBERGER jasny, izolację należy „zawinąć” do góry na obramowanie fontanny
  • wykonanie dna i trzech stopni fontanny z elementów marmuru/kamienia UNTERSBERGER jasny – zakup kamienia, wykonanie projektu odtworzeniowego elementów z kamienia i montaż
  • wykonanie dwóch odwiertów geologicznych głębokości 10 m każdy w rejonie fontanny w miejscu wskazanym przez Inwestora, wraz z opinią ekspercką

Zakres elektryczny dla remontu fontanny:

  • instalacja zasilająca pompy wody
  • instalacja iluminacji fontanny

Koszt inwestycji to ponad 422 tys. złotych brutto, a termin realizacji wynosi 6 miesięcy od zawarcia umowy.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta

Dodaj komentarz

Komentarze (0)