Poseł Mieszkowski złożył doniesienie do prokuratury ws. ministra Kamińskiego - sprawa przeniesiona do Warszawy

środa, 29.9.2021 13:20 393 1

Po zawiadomieniu 30 sierpnia br. przez Posła Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu - Stare Miasto o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, który, w przekonaniu Posła Mieszkowskiego, swoimi działaniami w stosunku do grupy 32 imigrantów koczujących w Usnarzu Górnym na granicy polsko-białoruskiej dopuścił się zakazanej przez prawo międzynarodowe praktyki push-back, czyli wypychania migrantów przez polską Straż Graniczną z powrotem na granicę,  przekroczył swoje uprawienia, o czym stanowi art. 231. § 1 Kodeksu karnego: Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, i po złożeniu przez Posła w tej sprawie wyjaśnień 24 września br., sprawa do prowadzenia postępowania przygotowawczego została przeniesiona do Prokuratury Rejonowej Warszawa - Mokotów.

 O tej sprawie pisalismy  TUTAJ

Komentarz Posła Krzysztofa Mieszkowskiego:

Na granicy polsko-białoruskiej koczują i umierają ludzie. W nocy z piątku na sobotę zmarł 16-letni Irakijczyk, który został wypchnięty przez polskich pograniczników z powrotem na białoruską stronę. Art. 1 Deklaracji Praw Człowieka, podpisanej w Paryżu w 1948 roku, stanowi: „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swojej godności i praw”. Tymczasem rząd Rzeczypospolitej, Prawo i Sprawiedliwość, odbiera godność ludziom, którzy są na polskiej granicy i potrzebują pomocy.

W piątek 24 września informowałem, że we wrocławskiej prokuraturze złożyłem zeznania w zgłoszonej przeze mnie sprawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, który, w moim przekonaniu, dopuścił się niehumanitarnej i zakazanej przez prawo międzynarodowe praktyki push-back, czyli wypychania migrantów przez polską Straż Graniczną z powrotem na granicę. Dziś otrzymałem wiadomość, że w celu prowadzenia postępowania przygotowawczego sprawa została przeniesiona do Prokuratury Rejonowej w Warszawie.

Po poniedziałkowej konferencji prasowej ministrów Mariusza Kamińskiego i Mariusza Błaszczaka nie mam żadnych wątpliwości, że ta władza, powołująca się na wartości chrześcijańskie, wspierana przez Kościół, jest do cna zdemoralizowana. Najbardziej martwi mnie to, że popiera ją ogromna część polskiego społeczeństwa.

Trzeba wiedzieć, jakiej sprawie się służy. Mundur nie zwalnia z myślenia, odpowiedzialności i człowieczeństwa.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

środa, 29.09.2021 14:06
Popieram i cieszę się , że jest ktoś tak wrażliwy.A...