komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 8 kwietnia 2020

Cezaryny, Dionizego


Policja apeluje: Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

wtorek, 29.10.2019 20:00 , komentarze: 0 , odsłony: 451
kategorie artykułu:

Już niedługo rozpoczną się uroczystości związane z przypadającym na 1 listopada Dniem Wszystkich Świętych. Jak co roku, większość z nas wybierze się na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich. W tym wyjątkowym okresie pełnym zadumy i wspomnień, nie zapominajmy jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W tym roku Dzień Wszystkich Świętych przypada w piątek. Dlatego też większość z osób, które chciały odwiedzić groby swoich bliskich, już w ubiegły weekend wybrało się w daleką podróż. Niektórzy jednak jak co roku, pozostawią wyjazd na ostatnią chwilę. Aby ten wyjątkowy okres przebiegał spokojnie i bezpiecznie, przekazujemy kilka wskazówek, które pomogą uniknąć przykrych niespodzianek.

W podróży:

  • przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny samochodu,
  • zaplanujmy wcześniej trasę przejazdu, uwzględniając odpowiednią liczbę przerw na odpoczynek,
  • w trakcie podróży zawsze dostosowujmy prędkość jazdy do panujących warunków drogowych,
  • korzystając z środków komunikacji miejskiej, torebki i saszetki nośmy przed sobą lub trzymajmy w dłoni, nie nośmy portfeli w tylnych kieszeniach spodni i zewnętrznych kieszeniach kurtek.

Na cmentarzu:

  • parkujmy samochód w miejscach dobrze oświetlonych,
  • korzystajmy z wyznaczonych miejsc parkingowych,
  • zabierajmy ze sobą dokumenty i nie pozostawiajmy w samochodzie cennych przedmiotów jak np. torebki, radioodtwarzacze, laptopy itp.
  • portfele, dokumenty, telefony komórkowe, klucze – nosimy w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży,
  • nie zabierajmy ze sobą więcej pieniędzy, niż jest to konieczne.

Mieszkania - wyjazd na kilka dni

Nie zapominajmy również o swoim mieszkaniu. Przed podróżą należy zabezpieczyć drzwi i okna. Ostatnio modne staje się montowanie instalacji świetlnej lub elektronicznej, włączającej się samoczynnie podczas naszej nieobecności – takich straszaków. Warto poprosić też członków rodziny lub zaufanego sąsiada, aby podczas naszej nieobecności zaopiekowali się naszą nieruchomością.

Identyfikacja – zgłoszenie

Dobrze jest mieć zapisane na kartce lub w kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, można oznaczyć swoimi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia. W przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością.

Nasze bezpieczeństwo zależy również od Nas samych…

Zabiegani, zamyśleni, rozkojarzeni, stoimy na przystanku w oczekiwaniu na nasz autobus lub jedziemy w zatłoczonym pojeździe, wpatrzeni w okno. Takie codzienne sytuacje, to doskonała okazja dla złodziei. Przestępcy w skupieniu, niepostrzeżenie, wykorzystują naszą nieuwagę, bogacąc się kosztem naszych portfeli, torebek, teczek... Kieszonkowiec kradzieży dokonuje w taki sposób, że osoba poszkodowana często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub czytania rozkładu jazdy autobusów, wielokrotnie sami aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej, takie zamieszanie osłabia ostrożność, trudno jest ich rozpoznać w tłumie, wygląd zewnętrzny o niczym nie świadczy, przestępca nie musi mieć charakterystycznego wyglądu, wręcz przeciwnie – zazwyczaj sprawcy doskonale potrafią wtopić się w tłum.

Jeśli zauważymy moment kradzieży lub bardzo podejrzanie zachowującą się osobę głośno reagujmy i powiadommy szybko Policję. Starajmy się też jednocześnie zapamiętać jak najwięcej szczegółów.

/Zespół Komunikacji Społecznej KMP we Wrocławiu

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele