komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 25 lutego 2021

Wiktora, Cezarego

Ponad 360 projektów WBO, rekordowy nabór Mikrograntów

środa, 17.2.2021 14:31 , komentarze: 0 , odsłony: 200
kategorie artykułu:

15 lutego o północy zakończyły się dwa ważne dla mieszkańców nabory. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszonych zostało 367 projektów. Rekordowy okazał się także pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów.
- Coraz więcej decyzji oddajemy w ręce mieszkanek i mieszkańców. To już 9. WBO we Wrocławiu, a miasto jest pełne inwestycji, zaproponowanych przez liderów i wybranych dzięki oddanym  głosom. Zrealizowaliśmy lub realizujemy 410 zwycięskich projektów za blisko 171 mln zł, które rozwiązały wiele lokalnych bolączek – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych. – Mikrogranty z kolei są z nami od 2014 jako inicjatywa ESK 2016, a w nowej formule współpracy Strefy Kultury Wrocław i Fundacji Umbrella od 2018 roku.  Lokalne wydarzenia organizowane dzięki nim przez mieszkańców, dla mieszkańców, możemy liczyć w tysiącach. I choć zeszły rok był bardzo trudny dla realizacji wszelkich wydarzeń, rekordowa liczba zgłoszeń pokazuje, jak program wrósł już w świadomość wrocławian i wrocławianek - dodaje Bartłomiej Świerczewski.

Wrocławski Budżet Obywatelski (WBO)

Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym zdecydowana większość wniosków, bo aż 363 wpłynęła elektronicznie. W formie tradycyjnych wydruków Liderzy projektów złożyli 4 wnioski. Ich liczba może jeszcze wzrosnąć, jeżeli poczta dostarczy w najbliższych dniach kolejne wysłane w terminie dokumenty.
Najliczniej reprezentowanymi kategoriami projektów są zieleń i rekreacja (112 projektów) oraz projekty piesze i rowerowe (77).
Teraz rozpoczyna się etap oceny projektów oraz ich konsultacji z liderami. W tym czasie liderzy  będą mieć możliwość  wprowadzenia zmian do zgłoszonych przez siebie projektów.
Wstępna lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie opublikowana 23 sierpnia. Od tego momentu, będziecie  jeszcze 2 tygodnie na złożenie odwołania. Szczegółowy harmonogram WBO 2021 znajduje się na stronie www.wroclaw.pl/wbo .
Ostateczna liczba projektów oddanych pod głosowanie będzie znana we wrześniu. Głosowanie ruszy 24 września.

Mikrogranty

WBO to niejedyny program, w którym miasto realizuje projekty zgłaszane przez mieszkańców. Drobne osiedlowe inicjatywy od kilku lat z powodzeniem nabierają realnych kształtów dzięki Mikrograntom. Do prowadzonego przez Strefę Kultury Wrocław i Fundację Umbrella programu mieszkańcy Wrocławia zgłosili w lutym aż 190 inicjatyw, najwięcej od 3 lat.
- 190 projektów w jednym naborze to naprawdę dużo. W zeszłym roku w trzech naborach było 456 projektów, a teraz po jednym już mamy prawie połowę tego – mówi Kajetan Buturlak ze Strefy Kultury Wrocław.

Do północy 15 lutego w ramach pierwszego naboru Mikrograntów 2021, zgłoszonych zostało:
·        107 propozycji w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych.
·        48 projektów w ścieżce dla organizacji pozarządowych
·        35 inicjatyw w ścieżce dla młodzieżowych grup nieformalnych
W programie możemy otrzymać dofinansowanie w wysokości – zależnie od wybranej ścieżki - do 1,5 tys. złotych, do 5 tys. złotych, lub do 10 tys. złotych. Inaczej niż w przypadku WBO, o wyborze projektów nie decyduje jednak głosowanie. Składając projekt do Mikrograntów, musimy przekonać do niego jury.
Ta, podobnie jak dwie ubiegłoroczne edycje Mikrograntów, przebiegła w cieniu epidemii. Część mikrograntowych inicjatyw będzie musiała się odbyć online lub hybrydowo. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że w drugiej połowie roku uda się przeprowadzić także wydarzenia ze spotkaniami "twarzą w twarz". Zachęcają także wrocławian do zgłaszania pomysłów odpowiadających na aktualne wyzwania.
– W tym naborze zachęcaliśmy Was do zastanowienia się nad potrzebami, jakie aktualnie mogą pojawiać się wśród lokalnej społeczności. Wielu mieszkańców i mieszkanek zostało bowiem pozbawionych oferty edukacyjnej, rekreacyjnej, animacyjnej czy sportowej, którą inicjatywy realizowane z Mikrograntami mogą częściowo zastąpić – mówi Anna Bieliz, koordynatorka programu ze Strefy Kultury Wrocław.

Fundusz Osiedlowy (FO)

W 2019 roku Wrocław uruchomił także pilotażową edycję Funduszu Osiedlowego. W ramach zaplanowanego na dwa lata budżetowe programu, miasto przeznaczyło 40 mln złotych na inwestycje osiedlowe. Projekty inwestycyjne zgłaszają tu rady osiedli, po uprzednim skonsultowaniu się z mieszkańcami. Inaczej niż w przypadku WBO - każde z wrocławskich osiedli ma zagwarantowaną dla siebie kwotę. Jej wysokość zależy od liczby mieszkańców oraz rozmiarów osiedla.
- Przetarliśmy już ścieżki w pilotażowym Funduszu Osiedlowym, dziś część projektów wchodzi już w fazę realizacji – mówi Sebastian Wolszczak, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej. – FO jest komplementarne wobec WBO i pozwala realizować te najbardziej lokalne -osiedlowe inwestycje, bez konieczności głosowania na nie. To mieszkańcy zgłaszają je do swoich rad osiedli a radni osiedlowi w wyniku dyskusji z mieszkańcami wskazują, które inwestycje powinny zostać wykonane. Dlatego już dziś możemy zapowiedzieć kolejną edycję Funduszu Osiedlowego, którą zrealizujemy z nowymi Radami Osiedla wybranymi w tegorocznych wyborach - dodaje Sebastian Wolszczak.

W pierwszej, pilotażowej edycji FO, radni osiedlowi zgłosili 375 projektów.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 23 godz temu
wtorek, 23.2.2021 09:28
poniedziałek, 22.2.2021 15:07
poniedziałek, 22.2.2021 13:25
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele