komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

Policjanci zatrzymali parę wyłudzającą VAT. Zajmowali się fikcyjnym obrotem sprzętu elektronicznego

sobota, 5.10.2019 10:45 , komentarze: 3 , odsłony: 1799
kategorie artykułu:

Współpraca policjantów z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, doprowadziła do zatrzymania kobiety i mężczyzny, mieszkańców Warszawy. 36-latkę oraz 37-latka namierzono na terenie stolicy, a podejrzani są o udział w grupie przestępczej, która wykorzystując tzw. ,,karuzelę VAT’’, mogła doprowadzić do strat sięgających kwoty ponad miliona złotych. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa zajmowała się fikcyjnym obrotem sprzętem elektronicznym. Działania realizowano wspólnie z wrocławską prokuraturą. Na bazie zgromadzonego materiału dowodowego, sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Policjanci ze służb kryminalnych i dochodzeniowo-śledczych prowadzą na co dzień tysiące spraw związanych z popełnianymi przestępstwami. Rozpytują i przesłuchują świadków, a także zabezpieczają i szczegółowo analizują materiały dowodowe, aby namierzyć osoby niestosujące się do przepisów. W przypadku potwierdzenia popełnienia przestępstwa, prowadzą czynności zmierzające do doprowadzenia podejrzanych przed sąd, po to aby ponieśli konsekwencje swoich czynów. Jest to niejednokrotnie bardzo trudna i odpowiedzialna praca, a zebrane materiały dowodowe mają wpływ na orzeczenie sądu o winie sprawcy. Postępowania prowadzone przez funkcjonariuszy czasami dotyczą spraw o różnej skali, ale wśród nich są też oszustwa sięgające milionów złotych.

Takie właśnie śledztwo prowadzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu przy współpracy z prokuraturą. Dzięki wielomiesięcznej i skrupulatnej pracy, funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z Wrocławia, działając w minionym tygodniu na terenie Warszawy, zatrzymali 36-letnią kobietę oraz 37-letniego mężczyznę, podejrzewanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Z ustaleń policjantów wynika, ze grupa ta w fikcyjny sposób wprowadzała do obiegu markowy sprzęt  elektroniczny, tylko po to aby uzyskać zwrot z tytułu podatku VAT.

Kobieta i mężczyzna reprezentując fikcyjne podmioty gospodarcze, w ramach których wystawiano i posługiwano się sfałszowanymi dokumentami. Poprzez faktury VAT realizowali tzw. ,,karuzelowy’’, fikcyjny obrót gospodarczy, czym mogli spowodować straty na rzecz Skarbu Państwa, w wysokości ponad miliona złotych!

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty, a dzięki zebranym przez wrocławską policję oraz prokuraturę materiałom dowodowym, sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Zgodnie z Kodeksem Karnym osoba, która popełnia przestępstwo oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, musi się liczyć z odpowiedzialnością karną nawet do lat 10.

/KMP Wrocław

 

Wasze komentarze

Szanuję
poniedziałek, 07.10.2019 13:47 autor: sss
czwartek, 17.9.2020 14:35
czwartek, 17.9.2020 14:09
poniedziałek, 14.9.2020 14:32
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele