Ponad 5 mln zł dla liderów z PWr

piątek, 1.12.2023 10:50 241 0

Troje naukowców z Politechniki Wrocławskiej zostało laureatami XIV edycji programu Lider organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na swoje innowacyjne projekty otrzymają w sumie ponad 5 mln zł.

 
Grant otrzymała dr inż. Dorota Stachowiak z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, która chce opracować nowe technologie wytwarzania komponentów światłowodowych dla zaawansowanych aplikacji w fotonice.
 
Rozwój układów fotonicznych sprawił, że znajdują one zastosowanie w różnych dziedzinach jak np. medycyna, metrologia, telekomunikacja, mikroobróbka, technologie kwantowe i kosmiczne. Obecnie wiele komercyjnych systemów laserowych bazuje jednak na optyce objętościowej wrażliwej na czynniki zewnętrzne np. zmiany temperatury, wibracje czy zanieczyszczenia. Całkowicie światłowodowa budowa tych układów rozwiązałby te problemy.
 
Głównym celem projektu i jednocześnie odpowiedzią na bieżące zapotrzebowanie fotoniki jest więc opracowanie uniwersalnych technologii wytwarzania światłowodowych komponentów z możliwością ich dostosowania do wymagań odbiorcy – mówi dr inż. Dorota Stachowiak. – Technologie te umożliwią wytwarzanie światłowodowych komponentów w niestandardowych konfiguracjach, które są kluczowe dla rozwoju nowoczesnych źródeł fotonicznych następnej generacji, takich jak sprzęgacze różnego typu, mikrosoczewki światłowodowe, czy zakończenia światłowodowe typu end-cap – dodaje.
 
Z kolei dr inż. Tomasz Kisiel z Wydziału Mechanicznego opracuje system szybkiego reagowania dostarczający defibrylator do udzielenia pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia w czasie znacznie krótszym niż dotarcie zespołu ratownictwa medycznego.
 
– Efektem naszej pracy będzie budowa prototypu systemu ratownictwa medycznego składającego się z bezzałogowego płatowca oraz hangaru zapewniającego wykonanie autonomicznego startu i lądowania – mówi dr inż. Tomasz Kisiel.
 
W planach jest zastosowanie niekonwencjonalnej konstrukcji latającego skrzydła bezzałogowego statku powietrznego. Pozwala ona na użycie wyłącznie dwóch silników do zapewnienia ruchu postępowego oraz utrzymania bezzałogowca w zawisie podczas opuszczania defibrylatora.
 
Natomiast dr inż. Sławomir Czarnecki z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego w swoim projekcie planuje opracować technologię wytwarzania drobnowymiarowych elementów budowlanych pochodzących w 100% z recyklingu do wykonywania chodników i ścieżek rowerowych.
 
– Pozwoli to zdecydowanie obniżyć ślad węglowy oraz koszty cyklu życia tych konstrukcji. Opracowana technologia wytwarzania będzie możliwa do zastosowania w regionalnych przedsiębiorstwach gospodarki odpadami, co zwiększa potencjał komercjalizacyjny projektu. W ten sposób problem globalny będzie mógł być rozwiązany przez działania lokalne, co potencjalnie obniży koszty transportu takiego materiału – tłumaczy naukowiec.
 

To niejedyne granty na badania uzyskane przez naszych naukowców. Narodowe Centrum Nauki ogłosiło także wyniki konkursów Opus i Preludium. W pierwszym z nich dofinansowanie w wysokości blisko 14,5 mln zł otrzymało dziesięć projektów zgłoszonych przez naukowców z PWr. Natomiast w konkursie Preludium, który jest skierowany do młodych badaczy, granty otrzymało sześć osób z naszej uczelni.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)