Podwyżki płac. W których branżach jest rynek pracownika?

środa, 28.2.2018 18:23 776 0

Mniej niż 40% przebadanych polskich pracowników zauważyło wzrost dochodu przez ostatnie 3 lata. Jak wynika z badania „Zachowania finansowe przedstawicieli różnych zawodów – w Polsce i w innych krajach Europy", przeprowadzonego przez Kantar TNS S.A. dla KRUK S.A., podwyżki płac są silnie zróżnicowane w poszczególnych branżach.

Według szacunków Unii Europejskiej, w tym roku Polska odnotuje jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w Unii Europejskiej. Przełoży się to na dynamikę wzrostu zarobków osób pracujących w Polsce, który ma wynieść 5,1%. Prognozy NBP są jeszcze bardziej optymistyczne i mówią o 6%.

Jak rzeczywiście wygląda sytuacja materialna polskich pracowników? Grupa KRUK przebadała zachowania finansowe przedstawicieli różnych zawodów w Polsce. Wynika z nich, że mimo dobrych prognoz gospodarczych nie wszyscy mają się z czego cieszyć. W ciągu ostatnich trzech lat aż 1/3 pracowników z branży budowlanej zarabiała mniej niż wcześniej. Wysokość pensji handlowców również spadła – odpowiedziało tak aż 28% pracowników tego zawodu.

Co ciekawe, bardzo duże zróżnicowanie w kwestii zmiany poziomu wynagrodzenia widać 
w branży finansowej. 29% pracowników zanotowało spadek dochodów, a 45% z nich – jego wzrost.

Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że najlepiej wynagradzani są specjaliści zatrudnieni w IT. Aż 55% informatyków dostało w ciągu ostatnich 3 lat podwyżkę – mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK. – Jednocześnie to oni najrozsądniej gospodarują swoimi pieniędzmi i nadwyżki finansowe odkładają na czarną godzinę.

Interesujące jest również podejście do pieniędzy po otrzymaniu podwyżki. Prawie 40% przebadanych osób przeznaczy podwyżkę na spontaniczne zakupy zamiast oszczędzania, czy spłatę swoich zaległych opłat.

Źródło: Informacja prasowa 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)