Podsumowanie warunków pogodowych minionej doby i prognoza na tydzień 19-25 lipca

poniedziałek, 19.7.2021 11:29 228 0

Podsumowanie pogody w nocy oraz prognoza na dzień 19 lipca

W nocy burze występowały głównie początkowo w Małopolsce i na Lubelszczyźnie. Nad ranem grzmiało również w Bieszczadach. Z burzami związany był chwilami nawalny opad deszczu o natężeniu 15-20 mm/10 min. Sumy godzinowe miejscami dochodziły do 30-40 mm.

Nie odnotowano silnych porywów wiatru, jednak bardzo możliwe, że tak nawalnemu opadowi deszczu towarzyszyły porywy 80-90 km/h, a punktowo nawet 100 km/h. Mocno padało m.in. na Podhalu, gdzie na stacji telemetrycznej w Bukowinie Tatrzańskiej spadło 68,1 mm deszczu, w tym 39,4 mm w ciągu dwóch godzin.

Dzisiaj na południowym wschodzie kraju niestety nadal burzowo. Burze jednak nie powinny być już tak gwałtowne jak w ostatnim czasie, jednak w dalszym ciągu mogą im towarzyszyć silne ulewy do 30-40 mm. Punktowo mogą się też pojawić silniejsze porywy wiatru do 70-80 km/h, a także grad. 

Czeka nas kilka dni wyżowej i spokojniejszej pogody. Chłodniejsza i bardziej stabilna masa powietrza nie będzie sprzyjała gwałtownym zjawiskom. Dopiero koniec tygodnia przyniesie upały i burze.

Prognoza synoptyczna na tydzień od 19 do 25 lipca

W poniedziałek w wielu miejscach w kraju pogodnie, ale na północy i południu więcej chmur i miejscami przelotny deszcz. Na południowym wschodzie kraju odsuwający się front atmosferyczny spowoduje jeszcze początkowo burze z silnymi ulewami. Możliwy jest tam grad, opady do 40 mm i wiatr w porywach do 75 km/h. Z kolei po południu burze możliwe w rejonie Zatoki Gdańskiej. od 21°C do 26°C, tylko nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat około 19°C.

We wtorek w wielu miejscach przelotny deszcz, a na południu także burze z opadami deszczu 10-15 mm i porywami wiatru do 60 km/h. Temperatura maksymalna od 21°C do 25°C, a w rejonach podgórskich Karpat około 18°C.

W środę miejscami pochmurno z przelotnymi opadami deszczu, a we czwartek więcej słońca, a opady możliwe są jeszcze na południu. Chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego spowoduje, że temperatura maksymalna wyniesie od 21°C do 24°C. Także noce będą chłodniejsze – z temperaturą minimalną od 9°C do 14°C.

Piątek przyniesie stopniowe ocieplenie. Będzie przeważnie pogodnie, a temperatura maksymalna wyniesie 25°C-27°C.

W sobotę zacznie napływać gorące powietrze zwrotnikowe. Na wschodzie będzie pogodnie i ciepło (od 25°C do 28°C). Na zachodzie i południowym zachodzie zaznaczy się front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu i możliwością burz, ale temperatura maksymalna sięgnie 30°C.

W niedzielę w całym kraju mogą występować przelotne opady deszczu i burze, także z gradem, ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Prognozowana temperatura wyniesie od 25°C do 30°C. W weekend noce już będą cieplejsze – od 14°C do 18°C.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)