Polskie dzieci z obwodu wileńskiego z wizytą we Wrocławiu

środa, 18.8.2021 13:27 549 0

Wrocławia przyjechała grupa 22 uczniów z polskiego gimnazjum w miejscowości Bujwidze w obwodzie wileńskim. We wtorek 17 sierpnia uczniowie zwiedzili Salę Sesyjną we wrocławskim Ratuszu.

Fot. Tomasz Hołod, www.wroclaw.pl

W gminie Bujwidze (lit. Buivydžiai) ponad 70 proc. mieszkańców to Polacy. Dzieci z gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach przyjechały do Wrocławia w ramach projektu „Lato z Polską” prowadzonego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. W ciągu ostatniego tygodnia zwiedziły m.in. Halę Stulecia, ZOO, Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Pana Tadeusza, czy Aquapark. We wtorek zawitały do wrocławskiego Ratusza.

Spotkanie poprowadził przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Sergiusz Kmiecik. Gimnazjaliści z Bujwidz dowiedzieli się od niego m.in. czym zajmuje się rada miejska. Obejrzeli także prezentacje wideo poświęcone Wrocławiowi i otrzymali drobne upominki.

- Widzieliśmy jak bardzo te dzieci są chętne, żeby chłonąć Wrocław. Wrocław, który nie tylko jest atrakcyjny dla Polaków z zagranicy, ale też otwarty, chętny do goszczenia, do przyjmowania ludzi z każdego zakątka świata – powiedział Sergiusz Kmiecik.

Nie jest to pierwsza tego typu wizyta w stolicy Dolnego Śląska. W 2019 roku Wrocław gościł nauczycieli i uczniów z litewskich szkół uczestniczących w projekcie partnerskim Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z wrocławską szkołą podstawową nr 61.

Od 7 lat miastem partnerskim Wrocławia jest także Wilno

Współpraca odbywa się zarówno na poziomie urzędowym, jak i uczelnianym. Na Uniwersytecie Wrocławskim od kilku lat organizowany jest Kongres Lituanistów (w 2020 i 2021 nie odbył się ze względu na pandemię). Z kolei urzędnicy odbywają tematyczne spotkania robocze.

- Przeszliśmy od słów do czynów. Kiedy w 2018 roku przedstawiciele Wilna wizytowali Wrocław, to nie była to wycieczka krajoznawcza, tylko wizyta w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania, w ZDiUM-ie, w spółce Ekosystem - mówi Sergiusz Kmiecik.

- Omawiano takie kwestie, jak organizowanie i nadzorowanie zadań związanych z oczyszczaniem miasta, czy z porządkowaniem ulic. Takie można by powiedzieć tematy przyziemne, ale taka jest właśnie funkcja samorządu. (..) I w tym właśnie zakresie wymienialiśmy doświadczenia – dodaje Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)